Šiesta generácia Pokémonov nám v roku 2013 predstavila sériu XY a neskôr aj remake hier Ruby a Sapphire pod menami Omega Ruby a Alpha Sapphire. Bolo to prvýkrát, kedy Pokémoni využili potenciál 3D grafiky a predstavili koncept mega evolúcií. Teraz sa Pocket Monsters vracajú späť a prinášajú so sebou mnoho zmien a noviniek.
Príbeh
Medzi oboma verziami hier je dvanásťhodinový posun, z čoho logicky vyplýva, že Sun sa odohráva počas dňa a Moon v noci. Vydáme sa spolu do regiónu Alola inšpirovaným Hawaiom. Podobne ako v predošlých hrách práve sme sa presťahovali do nového regiónu. Po otcovi ani stopy, za to vaša mamička je naozaj špeciálny prípad. Vybaľuje škatule vecí niekoľko dní, i keď tvrdí každý deň, že to má do večera hotové a nerobí jej problém poslať svoje jediné dieťa von do sveta s monštrom ovládajúc živly loviť iné podobné potvory. Alola má 4 hlavné ostrovy a každý ostrov má vlastného ochrancu. My začíname na ostrove Melemele, kde narazíme na dievča Lillie so záhadným Pokémonom prezývaným Nebby, ktorý sa dostal do problémov. Za pomoci ochrancu Tapu Koko však všetko dopadne tak, ako má a detaily dobrodružstva sa postupne vykresľujú. Počas dobrodružstva narazíme na Tím Lebku (Team Skull), zákerný gang ubližujúci Pokémonom, Aether Nadáciu (Aether Foundation), charitu chrániacu Pokémonov, ktorí utrpeli nejakú ujmu a záhadné Ultra Beštie (Ultra Beasts) z iného sveta. Nechýba tu množstvo referencií na pôvodné hry a easter eggy. Prekvapivý (a trošku nemilo) bol trojhodinový tutoriál, vďaka čomu sme sa na Route 2 naozaj dostali až po troch hodinách.
Štartéri
Sun a Moon sprevádzalo mnoho únikov informácií už pred vydaním, z čoho samotní štartéri v podobe Litten, Rowleta a Poplia získali jeden z nich v podobe uniknutých konceptov finálnych evolúcií. Úprimne som dúfala, že nie sú pravdivé, opak bol však nakoniec pravdou. Pôvodne ma totiž očarila mačička Litten, dúfala som ale, že finálna evolúcia bude štvornohá. Neviem čo má Game Freak proti štvornohým ohnivým štartérom, tiger Torracat je nielen dvojnohý, ale navyše strašne pripomína fire/fighting typ. Očividne je založený na Tiger Mask, obľúbenej mange, ktorou sa inšpirovalo mnoho profesionálnych wrestlerov. To je dôvod, prečo som sa nakoniec rozhodla pre sovičku Rowleta, ktorá mi učarovala podobne, ako Litten. Síce jej druhá evolúcia vyzerá ako nejaký nafúkaný bohatý mladík s príliš sexy három, z finálnej evolúcie sa nakoniec vykľul grass/ghost, Robin Hood či Green Arrow. Keďže sama strieľam z luku, bolo to jednoznačné áno. Posledným je Popplio, tuleň, ktorý si vyslúžil mnoho výsmechu za dizajn pripomínajúci klauna. Kritike sa nevyhol ani u druhej a tretej finálnej evolúcii, kedy sa zrejme inšpiroval Disney Malou morskou vílou. Osobne si myslím že finálny dizajn je celkom pekný, k prvým dvom štartérom sa ale úplne nehodí.
Legendárky
Skrytou témou u legendárnych Pokémonov je tentokrát alchýmia a znova severská mytológia ako u XY (u XY to bol mytologický strom Yggdrasil). Alchýmiu môžeme jednoducho spozorovať predovšetkým u Solgalea, leva podobnému mechanickým zvieratám zo sveta Zoids, konkrétne mne sa najviac podobá na Murasame Ligra zo Zoids Genesis. U Solgalea sa predpokladal zväčša ohnivý typ, nakoniec sa z neho vykľul psychic/steel. To dáva zmysel, keď sa pozrieme na alchýmiu a klasický symbol leva prehĺtajúceho slnko. Je obdivuhodné koľko myslenia dali vývojári do hier pre deti. Lunala, Pokémon podobajúci sa kostlivcovému netopierovi je psychic/ghost. Zo severskej mytológie bol prevzatý prvok Skölla a Hatiho, vlčích bratov a synov Fenrira, naháňajúcich mesiac a slnko.
Noví pokémoni
Už je zvykom, že každá generácia prinesie aj nové vreckové monštrá. Heslo „chyť ich všetkých“ tak síce už nie je úplne reálne pri počte rovných 800, každý sa na nové potvory ale teší. I keď to niekedy vyzerá, že dizajnérom už chýbajú nápady, túto generáciu sme mali aj niekoľko milých prekvapení.
Prvým veľkým prekvapením boli Alola formy niektorých pôvodných Pokémonov, ktorými sú Vulpix, Ninetales, Rattata, Ratticate, Raichu, Sandshrew, Sanslash, Diglet, Dugtrio, Meowth, Persian, Geodude, Graveler, Golem, Grimer, Muk, Exeggutor a Marowak. Nemení sa im len vzhľad, ale aj typ, prípadne sa im jeden typ pridá. Vulpix a Ninetales sú vskutku nádherní, oproti tomu napríklad Exeggutor vyzerá ako keby ho niekto ťahal za uši a Muk je asi párty drak na LSD >:-D. Niektoré formy sú verziou exkluzívne, takže Vulpixa s Ninetalesom môžete dostať len v Sun a Sandsrew so Sandslashom v Moon.
Ďalšou novinkou sú Pokémoni so špecifickými formami podľa toho, či sa evolvujú počas dňa alebo noci (a sú taktiež pochopiteľne exkluzívne pre danú verziu). Rockruff, založený na psovi sa evolvuje v Sun na Lycanroc dennú formu, štvornohého vlka a v Moon na Lycanroc nočnú formu, dvojnohého vlkodlaka. Takýchto Pokémonov je v hre ešte niekoľko.
Tretím, už klasickým, sú nové monštrá do počtu, kde pribudli znova „blbosti“ v podobe hmyzu a víl s dizajnami nič moc, a potom tu máme Pokémona nápadne pripomínajúceho Donalda Trumpa a niekoľko podarených vzhľadov z ktorých u mňa vedie jednoznačne Mimikjú. Imitujúci Pikačúa aby sa mu dostalo rovnakej lásky si ušil vlastnoručný kostým… Z nejakého dôvodu mi táto záhadná a strašidelná kreatúra učarovala.
Finálnym bolo predstavenie nového Type: Null, chimérového monštra stvoreného ľuďmi. Tento druh má bojovať proti hrozbe Ultra Beštiám, ohrozovateľom života na Zemi.
Grafická stránka
3D grafiku síce predstavila už šiesta generácia hier, je to až Sun a Moon, ktoré sa odpútali od diagonálnych pohybov a štvorcov. Je to úplne prvýkrát, kedy celý svet je 1:1 a teda sa stáva plnohodnotným 3D svetom. Posunuli sme sa ešte trocha ďalej s úpravou charakterov.
Váš charakter je síce pekne spravený a plne upravovateľný, jeho výraz je trošku prihlúply. V každej scéne rovnaký bez zmeny s takým ako keby polo úsmevom bez ohľadu na situáciu. Trochu viac mimiky prejaví pri Z-moves animáciách – špeciálnych pohyboch na prebudenie sily v Pokémonovi. Tieto scénky pôsobia naozaj komicky, prihlúplo a trošku trápne. Dajme tomu, že je to hra pre deti, tak to nie je nič zlé, keď som to však hrala ako dospelá, v týchto momentoch som sa chvíľku cítila až zle za to, že hrám hru pre deti.
A možno som to len ja, ale Sun/Moon vyzerá farebnejšie oproti starším hrám. Svet je krásne farebný, pôsobí tropicky a voda je perfektne urobená. Myslím, že hra ťahá z 3DS maximum. Čo sa týka rozloženia menu, to je mierne upravené a vylepšené pre lepší zážitok, takže plus.
Odvážne zmeny
Kto by nepoznal klasický systém ôsmich odznakov z gymov a následné porazenie šampióna v Pokémonskej Lige? Po dvadsiatich rokoch si už ale každý povie, že obohraná pesnička je nuda a tak tu máme namiesto gymov Pokémon trialy. Na každom ostrove vás čaká rada skúšok, ktoré sa od gymov líšia prevedením a štýlom – už to nie je klasické príď, poraz ma a máš odznak. Namiesto toho budete plniť rôzne úlohy a až všetky trialy na ostrove dokončíte, čaká vás ešte súboj s Kahunom, hlavným vodcom.
Prekvapením bolo zmiznutie mega evolúcií. Game Freak sa rozhodol pracovať v každej hre s novým konceptom a mega evolúcie zrejme považujú už za prežitok. Namiesto toho boli predvedené Z-moves, druh veľmi silného útoku čerpajúcu silu z kameňa podobne ako u mega evolúcií. Načatý a zanechaný koncept mega evolúcií tak môže naznačovať, že možno nie každý nápad u Pokémonov bol podľa firmy dobrý. U každého tohto špeciálneho útoku musíte však najskôr spraviť špeciálny tanček odpovedajúci danému typu kameňa. Poviem vám, že pri tejto časti hry som sa hanbila zato, že ako 21-ročná hrám hru pre deti. Tie animácie ma naozaj privádzali do rozpakov, neviem koho nápad to bol, ale ak bol účel vyvolať trápny pocit u hráčov, určite sa mu to podarilo. (Aj keď deti to asi neskutočne žerú, môžu si robiť blbosti ako sa im zachce a hrať sa na Pokémonov, veď je to stále hra pre ne.) Inak, pre tých čo chcú svoje mega evolúcie späť, všetky vreckové monštrá sa dajú previesť do druhej hry aj s mega kameňmi a o nič ste neprišli. Len proste už nové evolúcie nebudú.
Ďalším zaujímavým a pre príbeh veľmi dôležitým prvkom sú už spomenuté Ultra Beštie. Záhadné stvorenia, niektoré mierne pripomínajúce hmyz, iné sú zas inšpirované technológiou a nástrojmi. Počas príbehu sa s nimi stretnete niekoľkokrát ale k tým dôležitým stretom sa dostanete až v postgame, teda až po odohratí hlavnej časti príbehu.
Okrem Ultra Beštií a nových Pokémonov je novinkou aj nový interaktívny pokédex. Ten je doslova živý, pretože základnou časťou pokédexu je Rotom, plazmový Pokémon, ktorý rád posadne elektrické prístroje. Počas dobrodružstva bude mávať komentáre, pripomienky a vďaka nemu aj fotky. Fotografovanie je staro-nová novinka z čias Pokémon Snap hier. Teraz sa vracia ako jeden z komponentov a funguje na báze špeciálnych miest v hre, kde sa dajú fotiť naše milé potvorky. Začína sa s jednoduchým fotoaparátom, ktorý sa postupne vylepšuje podľa toho, akú hranicu „like“ u fotiek zdoláte. Áno, facebookové likes to dotiahli až sem. Negatívnym postrehom je ale fakt, že miest odkiaľ sa dá fotografovať je podstatne menej ako človek dúfal.
Mega evolúcie nie sú jediné nechané napospas minulým hrám. Skupinové súboje z prírody v podobe jedného trénera vs. celé „stádo“ Pokémonov taktiež zmizli. Tzv. horde battles sú nahradené „call for help“ mechanizmom. Každý divoký Pokémon si počas súboja môže zavolať na pomoc kamaráta. Niekedy sa objaví, niekedy nie, ale zvyčajne áno. Ak kamaráta porazíte, môže sa stať, že príde ďalší, takže sa krátky súboj môže trochu natiahnuť.
Ale najväčšou vítanou zmenou pre všetkých je jednoznačne zrušenie HM moves. Spasenie pre všetkých hráčov trvalo neskutočne dlho a nakoniec sme sa konečne dočkali. Teraz už nemusíme v tíme nosiť vždy toho jedného špeciálneho Pokémona zaberajúceho miesto. Namiesto toho prídu „pojazdní Pokémoni“ na zavolanie, ktorých dostanete postupne podľa potreby. Jazdenie na Taurosovi je naozaj sranda, som rada, že vyskúšaný nápad z Pokémon X, kde sa dalo jazdiť na veľmi krátkej trase dostal u Sun/Moon zelenú.
Záver
Tieto hry sú výbornou poctou značke k dvadsiatemu výročiu, i keď som pred vyhlásením rok dozadu najskôr dúfala, že to budú remake Blue a Red hier s novými prvkami. Red a Blue nakoniec späť tak či tak sú, síce ako vaši protivníci a nie protagonisti (a dostanete sa k nim po prejdení príbehu), stále zožali obrovskú vlnu úspechu medzi fanúšikmi. Zmeny celej hry pôsobia veľmi sviežo a určite jej prospeli. Jazdenie na Pokémonoch si zamilujete ako aj niektoré nové formy starých vreckových monštier. Navyše, dobrou správou je aj to, že som stále nespomenula všetky aspekty, potom by ale celá recenzia bola neskutočne dlhá a priznajme si… kto by to čítal…