All you need is kill (novela)

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

HE DIED IN BATTLE. HE WAS REBORN IN VICTORY.

Postupne vyberám knižky z políc za účelom recenzovania, a tak som sa dnes dostala k jednému z mojich najobľúbenejších kúskov: All you need is kill.

All you need is kill je niektorým známy aj pod menom Na hrane zajtrajška (Edge of Tomorrow) z Americko-Kanadskej filmovej koprodukcie. Len málo ľudí tu aj vie, že predlohou je light novela japonského autora Hirošiho Sakurazaky. Tým viac zorientovaným v japonskej pop-kultúre je známe aj to, že u nás vyšla aj dvojzväzková manga All You Need is Kill – Stačí jen zabíjet v českom jazyku od vydavateľa CREW.

Nesúď knihu podľa obalu je častá fráza. Tu si môžeme dovoliť povedať, že v pohode ju podľa obalu súďte! Za originálnou japonskou obálkou je legendárny autor Jošitoši ABe, autor a ilustrátor kúskov Serial Experiments Lain, TexhnolyzeHaibane Renmei.

ABe je známy jeho detailnými a pochmúrnymi ilustráciami využívajúci prevažne zemité farby a nikdy nie viac farieb, ako je potrebné. Všetky jeho diela boli hlboko psychologické a depresívne. To sa odráža aj na obálke tejto vojenskej sci-fi knižky.

Sme v blízkej budúcnosti. Ľudia už nebojujú medzi sebou, na obzore sa ukázal nový nebezpečný nepriateľ – Mimici – mimozemšťania ohrozujúci celú Zem. Spojené Obranné Sily (United Defence Forces/UDF), ako s volá hlavná vojenská organizácia, bojuje proti Mimikom a aj napriek technologickým vylepšeniam, ako sú Obleky, akési brnenia vylepšujúce ľudskú silu, vojnu prehrávajú. Jedným z vojakov v UDF je Keidži Kirija. Tento chudák má vážnu smolu. Pretože, viete čo je horšie ako smrť? Zomrieť, prebudiť sa, a znovu zomrieť… a tak ďalej. Pri jednom boji Kirija zomrel, bohužiaľ z neznámeho dôvodu sa zobudil znovu niekoľko hodín pred bojom a stále dokola. Ako konečne prežiť a prečo sa to deje je ústrednou časťou knihy.

„Severná Afrika.
Keď Rita počula, že ich ďalšia úloha bude na nejakých ostrovoch na Ďalekom východe, bola vďačná. Ázijské mŕtvoly budú sviežou zmenou od klasických čiernych a bielych zo Západného frontu. Samozrejme, bez ohľadu na to, koľko surových rýb jedli, krv mala stále rovnaký odtieň, keď striekala von po tom, ako Mimicov oštep prerazil mužské telo a jeho Oblek. Až sa tak stane, zrejme ju unudí aj tento pohľad.“

Ako už z ukážky vyplýva, príliš veľa optimizmu novela rozhodne nemá. Príbeh je depresívny, i keď malá iskra nádeje tam je. Tempo je svižné, text oči priam hltajú a 200 stránok je zrazu za vami ako nič. Vidíme tu Kirijov vývoj, z nováčika po skúseného vojaka. Postavy sa nám otvoria a dovolia nám vzhliadnuť do ich duší. Kirija je navyše vcelku ironický, čo dodáva iskru celému príbehu.

„….
0600 Zobudenie.
0603 Ignorovať Jonabareho.
0610 Ukradnúť silikónový čip zo zbrojnice.
0630 Raňajky.
0730 Tréning hlavných pohybov.
….“

V kratučkej knižke nájdeme štyri kapitoly: Private Kiriya, Sergeant Ferrel, Full Metal Bitch, Killer Cage. Verím, že pri Full Metal Bitch sa väčšina z vás pousmeje presne tak, ako som sa usmiala ja. Som si istá, že táto knižka má naozaj len jeden zápor – dĺžku. Ach, prečo je to len 200 strán?! Viem si predstaviť ešte pokračovanie, i keď o niečom takom pochybujem.

Konečný verdikt je jednoduchý – jednoznačne odporúčam. Niet lepšej knižky, ktorá by tak perfektne podala vojnový sci-fi príbeh s troškou irónie a plynulým dejom, ako je táto.  Jediný velikán, ktorý mi napadá pri tomto diele je snáď už len Ghost in the Shell manga.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media, Subs. of Shogakukan Inc
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 230
  • Rozmer: 133 x 203 mm
  • Rok vydania: 2009
  • ISBN: 9781421527611

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.