Deserter

Michauka
0 komentárov

Ak sa radi bojíte, zbierka príbehov v knihe Deserter vás bude baviť v akomkoľvek ročnom období. V lete vás poriadne schladí a na jeseň zasa navodí skvelú halloweensku atmosféru, ktorá vydrží aj dlho po prečítaní knihy. O tom, že je Džundži Itó skvelým rozprávačom, nás presvedčí súbor dvanástich krátkych príbehov.

V prípade knihy Deserter určite neplatí známe slovné spojenie dvanásť do tuctu. Každá manga perfektne vytvára nezabudnuteľný čitateľský zážitok. V čitateľovej mysli otvára doteraz nepoznané strachy a fóbie a je skutočne ťažké odtrhnúť sa od čítania, bez zistenia rozuzlenia. Itó je majster dejových zvratov a preto dokáže vždy znovu prekvapiť ráznym záverom. Niekomu sa môžu závery a rozuzlenia zdať trochu unáhlené, to však otvára priestor vlastnej fantázii. Podľa môjho názoru je to inšpiratívny priestor na vlastné dokončenie či rozšírenie deja.

V mangách sa stretneme s hrôzou každodenných príkorí, ako sú úzkosti, šikanovanie, nespavosť či túžba zapadnúť do kolektívu, ktoré autor následne vyhrotí tak, až sa z príbehu stáva desivá prechádzka po nočnom cintoríne. Spoznávame panoptikum rôznych viac či menej ľudských príšer, s ktorými sa hlavní protagonisti snažia zápasiť a nám neostáva nič iné, len sa s nimi vydať na strašidelnú púť.

Kresba v týchto skorších autorových dielach je takpovediac pre Itóových čitateľov už na prvý pohľad rozpoznateľná. Na začiatku indiferentne sa tváriace postavy dokážu v okamihu zmeniť celú paletu emócií, vďaka čomu sa prehlbuje pocit, že sme súčasťou deja. Oproti iným autorom je kresba možno trochu strohá, avšak hororovému žánru vyhovuje.

Zbierka Deserter jednoznačne stojí za prečítanie. Pokiaľ ste fanúšikmi hororu, nesmie vo vašej knižnici chýbať. Je vhodná aj ako debut pre čitateľov, ktorí sa s Itóom ešte nestretli, pretože dokonale vystihuje jeho štýl.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media, Subs. of Shogakukan Inc
  • Autor: Džunži Itó
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 392
  • Rozmer: 146 x 210 mm
  • Rok vydania: 2021
  • ISBN: 9781974719860

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.