Jak jsem se reinkarnoval coby sliz 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ako by ste sa správali, keby vás z ničoho nič dobodali na ulici a nasledovne sa reinkarnujete do iného sveta v úplne inej podobe? Ľudská myseľ, telo zvláštneho stvorenia, ktoré s človekom nemá nič spoločné. K tomu do vienka dostanete dve schopnosti: Predátor (asimilovanie schopností iných) a Velemudrc (súkromná wikipédia vo vašej hlave).  Neznie to vôbec zle však? Až na to, že vaše telo nie je dračie, vlčie, alebo čokoľvek čo má vlastne nohy a hlavu. Ste proste SLIZ!

Tak, toto sa stalo 37 ročnému Mikamimu. Panic bez žiadneho zaujímavého úspechu dostal novú šancu na život. Akurát že keď sa znovu zrodí, je slepou, hluchou a nemou, proste najobyčajnejšou príšerou zo všetkých. Nemá však zmysel plakať nad rozliatym mliekom, na rozdiel od iných má stále svoj život a slizká existencia má aj svoje výhody!

Isekai z trochu opačnej strany

Asi nie je nikomu potrebné žáner isekai predstavovať, rok 2008 je dávno preč. A keby náhodou, ide to nejak takto: Niekto sa zvyčajne reinkarnuje alebo sa nejakou náhodou či portálom dostane do druhého sveta, niekedy v pôvodnom tele, inokedy na seba berie inú podobu. Častokrát sa v tomto svete nachádza mágia a prvky RPG hier (skilly, dokonca niekedy aj herné UI). Postava získa rôzne schopnosti a väčšinou je neuveriteľne silná. A k tomu nechýba veľké množstvo drámy, ženských vnád a hora nepriateľov.

Tu to nie je o moc iné, ale zásadný rozdiel tu je. Rimuru je v zásade nekonfliktný sliz. Svoju silu využíva len v núdzi, preferuje získanie spojencov nad nepriateľmi sľubujúcimi krvavú pomstu. Mohol by si podmaniť bez problémov priľahlé teritóriá, ale prečo, keď sa môže zahrať na dobrého vodcu utlačovaných goblinov a získať k tomu celú svorku vlkov poslušne čakajúcu na rozkazy? K tomu si postaviť celé mestečko ako vo videoherných survival simulátoroch a užívať si bezstarostnú slizkosť.

Rimuru si tak zapamätáte predovšetkým ako roztomilú modrú guľku plnú pozitivity. Žiadne silné pocity, pomsta či epická cesta za hrdinstvom. Nestalo sa mu nič zlé ako Naofumimu, nie je záporák ako pán Nazaricku, nezačína od úplnej nuly (takmer!) so snom stať sa silným (ten očividne nemá…). Bol to proste obyčajný dobrý človek s bežnými vedomosťami moderného sveta, ktorý dostal neobyčajné telo.

Spracovanie

Manga prekvapí tmavou obálkou so slizom v jeho centre, nemenovanou hrdinkou a búrlivým drakom. Na prvý pohľad pôsobí skôr ako ďalšie temnejšie epické fantasy a nejedného neznalého čitateľa tak môže prekvapiť. V dobrom slova zmysle prekvapí hlavne vizuálna stránka. Manga je nádherná, prekvapivo veľmi detailná. Humanoidné aj zvieracie monštrá sú parádne, predovšetkým vlci sú už na prvý pohľad správne huňatí 🙂 Nič nepôsobí plocho a obyčajne, príroda aj goblinia dedinka nie sú vôbec odfláknuté.

Súboje vedia byť riadne brutálne a správne akčné. Aj keď sliz nie je schopný žiadnych prudkých pohybov, využitie rôznych schopností, k tomu skvelo vybraný uhol pohľadu a hra svetla vedia navodiť atmosféru. Prvý zväzok zatiaľ neukončenej série o slize je pomalší. Zoznámite sa s novým svetom a jeho kvantom postáv. Načrtáva sa tu politika i pravidlá mágie. Na konci je viditeľný začínajúci sa rozbeh, takže druhý zväzok bude pre nedočkavých záživnejší.

Komu vadí fanservis v mange, musím sklamať, je prítomný aj tu. Našťastie ho je v tejto sérii všeobecne málo, čo súdim podľa anime adaptácie, ktorú som videla a prvá kniha nič iné nenasvedčuje. Predsa len, Rimuru nemá fyziologické potreby… Čo musím vytknúť je nie vždy zábavný humor. Niektoré vtipy nepadnú na úrodnú pôdu, chvalabohu to ale nie je taká katastrofa.

Isekai je populárny, preto nie je žiadnym prekvapením, že vydavateľstvo CREW siahlo práve na tento žáner. Po novele Sword Art Online sa rozhodlo pre manga verziu slizu a vôbec to nie je žiadny prešľap. Z mojej strany len budem dúfať, že bude manga aspoň o trochu kvalitnejšia než jej TV adaptácia. Zaujímavosťou je, že manga nie je pôvodný originál. Adaptuje light novelu z roku 2014, takže je len o rok mladšia, v japončine vyšla už v roku 2015. Mimochodom, manga má skvelý bonus, na konci sa nachádza Veldorov pohľad na celú slizkú záležitosť v písanej forme!

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Jak jsem se reinkarnoval coby sliz (vychádzajúca séria)
  • Autor: Fuse (príbeh), Taiki Kawakami (kresba)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 240
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076791787

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.