Lupin III: Cagliostro no Širo

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Vedeli ste, že prvý film velikána Mijazakiho od Ghibli nebola žiadna Laputa ani Naušika, ale film od štúdia TMS Entertainment v zahraničí známy ako Lupin III: The Castle of Cagliostro? Dnes známy predovšetkým pre Princeznú Mononoke a Cestu do Fantázie, Mijazakiho prvý  režisérsky počin je pre mnohých zabudnutý, a pritom patrí k tak populárnej japonskej sérii, ako je Lupin III. Tento film dokonca získal v roku 1979 cenu Noburó Ófudži Award.

Trocha informácií

Lupin III je populárna manga séria od autora Monkey Punch sledujúca majstrovského zlodeja Arsènene Lupina III, vnuka gentlemantského zlodeja Arsène Lupina, známeho z románov Maurice Leblanca (1864–1941). Leblanc stvoril prvý prototyp lupiča gentlemana v roku 1905. Dokopy o Lupinovi napísal 17 románov a 39 noviel na jeho tvorbu naviazalo niekoľko ďalších autorov.

Monkey Punch, vlastným menom Kazuhiko Kató, narodený v roku 1937 debutoval s mangou Playboy School, ktorú vydal pod aliasom Eidži Gamuta. Neskôr prijal prezývku Money Punch od editora magazínu, aj keď sa mu pôvodne nepáčila. Lupin III, vydávaný od roku 1967, mal byť pôvodne krátky projekt, ale po získaní popularity bol autor s touto prezývkou už nadobro spojený.

Hlavnou inšpiráciou autora stať samangakom bol Osamu Tezuka. Pri vydávaní Lupina mal za asistenta jeho mladšieho brata Teruhika. V minulosti sa fanúšikovia mylne domnievali, že prezývka Monkey Punch zahŕňa autorské duo, čo bolo Kazuhikom a Teruhikom neskôr vyvrátené. Monkey Punch nás opustil v roku 2019 vo veku 81 rokov.

Úžasná zábava od začiatku do konca

Zlodej Lupin zistí, že jeho plné auto posledného lupu z kasína sú falošné legendárne Gotické bankovky na prvý pohľad nerozoznateľné od pravých. Lupin a jeho parťák Daisuke Džigen sa rozhodnú navštíviť malý štát Cagliostro odhodlaní odhaliť tajomstvo falošných peňazí. Cestou sa zapletú do naháňačky a zachránia záhadnú dievčinu, po ktorej ostane Lupinovi v rukách pečatný prsteň.

V prvých minútach je jasné, že tento film je veľmi hravý. Tak ako sa kedy si Tom a Jerry naháňali do rytmu muziky, Lupinove eskapády sa nesú v podobnom duchu. Rozprávkový nádych s profesionálnym playboyom v hlavnej úlohe ponúka výborný mix akcie a zábavy.

Mijazakiho postavy sú vo filme o niečo nevinnejšie než v iných adaptáciách. Pôsobia tu ako keby boli v ich najlepších rokoch v plnej sile, sebavedomí a zároveň veľmi hraví, stojaci za každú zábavu. A drzí, nesmieme zabudnúť na drzosť, ktorou celý film prekvitá. Ani Lupinova kreativita pri vlámačkách nemá medze.  Tiež interakcia medzi postavami je chvíľkami zveličovaná pri rôznych gestách a mimike. Znie to presne, ako keby som definovala kreslenú rozprávku, však? Vo filme samozrejme uvidíte aj ďalšie známe tváre z manga série, čím myslím samozrejme postavy Goemon Išikawa XIII, Fudžiko Mine a Kóiči Zenigata.

Film je jeden veľký akčný celok, o zábavu nie je núdze. Akcia sa rúti ako rýchlik, na začiatku sa rozbehne a potom sa nevie zastaviť. Na začiatku vyzerá ako pokojnejší snímok plný ľahkého humoru a uvoľnenej atmosféry. Stačí však pár minút a začne sa valiť jedna roztržka za druhou. Dielo je tak naplnené akciou, že ani súčasné filmy často nestíhajú držať krok. Musím však priznať, že žiadne iné dielo zo série o Lupinovi III som nevidela, takže ich nedokážem porovnať.

Lupin III: Cagliostro no Širo je výborný film, technickou stránkou priam nadčasový. Nezaslúži si ostať v tieni ostatných Mijazakiho diel, pretože dokáže dodať skvelý kinematografický zážitok aj keď nenesie nálepku štúdia Ghibli. Dobre, nie je bezchybný, ale ja som sa bavila majstrovsky!

Japonský názov: ルパン三世 カリオストロの城
Anglický prepis: Lupin III: Cagliostro no Shiro
Anglický názov: Lupin III: The Castle of Cagliostro
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 1979

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.