Pokoj v barvách štěstí 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ona: Slyšíš to? Mluví o ně ve zprávách. Prý že mě možná unesli. A to jsi mě přitom zachránil.
On: No jo… Jenže… Já jsem tě opravdu unesl.

Dievča s neznámym menom je unesené stalkerom. Je ňou posadnutý, jeho byt je plný fotiek pätnásťročnej protagonistky. Čo sa javí ako únos nevinného dievčaťa sa ale rázom mení. Dievča bolo týrané rodičmi a šikanované v škole. Jediný, kto si toho všimol bol druhý psychicky nestabilný človek, jej stalker. Únos je ich poslednou nádejou, preto zložia prísahu – buď sa im podarí uniknúť polícii než dievča dosiahne plnoletosti, alebo spáchajú samovraždu.

Pokoj v barvách štěstí je často asociovaný so Štokholmským syndrómom. Tu je treba uviesť veci na pravú mieru. Štokholmský syndróm vzniká ako mentálne vyrovnávanie sa s násilným vzťahom či vzťahom proti vlastnej vôli. Obeť si pri ňom vypestuje pozitívne city voči ich násilníkom či únoscom. Môže to zájsť až do takej miery, že obeť začne páchateľa priamo ochraňovať. Mladá Sači, ako ju neskôr začneme volať, však nie je nutne obeťou únosu. Odišla dobrovoľne z už tak ťažkej situácie prakticky do niečoho lepšieho. Uvedomuje si, že všetko okolo je falošné, že si obaja klamú navzájom a čakajú, kedy sa pozlátko rozpadne.

Vzniká tu zvláštny vzťah založený na falošnosti. Na prvý pohľad pôsobí skoro romanticky, ale zdanie klame. Obaja sa proste snažia o zmenu v svojom živote k lepšiemu. Ten druhý je len nástrojom k dosiahnutiu tohto cieľa. Je to divadlo hrané dvomi profesionálmi v pretvárke, výsledok je časom jasný: niekedy to bude musieť vybuchnúť.

Manga uzrela svetlo sveta s názvom Sači-iro no One Room v roku 2017 pod hlavičkou firmy Square Enix. Najskôr bola vydávaná online v magazíne Pixiv a dočkala sa neočakávaného úspechu, až 75 miliónov prečítaní. V roku 2018 vyšla hraná adaptácia o desiatich epizódach. Teraz prichádza na český trh pod hlavičkou vydavateľstva CREW aby zamávala s vašimi srdiečkami.

Krása tejto zatiaľ nedokončenej série leží v jej postavách, respektíve v ich psychike. Nenájdete tu žiadnu čierno-bielosť, nikto nie je bez poškvrny a zároveň nie je nikto priamo zlý. Hodení do zvláštnej situácie, každý so svojimi jazvami na duši, obávajúc sa ďalších krokov a zároveň priam skáčuc do rozbúreného mora, Sači aj jej únosca sú plní kontraindikácií.

Kresba je pekná a čistá, nie je ale ničím extra výnimočná. Taký klasický štandard dnešnej doby. Má krásne precízne linky a silné kontrasty, postavy vám okamžite padnú do oka. Pôsobí bohužiaľ dosť sterilne, pretože pozadiam sa autorka príliš nevenovala. Na môj vkus tu je vysoký počet panelov s bielym pozadím. Zle sa tak vciťujem do prostredia.

Pokoj v barvách štěstí je zaujímavý kúsok. Nie som si istá, či sa dá označiť za romantiku, je to skôr dráma s melancholickým nádychom. Dej oplýva akýmsi romantizmom. Nekonvenčný vzťah ako stredobod pozornosti všetkého je veľmi zaujímavý. Je to určite kúsok, ktorý odporúčam, pokiaľ sa chcete zamyslieť nad životom, nad sebou samými alebo aj keď len proste hľadáte niečo unikátne na čítanie.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Pokoj v barvách štěstí (vychádzajúca séria)
  • Autor: Hakuri
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 184
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076792357

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.