Dívčí válka 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Pokiaľ vás teší, keď v japonských médiách vidíte českú vlajku, či nebodaj celú českú kultúru (Slováci majú v tomto prakticky smolu, na to sme malý národ), jasajte! Existuje celá manga séria odohrávajúca sa v českom kráľovstve. Japonsky Otome Sensó, s podtitulom Dívčí válka, je vskutku zvláštnym počinom vo vlnách manga priemyslu.

Nejedná sa pre fanúšikov nutne o kompletne neznáme dielo. Síce manga nikdy nebola preložená do angličtiny, na internete koluje len fanúšikovský preklad prvých pár kapitol, zvládla sa zaryť do pamäte vetou: Šárka, take this „píšťala“… Oficiálne sa séria dočkala francúzskeho prekladu a tento rok nás poctilo vydavateľstvo Argo prekladom českým. Či je to dobre alebo zle, posúďte sami.

Dej a postavy

Je rok 1420, päť rokov po upálení Jána Husa. Už rok prebieha vojna medzi stúpencami Jana Husa a katolíkmi. Toto neľahké obdobie bude trvať do roku 1434. Dvanásťročná Šárka zistí, ako krutí dokážu ľudia byť, keď ju znásilnia a vyvraždia jej rodinu. Záchranu nachádza u Jána Žižky, husitského vojvodcu. Pridá sa k armáde ťažiacej proti katolíkom. V srdci odhodlanie, v očiach strach a v rukách píšťala, jednoduchá palná zbraň.

Mnohí vidia v husitskej armáde spásu, v Žižkovi jasný idol. O skutočnom Jánovi Žižkovi ako historickej postave sa toho veľa nevie. Detaily o jeho živote máme až z neskorších rokov. Bol jeden z prítomných u prvej defenestrácie, zúčastnil sa rôznych bojov a mal dosť nepriateľov. V mange je vyobrazený ako starý optimistický muž s úškrnom, akousi slizkosťou v úsmeve a jasným cieľom. Nebojí sa manipulovať ako dospelých, tak deti.

Šárka je bežný obraz detskej naivity. Pôsobí priam anjelským dojmom. Má za sebou traumatické zážitky, ktoré ju poškvrnili. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou, a aj keď sa snaží byť samostatná, stále potrebuje oporu druhých. Nie je jedinou obeťou znásilnenia, brutálnym zachádzaním si v príbehu prešlo mnoho ďalších žien aj mladých dievčin.

Dej je prakticky postavený na šokových zvratoch, najčastejšie sa jedná o krvavé násilie a hlavne znásilnenie. Pätnáste storočie bolo síce brutálne, ale je otázne, či tento druh vyobrazenia bol skutočne v mange potrebný. Panelov nahých dievčat so strachom v očiach mohlo určite byť menej.

Historická presnosť ušla

Kóiči Oniši je fanúšik českých dejín, ale Dívčí válka je skôr husitskými vojnami len inšpirovaná. Niektoré fakty sedia, napríklad prvá krížová výprava proti Husitom sa skutočne odohrala 1. marca 1420 alebo odmietnutie ponuky o mier kráľa Žigmunda pri vyjednávaní s Pražákmi.

Klikni, ak chceš čítať spoiler
Ale potom tu je predčasná smrť Mikuláša z Pelhřimova, hlavy táborskej cirkvi, ktorá sa vôbec nemala stať. Mikuláš zomrel až v roku 1459 na následky nehody pri pokuse o útek zo žalára v Poděbradoch. V mange bol chladnokrvne využitý a zavraždený samotným Jánom Žižkom.

Pozmenené boli aj vizuály historických postáv. Ján Žižka sa ešte ako tak drží, má pásku cez oko, k tomu koziu briadku. Ako presne vyzeral, sa nikdy nedozvieme, každopádne fakt, že bol Žižka jednooký, je pravdivý. Prokop Holý, husitský kňaz, ktorý ťaží s Jánom Žižkom, je ale úplne iný obraz. V histórii je známy ako vojvodca a radikál, v mange sa jedná o plešatého kňaza so zavretými očami ako Brock z Pokémonov, ktorý učí spievať dievčatá v husitskej armáde.

Kostrbaté spracovanie

Dívčí válka je do istej miery propagácia náboženstva. Nie je to nutne autorov zámer, bola to taká doba. Zabíjanie v mene náboženstva sa dialo odjakživa. Stredovek je náboženským fanatizmom pretkaný všetkými stranami a husitské vojny sú predsa len tiež náboženským konfliktom. Hrdinovia mangy sú silní veriaci, preto nikoho neprekvapí, že ich pohľad na svet je skreslený vďaka viere. Ľudia veria v spasenie, páchajú násilie v mene náboženstva, deti veria v anjelov…

Hrôzy vojny sú vyobrazené veľmi detailne. Od už spomenutého znásilnenia cez týranie, strieľanie, obliehanie a vraždenie. Autor vyobrazil všetky nechutnosti, ktoré k vojne patria.

Naopak oproti detailným panelom plných krvi vyobrazenia všedných dní kvalitatívne kolíšu. Opadávajú detaily, postavy sú bez tváre alebo anatómia pokrivkáva. Niekedy bola kresba realistickejšia, inokedy pripomínala staršie diela Osamuho Tezuky, kde linky boli guľaté a tieňovanie chýbalo.

Ťažkú atmosféru mangy kazili občasné komediálne výrazy postáv, ktoré v danom zasadení vôbec nesedeli do kontextu. Takmer celá kniha sa niesla v duchu realizmu s vážnymi výrazmi tváre s takmer hororovými prvkami prelínajúcimi sa s pocitom zúfalstva aj nádeje. Do toho autor vtesnal „nenápadné“ infantilné výrazy tváre, ktoré vôbec do príbehu nesedia, nehovoriac o tom, že postavy by sa takto určite nesprávali.

Česká verzia mangy od Arga na prvý pohľad vôbec nevyzerá zle. Má bežný formát a je dodržané aj čítanie sprava doľava. Pre vydavateľstvo sa jednalo o prvý manga počin. Preklad sa však nečítal veľmi dobre. Vety pôsobili krkolomne, češtinári určite mali svoje výhrady. Najväčším kameňom úrazu však je sadzba. Ignoruje tvar bublín, čím dezorientuje čitateľa. Spojiť dve bubliny do jedného väčšieho textu je veľmi nepraktické aj nevzhľadné. Vydávanie mangy v ČR má už slušnú históriu, preto takáto začiatočnícka chyba nemilo prekvapí.

Podtrhnuté a podčiarknuté, mangu odporúčam zbierať, pokiaľ sa radi vyžívate v bizároch. Chcete na poličke niečo unikátne? Šárka s píšťalou v japonskom podaní jednoznačne prekvapí každého, kto sa na vašu poličku pozrie. Stojí však manga skutočne za to? To už môžeme polemizovať. Na trhu sa nachádza veľké množstvo iných historických aj temných diel, ktoré zaujmú určite viac.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Argo
  • Séria: Dívčí Válka (12 zväzkov)
  • Autor: Kóiči Oniši
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 192
  • Rozmer: 127 × 182 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 978-80-257-4134-4

Ďakujem vydavateľstvu Argo za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.