Ókami kodomo no Ame to Juki

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Hana sa zamiluje do spolužiaka z vysokoškolských prednášok, ale nemohla vedieť, že je polovičný vlk. Namiesto odlúčenia ho plne akceptuje a ich vzťah vykvitne v nefalšovanú lásku. Prichádza prvé dieťa, sú ako rodina z rozprávky. Chvíľku na to majú ďalšieho potomka. Vtedy sa šťastena osudu od nich obráti chrbtom. Hana prichádza o partnera, ostáva sama s dvomi deťmi. Matka samoživiteľka musí zaistiť šťastie rodiny. Nemôže aplikovať bežnú výchovu, Ame a Juki sa pohybujú na tenkej hranici medzi svetom ľudským a zvieracím. Sú totiž čiastočne vlkmi!

Príbeh pokrýva viac ako dekádu života rodiny. Začína devätnásťročnou neskúsenou Hanou, ktorá okúsi šťastie. Po tragédii sa Hana musí sama prebiť životom, aby zaručila šťastie svojich detí kým skrýva ich tajomstvo. Presťahuje sa z rušného mesta na vidiek, deti tak majú kontakt s ľuďmi a prírodou. Budú žiť ako ľudia alebo vlci? To sa jedného dňa budú musieť rozhodnúť sami.

Mamoru Hosoda sa zapísal do histórie japonského priemyslu podobne ako to zvládol Hajao Mijazaki či  Makoto Šinkai. Vlčie deti Ame a Juki (Ókami kodomo Ame to Juki, anglicky Wolf Children: Ame & Yuki) je pre mnoho jeho fanúšikov Hosodov magnum opus. Ako film, tak manga má dva zábery. Na jednej sledujete ako deti rastú od útleho batoľaťa až po tínedžera. Na druhej máte Hanu, samotnú matku snažiacu sa dať deťom len to najlepšie, aj keď jej život hádže polená pod nohy.

Manga však nie je len zadaptovaný film scéna po scéne. Dokonca ani neuberá z pôvodného média, ako sa niekedy stáva. Mierne pozmeňuje či vynecháva malé scény, ale inak sa drží vierohodne pôvodného filmu. K tomu pridáva prológ aj epilóg od Hany, čím jej pridáva ešte viac vierohodnosti a možnosti vcítenia do postavy. K tomu pribudli aj vnútorné monológy postáv, pridávajúc ďalší rozmer. Aj keď papierové stránky nemajú možnosť animácie a hudby, niekto by mohol argumentovať, že emočnú stránku zvládla manga lepšie ako film.

Anglická verzia od vydavateľstva Yen Press spracovala všetky tri zväzky do krásneho zlúčeného vydania v tvrdých doskách s viazanou väzbou a prebalom. Je to slušný macko viditeľný na každej polici. Manga obsahuje niekoľko farebných stránok v živých farbách. Čierno-biele stránky tiež nezaostávajú, sú plné drobných detailov a nádherných pozadí. Či je to interiér alebo príroda, čitateľ môže na každom jednom paneli nechať oči. Omnibus od Yen Pressu bol nominovaný v roku 2015 na Cenu Willa Eisnera za najlepšiu prekladovú verziu ázijského komiksu v USA. Manga má skutočne minimum nedostatkov, občasne sa mihne zlé orezanie stránky, ale to je všetko.

Wolf Children: Ame & Yuki je nádherne spracovaná manga so skvelým príbehom. Hrubá väzba od Yen Pressu jej pristane. Je to krásny rodinný príbeh plný emócií, ktorý sa oplatí ako vidieť, tak čítať.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Yen Press
  • Autor: Mamoru Hosoda (príbeh), Ju (kresba)
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 549
  • Rozmer: 146 × 206 mm
  • Rok vydania: 2014
  • ISBN: 9780316401654

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.