Hóšin Engi

Gundam
0 komentárov

Príbeh

Taikóbo je dóši, žiak vo svete senninov. Podobne ako ďalší iní dóši a senninovia, aj on má nadprirodzené schopnosti, ktoré sa prejavujú prostredníctvom magických zbraní Paopeiov. Ako jediný žiak Geišintensona, vodcu sennin sveta Kunrun, však rozhodne nevyzerá. Taikóbov tréning totiž väčšinou zahŕňa ležanie na vznášajúcich sa kameňoch, pozorovanie modrej oblohy alebo iné, aktívnu činnosť nevyžadujúce aktivity. To sa však zmení. Mocná Dakki, jókai (démon) z druhého sveta senninov, večného rivala Kunrun, totiž uhranie cisára dynastie Jin, Čúoa a v jeho mene vykonáva na poddaných dynastie rôzne zverstvá, užívajúc si bohatého života v paláci, zatiaľ čo ľudia upadajú do čoraz väčšej a väčšej biedy.

Poraziť Dakki nie je však vôbec také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Preto vymyslel Geišintenson spolu s ďalšími dvoma Great Sennin pascu, ktorá krutého jókai navždy uväzní v špeciálnom uzavretom priestore, vytvorenom medzi ľudským svetom a svetom sennin. Na to, aby mohol celý plán fungovať, je však potrebné naplniť tento špeciálny priestor dušami 365 démonov. A ten, kto dostane túto úlohu, prezývanú tiež Hóšin Projekt, nie je nikto iný ako Taikóbo.

Postavy

V mange Hóšin Engi  nájdete toľko z dejového hľadiska dôležitejších postáv, že všetky ich vymenovať by bolo kontraproduktívne, keďže už iba čítanie zoznamu ich mien je viac než dosť vyčerpávajúce. Preto teraz spomeniem iba pár tých najdôležitejších, s ktorými sa stretnete hneď v úvode.

Taikóbo 
Taikóbo je síce tým najlenivejším dóši na celom Kunrune, ale zároveň pravdepodobne aj tým najprefíkanejším. Jediným problémom je iba to, že jeho metódy sú občas tak podradné, že aj jeho najbližší priatelia z času na čas zapochybujú o jeho hodnote. Napriek tomu všetkému si však Taikóbo so sebou nesie z detstva nezahojené rany na duši, keď bola celá jeho rodina vyvraždená, a preto dokáže súcitiť s obyčajnými ľuďmi a chce pre nich vytvoriť svet bez senninov, ktorí by zasahovali do ich životov. Tak, ako to neprípustne robí Dakki.
Súpúšan
Spirit beast (či v preklade duchovné zviera) Súpúšan sprevádza na príkaz Genšitensonovho dóši Taikóboa na jeho ceste za porazením Dakki. Súpúšanova viera vo svojho majstra však bude vystavená mnohým skúškam, najmä keď so sebou Taikóbova osobnosť nesie mnohé vady.
Genšitenson
Jeden z troch Great Sennin, troch najslinnejších senninov na svete, Genšitenson je vodcom sennin sveta Kunrun a pôvodným tvorcom Hóšin Projektu, na ktorého udržanie však spotrebováva veľkú časť svojej energie a nemôže preto Taikóboovi priamo pomôcť.
Dakki 
Jókai, ktorý kedysi opustil rivalský sennin svet Kunrunu, Kingoto, krutá a rozmarná Dakki sa stala nezávislou a kompletne ovládla cisára Čúoa a jeho poddaných v hlavnom meste. Jej ciele a zámery sú však stále otázne…
Šinkóhjo 
Ďalší jókai, ktorý je však neutrálnym a o Hóšin Projekt  sa zaujíma pre vlastné potešenie z toho, že sa niečo deje. Šinkóhjo patrí medzi najsilnejších senninov na svete a okrem najmocnejšej spirit beast Kokutenko vlastní aj najmocnejší Paopei, Raikóben.
Józen 
Génius Józen je jeden z prvých z množstva senninov, ktorý sa má k Taikóbovi pridať na jeho ceste za porazením Dakki. Mocný sennin ovládajúci umenie transformácie však mieni svojho predpokladaného vodcu najprv vyskúšať a na vlastné oči sa presvedčiť, či je nasledovať tohoto dóši tá správna vec.

Mangaka

Rjú FUDŽISAKI je mangaka, ktorý sa narodil v roku 1971 a jeho doteraz najúspešnejším dielom je práve Hóšin Engi. Táto 23 zväzkov dlhá manga bola vytvorená v rokoch 1996 až 2000, serializovaná vo Weekly Šónen Jump magazíne a v roku 1999 zanimovaná v jednom 26-dielnom anime s názvom Soul Hunter, ktoré bolo licencované a preložené do angličtiny, francúzštiny, španielčiny a nakoniec nemčiny. Medzi ďalšie diela tohto mangaku patria ešte Worlds (1992, 1 zväzok), Sakuratecu Taiwahen (2002, 2 zväzky), Waq Waq (2004, 4 zväzky), Psycho+ (2 zväzky, 1992), Dramatic Irony (1 zväzok, 1995), kresbou sa podieľal aj na adaptícii Shiki (11 zväzkov, 2007),a momentálne od roku 2015 pracuje na kresbe mangy Legend of Galactic Heroes spolu s originálnym tvorcom JošikimTanakom, ktorý má na starosti príbeh.

Gundamov Kútik

Koľko to už bolo, čo som videl pomerne zaujímavé a svojské anime Soul Hunter, ktoré bolo spravené podľa tejto mangy? To síce neviem, ale aj tak som sa k Hóšin Engi staval spočiatku priaznivo. A toto výborné dielo ma ani v najmenšom nesklamalo.

Hóšin Engi rozpráva príbeh založený na starom čínskom románe Fengšei Janji napísanom v Ming Dynastii, ktorý pojednáva o nástupe Zhou Dynastie k moci v starej Číne a je prepletený mnohými mystickými prvkami… To aby sme sa dostali ku koreňom deja, aj keď inak to moc podstatné nie je, keďže nepredpokladám, že sa medzi čitateľmi tejto recenzie nájde niekto, kto by tento román čítal, či by s ním bol bližšie oboznámený. V každom prípade však treba povedať, že aj keď samotná manga čerpá pomerne silnejšie zo základnej kostry príbehu Fengšei Janji, asi nebude moc prekvapujúce, že si Rjú Fudžisaki upravil svoje doteraz najdlhšie dielo svojmu  cíteniu a vnútil mu tak osobitný japonský ráz.

Hóšin Engi je manga, ktorá vo vás nemôže nevyvolať zmätené pocity. Keď ju totiž prvýkrát otvoríte a začítate sa do nej, zistíte, že v rukách držíte skutočne výbornú a zábavnú šónen komédiu. Aj napriek tomu je však vo svojej podstate tento kúsok drámou. Rjú Fudžisaki vám predstaví veľké množstvo rôznych postáv, ktoré budú pribúdať od začiatku až do konca, avšak, takmer úplne v rozpore so samotnou odľahčenou atmosférou mangy, sa zároveň nebude báť nechať značné množstvo z nich zomrieť, či zobraziť krutosti vykonávané na ľuďoch dynastie Jin. Súboje v dobrej tradícii šónenu, ale predsa neotrepané a zaujímavé. Výborné komediálne prvky, odľahčená atmosféra, ale zároveň občas na povrchu prebleskujúca smrť, deštrukcia a zúfalstvo. To je Hóšin Engi. A to je tiež to, čo robí túto mangu hodnou čítania.

Vecou, ktorú tiež jednoducho nemožno opomenúť, je samotný svet, do ktorého je toto dlhé dielo zasadené. Ten bol samozrejme ovplyvnený románom Fengši Janji, a preto pôsobí značne originálne a takmer hneď zaujme. Sennin ovládajúci prostredníctvom svojich magických zbraní Paopei tajomné sily, ich protivníci z ríše zvierat a rastlín nazývaní Jókai a nakoniec obyčajní ľudia, ktorých osud sa dostal do područia krutej Dakki, vytvárajú unikátnu a originálnu kombináciu. Keď si k tomu ešte prirátate veľmi zaujímavé a početné postavy a nemenej zaujímavé súboje, dostanete niečo, čo už iba zo samotného popisu môže celkom aujať.

A to  ešte stále nespomínam príbeh. Kto videl anime Soul Hunter, toho asi prvých desať zväzkov moc neprekvapí. Ale iba prvých desať, potom sa totiž Hóšin Engi začne značne odlišovať od svojej anime adaptácie, a to v tom najlepšom možnom zmysle. Konkrétne začne získavať na zložitosti, veľmi pekne pospája jednotlivé a dovtedy zdanlivo nesúvisiace nitky príbehu dokopy a predloží pred vás unikátny celok. Množstvo zvratov, jedinečných odhalení a skutočne nepredvídateľný a fascinujúci koniec sú potom tou povestnou čerešničkou na torte.

Čo sa kresby  týka, tá je veľmi pekná a ako šitá na mieru celej mangy. Najmä jednotlivé postavy a ich ošatenie, ale aj samotný statický svet, Paopei a súboje, určite nesklamú a iba posilnia zážitok z čítania Hóšin Engi. No a na čo tiež určite nemožno zabudnúť, je občasné komické vykreslenie Taikóboa v podobe jednoduchými rysmi kreslenej mačky a topánky postáv. Kto si myslí, že vidí zle, môžem to zopakovať ešte raz: topánky postáv. Tie sú totiž takmer vždy deformované a neproporciálne zväčšené. To však nepôsobí vôbec nemiestne či škaredo, ale, s údivom, iba dodáva na už tak jedinečnej atmosfére tohto kúsku.

Ku koncu mi nezostáva už nič iné ako povedať, že Hóšin Engi je značne netradičná, jedinečná a skutočne vynikajúca fantasy manga, ktorú si, pokiaľ vás predchádzajúce riadky aspoň trochu zaujali, určite prečítajte.

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.