Šin Širajuki Hime Densecu Pretear

Yaonee
0 komentárov

Počas svojho „krátkeho“ života som natrafila na množstvo neskutočných až bizarných kombinácií. Či už išlo o odvetvie módy, gurmánske kuchyne, alebo rôzne etnické skupiny, ktoré svojou pestrou kultúrou vyrazili dych na niekoľko minút. Niečo ma nadchlo, dačo pobúrilo, iné zase znechutilo. To, že Japonci patria k tej časti sveta, ktorá rada vyniká, mi bolo známe od chvíle, keď sa mi do rúk dostala prvá kniha o ich popkultúre. Kolotoč prekvapenia však nezastal. Ďalšie dôkazy mi každý deň prináša televízia, krátke články v novinách, internet (vedeli ste, že najpredávanejšie veci v japonských sex-shopoch sú nohavičky mladých študentiek???), alebo počítač, bez ktorého by som si svoj všedný život nedokázala predstaviť, pretože práve ono ma každý večer vtiahne do záhadného sveta anime. Donedávna by som si dokonca dovolila tvrdiť, že ak sa jedná o svet otakov, videla som všetky, naozaj všetky možné i nemožné kombinácie, takže vôbec nič by ma už nedokázalo prekvapiť. To som však nevedela, čo ma v najbližšej dobe čaká.

Keď sme boli deťmi, nepozastavovali sme sa nad takými vecami, akými boli napríklad „Dôsledky globálneho otepľovania“; „Kvadratické funkcie, alebo dobrý návod, ako z nich zošalieť“; „ČO si vziať na seba“; „AKO pozvať babu na rande“; „Je lepší sex bez ochrany?“ atď. Jednoducho sme si vytvorili vlastný svet, do ktorého mali dospeláci vstup zakázaný. Rozprávkovo čarovné miesto, kde každé malé dievča chcelo byť princeznou a chlapci… no, povedzme, že tí sa zhostili veľmi ťažkej úlohy, takže množstvo áut, zbraní, či podobných somarín hromadného ničenia boli na dennom poriadku. Ale… dokázali by ste si predstaviť svoj život medzi dvoma rozprávkami, ktoré nemajú vôbec nič spoločné? (tak dobre, opravujem poslednú vetu na: … vôbec nič spoločné, až na pekných princov, pár sladkých pusiniek a koncov na štýl „žili spolu šťastne až do smrti“) Nie? Tak ja vám vaše tvrdenie názorne vyvrátim :o)

Šin Širajuki Hime Desecu Pretear, alebo jednoducho povedané Pretear, je anime s 13 epizódkami, s jedným veľmi energickým dievčaťom a s množstvom chalanov, ktorí sa nie nadarmo pýšia označením „bišónen“. Svoju premiéru si vychutnávala v období od začiatku apríla do konca júna v roku 2001. Ide o štvorzväzkovú mangu z dielne Satoa Džuničiho a Naruse Kaori, na tvorbe anime sa však podieľala Japonka menom Sajama Kiyoko. Vzhľadom na to, že ide o dielko iba o pár rôčkov staršie od Sailor Moon, veľmi ma prekvapilo. Napriek mierne zastaranej grafike a dosť netradične zvolenému príbehu odohrávajúcemu sa na báze svetovo známej rozprávky o Snehulienke a siedmych trpaslíkoch, ktorým prišla na pomoc nemenej slávna kolegyňa Popoluška (to je kombinácia, čo!), sa môže táto anime radiť k priemeru. Hudba síce nie je chytľavá, no celkom esteticky dokresľuje pozadie deja. Podobne, ako u všetkých šódžo anime, ani tu nechýba veľký kus romantiky, intrigy a srdcervúci koniec, ktorý napriek môjmu neblahému tušeniu, že sa celé toto dielko zvrhne na niečo s hollywoodskym podtónom, sa končí naozaj excelentne (ja to tvrdím stále. Niet nad Japoncov!). Takže aspirín a podobné vecičky na utíšenie bolesti môžete s čistým svedomím zahodiť. Otázky filozofického zamerania, hlboké myšlienky, alebo dojímavú minulosť jednotlivých postáv sa nesnažte hľadať. Toto anime sa radí medzi tie, ktoré sme si dajakým záhadným spôsobom označili pojmom „odreagovačka“. Napriek tak jednoduchému slovu, ktoré možno navodzuje predstavy, že sa jedná o prepadák (väčšina ľudí si to totiž myslí), neodsudzujte túto sériu, kým si ju nepozriete.

Awajuki Himeno patrí k tým typom dievčat, ktoré vám dokážu dať do držky aj keby ste mali niečo cez stoosemdesiat centimetrov, šarmantný úsmev, zvodný pohľad a polovici ženskej populácie by ste pripadali sťa „boh“. Himeno taktiež patrí medzi dievčatá, ktoré sa dokážu zastaviť nad stánkom s kvetmi a kochať sa ich krásou do skonania sveta. Jej povaha by sa dala označiť jednou výstižnou vetou: hanblivá romantička s nádychom zdravého entuziazmu. Preto vám na začiatku pripomína úplne normálnu babu, v úplne normálnom svete a s úplne nenormálnou rodinou. Aby som bola o trošku presnejšia, jej otec sa oženil s veľmi bohatou vdovou, ktorá ma z prvého manželstva dve „rozkošné“ dcérky, Majune a Mawata (zdá sa mi to, alebo sa tu naozaj stretávame s nevlastnými sestrami Popolušky…). No a tým sa nové rodinné podmienky doslova  protivia. Najaktívnejšia z nich je Majune. Jej celodenný program sa skladá z celkom jednoduchých činností: raňajky – ako zničiť Himeno, obed – ako zničiť Himeno, vonný kúpeľ – ako zničiť Himeno a konečne večera, ktorá sa zavŕši plánom na zničenie Himeno. Sami sa môžete presvedčiť, že sesterská láska nemá konca hraníc. No aspoňže si naša hlavná hrdinka môže vydýchnuť v spoločnosti Mawatat, ktorá ju pre zmenu ignoruje. Situácia na Zemi je (zdá sa) v úplnom poriadku..

Teraz sa prenesieme do krajiny Leafmenia, kde sa momentálne siedmi rytieri musia popasovať so stupňujúcou sa panikou. Princezná Disaster sa totiž rozhodla, že prelomí čarovné múry väzenia a podmaní si celú Zem (veď ako inak). Pretože títo siedmi rytieri prišli o všetky svoje sily v dávnom boji so spomínanou „mrchou“, musia prebudiť legendárnu Pretear, ktorá im dopomôže k vytúženej záchrane. Ono sa to ľahšie napíše, ako urobí. Na to, aby našli svoju záchrankyňu, sa musia premiestniť do sveta ľudí. Ibaže dievčat je neúrekom a nie každá si s vami chce podať ruku (nezrozumiteľné? Anime vám to vysvetlí…). A keď ju konečne nájdete, vaše nádeje sa razom rozplynú. Veď spolupracovať s Himeno je zo začiatku viac než len nemožné…

Na tomto anime sa mi páči forma podania príbehu. Spočiatku komediálne naladená atmosféra sa jednotlivými epizódami mení na dramatický boj, v ktorom je víťaz do poslednej chvíle nejasný. Napriek tomu, že ide o typické šódžo dielko, nedá sa toto anime len tak ľahko zaškatuľkovať. Jednak je tu Himeno a jej presvedčenie, že každý z nás sa dá zmeniť, jednak je tu prerozprávanie dvoch svetovo známych „rozprávok nášho detstva“ v japonskom podaní a jednak je tu rafinovane ukrytá podoba zla snažiaceho sa ovládnuť obe Zeme. Nikto totiž nepovedal, že rytieri krajiny Leafmenia musia byť výlučne dobrí týpkovia, ani to, že Majune zostane mrchou naveky…

Japonský názov: 新白雪姫伝説プリーティア
Anglický prepis: Shin Shirayuki-hime Densetsu Prétear
Anglický názov: Prétear: The New Legend of Snow White
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2001

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.