Mermaid Saga

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Než sa legendárna autorka Rumiko Takahaši preslávila na západe mangami Ranma ½ a Inujaša, už dávno mala na konte niekoľko skvelých sérií. Je tu však jedna, ku ktorej sa taká sláva nedostala a nakoniec bola predčasne ukončená len po šestnástich kapitolách. Séria dnes známa pod anglickým názvom Mermaid Saga (Ningjó Širízu) vychádzala od roku 1984 do roku 1994 a v roku 2020 prežila malý revival keď bola vydaná v anglickej zberateľskej edícii cez Viz Media.

Hovorí sa, že keď niekto skonzumuje mäso z morskej panny, získa nesmrteľnosť. Vo väčšine prípadov ale končí daná osoba deformovaná alebo priamo premenená v monštrum, pokiaľ konzumáciu prežije. Pokiaľ sa to niekomu podarí, je nesmrteľnosť darom či prekliatím?

Juta sa stal nesmrteľným, keď pozrel kus mäsa bez toho, aby o tom vedel. Teraz už niekoľko storočí hľadá cestu, ako sa stať znovu smrteľným. Jeho najlepšou možnosťou je nájsť žijúcu morskú pannu, ktorá by mohla poznať liek na zvrátenie kliatby. Miesto toho stretáva Manu, mladé dievča s rovnakým osudom. Dve nesmrteľné osoby sa tak vydávajú na cestu stretávajúc zvláštnych ľudí aj monštrá, pričom sa začína odhaľovať Jutova záhadná minulosť.

Rumiko Takahaši vzala obyčajnú rozprávkovú bytosť a nasadila jej hororové prvky. Morské panny sú záhadné, mocné a veľmi strašidelné. Za mňa tam toho hororu mohlo byť o trošku viac, mýtické prvky tejto mangy mi ulahodili najviac.

Niektorí čitatelia môžu kritizovať autorkin spôsob podania žien v tejto sérii. Všetky sú buď mrchy, staré babizne alebo naopak krásky potrebujúce záchranu. Mana je klasický prípad rozmaznanej slečny, aj keď jej správanie je trochu zvláštne vzhľadom na jej minulosť. Na druhú stranu, Juta je bežný dobrý chlapík, ktorý chce každému len dobre a veľmi nerád pôsobí problémy.

Sérii chýbal nejaký centrálny bod, okolo ktorého sa všetko mohlo oprieť. Možno, že ho autorka plánovala odhaliť, ale už sa k tomu nedostala. Je to veľká škoda, pretože potenciál mangy rapídne klesal keď sa začal ukazovať epizodický dej bez cieľa. Séria jednoznačne stroskotala na slabších protagonistoch a nejasnom príbehu.

Aj keď má svoje chyby, mangu stále odporúčam. Pokiaľ milujete fantasy a tvorbu Rumiko Takahaši, je to skvelý kúsok. VIZ Media mangu vydalo v krásne ladiacej edícii k jej ostatným mangám a nezabudlo aj na pár farebných ilustrácií. Manga je stále nadčasová a číta sa dobre, ale oproti iným autorkiným kúskom je slabšia.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: VIZ Media
  • Séria: Mermaid Saga (2 knihy)
  • Autor: Rumiko Takahaši
  • Verzia: ebook
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 392, 360
  • Rok vydania: 2020, 2021
  • ISBN: 978-1-9747-1857-3, 978-1-9747-1859-7

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.