Ničidžó

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ničidžó, v preklade môj obyčajný život, ktorý vôbec nie je obyčajný. Uletené epizodické anime bez nejakého deja a výborný zdroj mém (pretože tak sa povie slovensky meme) a dobrých AMV. V Japonsku toto anime však neprerazilo, miesto toho ale rozmach zažilo na západe. Často označované ako jedno z najzábavnejších anime, roky som odolávala, až som nakoniec usúdila, že nastal pravý čas pozrieť sa na túto internetovú legendu.

Séria adaptuje výjavy zo života troch školáčok, Mio, Júko a Mai a medzitým sa obraz pretína s dievčatkom Hakase, skrytým géniom a jej robotickým pomocníkom Nano (a ešte tu je aj hovoriaci kocúr Sakamoto). Týchto šesť postáv bude ústredným bodom pre bežné aj uletené životné situácie… vlastne len pre uletené a prehnane absurdné situácie, pretože nič čo tieto osoby + mačka robia nie je normálne. A niekedy to vlastne nie je ani o nich, ako o niekom, koho v určitej situácii zaznamenali a stali sa tak svedkami nemožného.

Neočakávajte oslnivú komédiu plnú humoru ako takého. Ničidžó je skôr suchý humor, dobrý oddych, pri ktorom sa usmejete než sa popukáte smiechom. Pripomenulo mi to klasický britský humor, proste to nie je pre každého. Na začiatku sa človek ešte relatívne baví, záleží samozrejme od vkusu a očakávaní, ale potom sa celá schéma začne opakovať dokola až z toho vznikne obohratá pesnička. Postavy sa nikam neposúvajú, omieľajú sa dokola stále rovnaké vtipy a občasne pribudnú nové postavy. Prvotné nadšenie vystrieda stereotyp a pocit, že tvorcom veľmi rýchlo došli nápady.

Anime funguje zábavne len v malých dávkach. Ak plánujete pozrieť všetky epizódy naraz, osobne sa staviam do rady, aby som po tom celom videla váš výraz tváre. Toto je záležitosť naozaj len občasná. Epizódka, dve, max. tri denne a potom je čas robiť zase niečo iné. V takom prípade má anime naozaj svoje kúzlo.

Anime o (ne)obyčajných životoch drží nad vodou pekná animácia so svojským štýlom plný roztomilosti. Zaoblené tvary, veľké okále a málo detailov na postavách dopĺňa naopak veľmi detailné prostredie. Niekedy autori vsadia aj na iný štýl kresby pre podtrhnutie situácie a neboja sa experimentovať. Všeobecne je Ničidžó vizuálna slasť.

Môj osobný názor je, že toto anime sa nedá pozrieť v celku. Buď by som po pár epizódach zaspala, alebo by som sa unudila k smrti. Humor je taký anglický, proste suchý a po pár epizódach sa opozerá. Animácia je krásna a niekedy sa stále zasmejete, takže sériu nechcete hneď zahodiť a nejako ju dopozeráte. Na základe čoho sa ale u nás stala takým fenoménom, to si nie som istá.

Japonský názov: 日常
Anglický prepis: Nichijou
Anglický názov:  Nichijou – My Ordinary Life
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2011

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.