Porco Rosso

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Porco Rosso je ďalšia klasika zo studnice štúdia Ghibli. Film sa odohráva v nezvyčajnom prostredí prímorského Talianska v 30. rokoch minulého storočia. Hlavnou osobou je pilot s prasacím vzhľadom. Porco je najlepší z najlepších a žil by si pokojný život, keby doň nepriletel Američan Donald Curtis. Tento chlapák má určitý komplex a musí byť najlepším pilotom v areáli, čo mu Porco prirodzene kazí. Nejde ale len o súboj ukazujúci letecké umenie, ide aj o lásku k majiteľke miestneho hotela, Ginu, Porcovu lásku z minulosti! Stane sa Porco znovu človekom, porazí doterného Američana a získa lásku Giny?

Tento film patrí dospelejšiemu publiku v porovnaní s inými kúskami od Mijazakiho. Sú tu veľmi detailné vyobrazenia lietadiel a leteckých súbojov, nejaký ten cynizmus a hlavne pomalšie tempo. Vo filme sa toho vlastne príliš veľa nestane. Nie je tu žiadny nadprirodzený element ak nerátame Porcovu kliatbu, čo Ghibli filmom skôr odporuje. Prečo je hlavná postava prasaťom nie je vôbec vysvetlené a nikto sa tým nezaoberá. Porco s tým je proste nejak zmierený a tak to je. To dáva bod postave, ktorej pridáva na sympatiách, ale deju to dosť chýba.

Čo filmu ale nechýba je nádherná animácia ako vždy a typický humor. A napríklad takú rodinu opravára lietadiel si musíte zamilovať, Mijazakiho vyobrazenie silných a samostatných žien je fenomenálne. Znovu dokázal umocniť myšlienku, že za každým silným mužom stojí (minimálne) jedna silná žena. Atmosféra je taktiež veľmi vydarená, ale ten dej je kameňom úrazu.

Porco Rosso je stále pekným filmom, ale nepatrí k tým, ktoré si pustíte znovu ako Cesta do fantázie, Kiki alebo Mononoke. Chýbalo tu vysvetlenie (Porcova kliatba…), zakončenie vzťahov (Porco a Giny) a pár ďalších odpovedí na otázky. Keby minimálne Mijazaki aspoň načrtol pôvod kliatby, divák by sa cítil spokojnejšie.

Japonský názov: 紅の豚
Anglický prepis: Kurenai no Buta
Anglický názov: Porco Rosso
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 1992

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.