One-Punch Man 4: Obří meteorit

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ako už názov štvrtého dielu napovedá, na mesto sa rúti meteorit! Saitama síce už nie je na spodných priečkach triedy C, ale ako nižší hrdina je asociáciou ignorovaný. Preto je povolaný Genos, ktorý sa meteoritu stavia čelom, ale jeho energia nestačí…

Problémy veľkosti meteoritu.

Že si Saitama s meteoritom poradí ľavou zadnou už v prvých stránkach mangy asi nie je nič prekvapujúce. S veľkou silou ale prichádza aj zodpovednosť. A pretože Saitama je neľudsky silný, nikto mu to neverí. Pre ľudí okolo je to komediálny plešatec alebo notorický klamár.

Inak flegmatický hrdina tak musí riešiť viaceré problémy. Za prvé, stále ho nikto nepozná, za druhé ak aj áno, nikto mu neverí a nepripíše mu zásluhy, takže ani poďakovanie nehrozí. A pokiaľ náhodou už niekto tuší či vie, snaží sa to otočiť proti nemu. Vtedy prichádza tzv, bittersweet, teda sladko horkastý nádych celej situácie.

Štvrtý diel je tak o niečo vážnejší ako tie predošlé, ale výsledkom je zase len skvelá komédia. Presne tak, One-Punch Man proste zvláda skvele skĺbiť vážne témy s vtipmi aj keď to dôležité ostáva s pozadím a postupne presakuje na povrch.

Nové postavy a Puri-puri Prisoner ♡ ?

Objavia sa tiež noví hrdinovia triedy S, klasický prototyp starého dedka s prekvapivou silou,  technologický mág a homosexuálny deviant. Ten posledný hrdina je obzvlášť „zaujímavý“ kvôli ohlasom čitateľov. One-Punch Man je v prvom rade satira a paródia, preto tohto hrdinu mnoho ľudí berie s úsmevom. Existuje avšak aj druhá strana, tí, ktorým Milučký väzeň (anglicky Puri Puri Prisoner) príde pohoršujúci. Homofóbia je reálny problém a preto nie je prekvapujúce, že niektorí čitatelia sú týmto hrdinom pohoršení a úprimne, jednoznačne je to zaslúžené.

Milučký väzeň je väzňom, pretože sa nedokáže sám udržať a obťažuje mužov. Sám sa teda do toho väzenia vypýtal, pretože chápe, že to je problém. Na druhú stranu však využíva svojho statusu vo väzení a uväznení si musia dávať pozor na to, aby im nepadlo mydlo… Osobne mi tento hrdina nevadil, ale je pravda, že mi neučaroval úplne ani v anime, keďže mi prišiel nezaujímavý a až príliš stereotypný (v tom zlom slova zmysle). Predsa len, to že je niekto na rovnaké pohlavie neznamená, že bude automaticky obťažovať iných. Je to navyše momentálne jediný homosexuál v mange, a ešte k tomu negatívne zobrazený. Uvidíme, kam ONE bude s touto postavou cieliť.

Ach tá nádherná akcia

Ak tri zväzky predtým nepresvedčili, že OPM má dokonalú kresbu, tak už asi nič nepomôže. Tie akčné panelu sú proste slasť. Doslova z nich cítiť dynamiku, linky sú dokonalo spravené. Žiadny panel nepôsobí staticky a nedotiahnuto, presvedčte sa sami:

Štvrtá kniha znovu utvrdila kvalitu série. Je o trochu slabšia čo sa týka deja, pretože tento zväzok je prepájacím – viac sa dozviete v ďalšej knižke 🙂 Aj keď v niektorých častiach bol tón rozprávania vážnejší, všeobecne sa stále jednalo o neuveriteľnú zábavu a v kombinácii s úžasnou kresbou od Júsukeho Muraty sa tu nedá mimo jednej otáznej postavy čo vytknúť.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: One-Punch Man (vychádzajúca séria)
  • Autor: ONE (príbeh), Júsuke Murata (kresba)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 212
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076791848

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.