Pod vycházejícím sluncem: Japonsko-korejské vztahy v průběhu 19. a 20. století

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Pod vycházejícím sluncem je nová publikácia zaoberajúca sa medzinárodnými vzťahmi medzi Japonskom a Kóreou od PhDr. Veroniky Krištofovej, ktorú si pod ochranné krídla vzalo Centrum japonských štúdií Západočeskej univerzity v Plzni. Kniha uzrela svetlo sveta vďaka vydavateľstvu EPOCHA v tvrdých viazaných doskách s prebalom v apríli 2018.

Autorka Veronika Krištofová vyštudovala odbor história-moderné dejiny na Filozofickej fakulte už spomínanej Západočeskej univerzity v Plzni a v minulom roku obhájila svoju prácu venujúcu sa okupácii Kórey v rokoch 1910 – 1945. Jej súčasným akademickým zameraním zostáva naďalej téma moderných dejín Japonska a Kórey.

Pod vycházejícím sluncem s podtitulom Japonsko-korejské vztahy v průběhu 19. a 20. století je publikácia, ktorá sa zaoberá priebehom kórejsko-japonských vzťahov predošlých dvoch storočí. Kniha spisuje vývoj diplomatických vzťahov, v úvode sa zaoberá koreňmi problematiky, ktorá zorientuje čitateľa a dodá prehľad samoukovi i študentovi medzinárodných vzťahov, následne sa orientuje hlavne na veľmi premenlivé a dynamické vzťahy v súvislosti s japonským obdobím Meidži (明治時代), modernizáciou a zmenou politiky smerom k imperializmu. Transformácia Japonska so sebou priniesla spory a destabilizáciu regiónu Ďalekého východu, spôsobila predovšetkým zhoršenie vzťahov s Kóreou, ktorá nakoniec viedla k zabratiu kórejského polostrova pod japonskú nadvládu. Zmena vlády znamenala pre Kóreu obdobie mnohých zmien, ktorá sa odzrkadlila aj v povojnovej liberalizačnej politike. Dnes máme Kórey dve a ich postoj k Japonsku sa veľmi líši.

Publikácia je dobre delená so štrnástimi kapitolami. Pokiaľ vás zaujíma len určitá časť dejín, nie je problém sa venovať len príslušnej kapitole, ktorá ich adresuje. Vďaka čistému deleniu je publikácia vhodná aj ako akademický zdroj pre akademikov a študentov ázijských štúdií alebo medzinárodných vzťahov.

Zoznam kapitol:

 1. Úvod
 2. Korejsko-japonské vztahy do roku 1868
 3. Korejsko-japonské vztahy v letech 1868-1895
 4. Čínsko-japonská a rusko-japonská válka
 5. Japonský protektorát nad Koreou
 6. Anexe Koreje
 7. Vojenská vláda (budan seidži)
 8. Kulturní vláda (bunka seidži)
 9. Koloniální správa v letech 1927-1937
 10. Koloniální správa v letech 1937-1941
 11. Japonská správa Koreje v letech 1941-1945
 12. Korea po roce 1945
 13. Korejsko-japonské vztahy po roce 1945
 14. Závěr

Štýl písania je deskriptívny. Nie je tu aplikovaná žiadna teória podporujúca/vyvracajúca konanie Japoncov z určitého pohľadu. Miesto toho dodáva detailný prehľad skutočností. Je tak ideálnym zdrojom poznania za účelom obohatenia sa o poznatky z diplomacie, histórie ako takej a dokonca aj vývoja ekonomiky. Nájdu sa tu aj zaujímavé a menej známe detaily, hlavne pre čitateľov, ktorí do histórie východnej Ázie a medzinárodných vzťahov tak nevidia. Dôležitou časťou akademických prác sú aj referencie a zdroje. Tými sa nešetrilo, autorka využila škálu zdrojov, ako sú noviny či Národné Archívy Japonska a samozrejme veľké množstvo iných akademických prameňov. Vďaka obsiahlej bibliografii dôveryhodných zdrojov sa dá s účinnosťou povedať, že kniha je naozaj spoľahlivý sprievodca problematikou.

Graficky je kniha veľmi pekná. Tvrdé dosky s viazaním jej dodávajú kvalitu, obálka od Lukáša Tumu sa drží menej farebného štýlu s ázijsky inšpirovaným písmom. Každá kapitola začína s ozdobným písmom upraveným do štýlu kandži kaligrafie, čo dodáva inak klasickej akademickej publikácii osobitý šmrnc.

Pod vycházejícím sluncem určite odporúčam. Ako študentka medzinárodných vzťahov so záľubou v Ázii túto knihu vítam. Ponúka dobrý a detailný prehľad diplomacie medzi Japonskom a Kóreou, vďaka čomu pochopíte súčasné komplikované vzťahy o niečo lepšie. Na začiatku môže čitateľa postrašiť preklep hneď na prvej strane „symbol militarismus“ namiesto „militarismu,“ niečo také by vás ale určite nemalo odradiť, je to len malá kvapka v mori viet tejto komplexnej knižky. Autorka píše dobre a zrozumiteľne bez prílišného používania akademického žargónu, ktorý by mohol odradiť bežného človeka.Recenzovaná verzia:

 • Vydavateľstvo: Epocha
 • Autor: Veronika Krištofová
 • Väzba: viazaná
 • Jazyk: český
 • Počet strán: 344
 • Rozmer: 145 x 205 mm
 • Rok vydania: 2018
 • ISBN: 978-80-7557-113-7

Ďakujem vydavateľstvu EPOCHA za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.