Animefest 2018

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Jubilejný 15. ročník Animefestu je za nami. Tri dni zábavy až s neuveriteľnými štyrmi frakciami zanechali mnoho krásnych spomienok aj fotiek. Na dátumy 18. 05. – 20. 05. 2018 bude mnoho ľudí spomínať celý rok, až pokým nepríde ďalší ročník.

Tento rok nám počasie úplne neprialo, bez toho lejaku ako z krhly v sobotu by sme sa obišli. Našťastie netrval dlho, takže aj návštevníci, aj cosplayeri vyviazli ako-tak bez ujmy. Ešte keby sa nejak dali obísť brnianske diaľnice! Po veľmi blízkom strete so smrťou v autobuse pred vstupom do Brna, kde autobus takmer vrazil do kamiónu, som sa ale dostavila na Brnianske výstavisko so všetkými časťami tela stále na svojom mieste, juhú!

WHEN IT RAINS IT POURS – Keď sa kazí jedna vec, tak sa kazí všetko…

Rada pri vstupe, ktorú som videla z električky, naznačovala, že tento rok to bude znova veľké… Až tak veľké, že tento rok organizácia mierne nestíhala 🙂 Pri vstupe sme dostali papieriky, kde nám napísali VIP (ale sme PRESS), a vraj sa večer máme zastaviť pre originálne visačky, pretože im zatiaľ nestihli prísť. Tie sa tento rok líšili, mali veľký zatvárací špendlík, žiadny štipec ako minulý rok. Musím sa zastať toho minuloročného, pretože špendlík bol mohutný a do trička mi spravil dieru. Pretože bola visačka navyše papierová bez plastovej ochrany, cítila som sa neisto a stále ju kontrolovala, aby sa neodtrhla. Objednávky sa taktiež nedali vyzdvihnúť, pretože nedorazili načas, takže krst a autogramiáda novej zbierky Vějíř 2018 tak zrejme prebehla bez tej podpisovej časti, kniha dorazila až okolo ôsmej. Pre zvyšný tovar sa museli návštevníci vrátiť v sobotu. Niečo také sa však stáva, tento ročník mali organizátori proste smolu. Otvorenie festivalu sa taktiež o niečo posunulo, technika jednoducho všade vyhlásila štrajk.

Tento ročník som navyše konečne mohla využiť mobilnú aplikáciu Animefestu na systémy Android a iOS, keďže ešte ten minulý som mala Windows. Je to naozaj šikovný pomocník. Papierový program som tak vôbec nepotrebovala a správy o zmenách alebo meškaní programu chodili priamo na mobil. Jej súčasťou bol aj skener QR kódov. Prostredníctvom nich ste zbierali body pre svoju frakciu, ktoré sa dali vymeniť následne za odznaky s maskotmi. Bohužiaľ pre mňa, všetky QR kódy, ktoré som skúsila, vyhodili hlášku: „Nelze načíst: Nelze načíst informace o QR kódu. Kód je pravděpodobně neplatný, nebo nebyl správně načten,“ alebo mi aplikácia nereagovala vôbec. Síce by som si odznak rada zobrala, prakticky to nebolo možné. Pre výmenu za odznak bolo potrebných 12 bodov, ale nakoniec to v sobotu večer znížili len na 6. Kto aplikáciu nemal mohol využiť webové stránky, ale kolegyňa mi vravela, že sa jej nedalo vôbec napojiť na wi-fi.

ALE, nebudem predsa písať len o tom zlom. To nepríjemné je teraz za nami, a ostali nám ešte odstavce plné zábavy a skvelých zážitkov.

Keď sme témou MY

CHAOS vs. ŘÁD. Tak to bolo doteraz. Dve frakcie, ktoré dokázali rozdeliť aj dvoch najlepších kamarátov, aspoň počas tých troch dní. No, tento rok bol špeciálny, venoval sa rôznym druhom návštevníkov. Niekto chodí na cony ukazovať svoje cosplaye, iný na anime prednášky či stánky s anime tovarom, sú ľudia, ktorých ťahajú predovšetkým herné sekcie, a samozrejme, niektorí sa chodia proste len socializovať. Štyri základné skupiny. Do ktorej sa hodíte sa dalo zistiť cez online kvíz. Ten mal dve verzie – krátky a rozšírený. Na základe toho ste sa mohli rozhodnúť. Alebo ho aj úplne ignorovať, voľba bola na vás.

Cez krátky kvíz mi vyšiel vyznávač, cez rozšírený zase parťák. Osobne sa ale cítim na hráča. To je teda dilema. Keby som nemala rada anime, tak je Otaku Nest samozrejme už dávno vymazaným kódom v matrixe, na druhú stranu sú pre mňa cony hlavne sociálnou záležitosťou, kde sa môžem stretnúť s priateľmi, ktorých zase tak často nevidím. Bohužiaľ, dizajn vyznávača mi príliš nesedel, u parťáka sa mi zase nepáčila páska (modrá je dobrá, ale tie ikonky sociálnych sietí…). Za to hráč má krásnu zelenú a drží v ruke dvadsaťstennú kocku! D20 v žlto-zlatej farbe, presne takú mám. Som vášnivou hráčkou hier na hrdinov, či už je to univerzum Warhammer (Fantasy a 40k), Dungeons&Dragons alebo menej známy Vampire the Masquerade. Okrem toho samozrejme neodolám ani videohrám na konzoly i PC. Takže, kašlať na kvíz, toto malo byť predsa jasné od začiatku! 🙂

Každý si vedel vybrať

Stánkov bolo ako vždy dosť. Po minulé roky bolo mnoho kritiky ohľadom tovaru z Číny. Je teda radostné vidieť ako sa organizátori posnažili a naozaj tých stánkov s „fejkami“ bolo tento rok oveľa menej. Zmenilo sa aj rozloženie, vďaka novej pribudnutej hale A2 sa cosplayeri presunuli a uvoľnili tak miesto predajcom z Artist Alley. To je určite prospešnejšie ako pre návštevníkov, tak aj pre predávajúcich. Tohtoročné stánky boli naozaj dobré. Odznaky z WOOWOO.cz od úžasnej Jany „Yuffie“ Kilianovej vám priam skákali do rúk a brali si peniaze z peňaženky ako nič. Ak ste odolali týmto originálnym odznakom, určite ste neodolali iným anime odznakom od ďalších stánkov alebo naozaj chutnučkým výrobkom od Rainbow Overflow. Detailné milučné náhrdelníky, náušnice, Totoro peňaženka na zips alebo, ehm, vyzliekací banánik a chobotničky si našli nových majiteľov naozaj rýchlo. Milovníkov mačiek potešil Akuma-Inn s ich záložkami, podložkami pod hrnčeky a hrnčekmi, pohľadnicami, magnetkami, tričkami a ďalším mačacím tovarom.

PS: Viete že Yuffie pracuje teraz na komikse Hustej Nářez podľa rovnomenného románu od Františka Kotlety? Nezabudni to omrknúť na: http://hustejkomiks.cz/.

Tak ako každý rok, nakladateľstvo CREW samozrejme nechýbalo. Mangy so štartovnými zľavami, sci-fi/fantasy literatúra a komiksy sa každoročne tešia veľkej obľube. Stánok malo aj nakladateľstvo ZANIR, ktoré sa venuje menej známym komiksom nezávislých autorov. Ich hlavným lákadlom bola novinka Amaltea, princezna šermířka, ktorej autorka Natalia Batista prišla na Animefest ako hosť. Natalia je naozaj milá vysmiata osôbka, sledovať ako rýchlo vie nakresliť malú ilustráciu k podpisu knižky bolo dych berúce.

Po všetkých nákupoch replík mečov, odznakov, plyšákov a knižiek ostane nejeden návštevník hladný. Vonku boli stánky s lacným ramenom, ale bohužiaľ to od toho pravého malo veľmi ďaleko. Štipľavý s petržlenovou vňaťou akýsi silnejší vývar bol síce lacný, ale celková porcia bola malinká a chuťovo to žiadny zázrak nebol. Vo vnútri okolo obeda niekoľko stánkov predávalo taijaki – plnené koláčiky v tvare rybiek, boli tu aj Nissin Cup Noodles preslávené hlavne vďaka hre Final Fantasy XV a mnoho iných japonských dobrôt. Domov ste si potom mohli vziať rôzne sladkosti a samozrejme nechýbali pocky rôznych značiek a chutí.

Kráľovský cosplay

Nebolo by conu, keby tam nebolo cosplayu. Ročník to bol naozaj silný a cosplayeri ukázali, kam až ich kreativita siaha. Po areáli pobehovalo naozaj veľké množstvo zaujímavých a pekných cosplayov z anime a hier rôznych žánrov. Príjemným prekvapením bol aj Elias s Mahócukai no jome, ktorého manga u nás vychádza česky. Nechýbali nové anime ani legendárne klasiky napríklad od štúdia Ghibli. Hosťami boli tento rok zvučné mená, medzi ktorými figurovalo predovšetkým jedno japonské: Reika. Japonská cosplayerka z Osaky sa venuje kostýmu už 22 rokov a pri tom sama na tých 22 maximálne vyzerá. Ach tie japonské gény 🙂 Rady u Reiky pre print s podpisom a fotku sa hýbali pomaly, ale stále to za to. Ďalší hostia ale neboli o nič horší, videli sme aj roztomilú speváčku a cosplayerku Shiroku z Nemecka, Papa Cosplay z Francúzska v mohutnom brnení, Leobane Cosplay a Nikita Cosplay taktiež z Francúzska, Eye of Sauron Designsz Rakúska, Santatory z Nórska a Kicking-Machine z Poľska. V cosplay debute vyhrala cenu poroty aj divákov Minami ako Senua z Hellblade.

Výsledky cosplay súťaže

Cena divákov: KetrinAli a Germia zo Smite

Cena poroty: 3. Rea – Umi Sonoda (Love Live!) 2. Mischievous Jane – Loki (Thor: Ragnarok) 1. TanakhT – Sven (Dota 2)

Skupinový cosplay:  3. Mary Odinson a Lucy Mess – Alice a Hysteria Alice (Alice: Maddness Returns) 2. Arisu a Toph – Jessie a Woody (Toy Story) 1. KetrinAli a Germia – Bellona, Hades a Skadi (Smite)

Všetkým výhercom samozrejme veľká gratulácia, boli ste výborní!

Čo sa inam nevošlo

V galérii fotiek sa nachádza aj fotka troch ľudí vrátane mňa, ktorí hľadali D&D, teda tzv. Dračák pri Deskoherni. Zišli sme sa tam v piatok večer siedmi pri ceduľkách s mapkou a rozhliadali sa okolo stratení ako tí hrdinovia v temných lesoch bez mapy. Vedúca sekcie nám nakoniec pomohla a našla nám rozprávača. Bohužiaľ už mal svoju družinu, nikomu z nás totiž nezišlo na um pozrieť sa na úplne opačnú stranu naprieč budovou. Zmeny sa vraj hlásili, mohli to dať aj do správ v aplikácii, keď už teda bola. V sobotu ráno sme ale svoju prvú úlohu splnili a zasadli sme k stolu, aby sme začali naše prvé veľké dobrodružstvo. Dobrodružstvo s extrémne pohľadným a neobyčajne širokým trpaslíkom, lenivým minotaurom s klaustrofóbiou, asasínkou/bylinkárkou alergickou na mágiu, krásnou, avšak chudobnou liečiteľkou a vážnou krásavicou známou ako „Kvítek Kaja“ stálo za to.

Záver a galéria fotiek

Ďalší Animefest je za nami. Organizátorom dal určite zabrať, ale bolo vidieť, že sa snažili čo najviac ako len mohli, a preto im to nemôže mať nikto za zlé. Znovu a raz sa im podarilo vytvoriť neprekonateľnú atmosféru aj cez technické prešľapy, ktoré sa kde-tu objavili. Hostia boli výborní a návštevníci v dobrej nálade celý čas. Mnohým sa navyše splnil sen vidieť Reiku na živo (rátajte tam aj mňa), takže za to palec hore. Okrem toho, ak máte dobrú partiu a kamarátov roztrúsených po celom areáli, nejaká tá technická chyba vám určite vadiť nebude! 🙂

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.