Tokyo Revengers 2

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Takemiči cestuje späť 12 rokov do minulosti, aby zachránil svoju expriateľku Hinatu. K tomu mu pomáha Hinatin brat, ktorý sa stal policajtom. Jeho cieľ je dostať sa do srdca gangsterskej organizácie Tokio Mandžikai, aby zabránil premene neškodného gangu na jednu z najviac nebezpečných mafií. Možno vďaka tomu nezachráni len Hinatu…

Príbeh začína potemňovať, objavujú sa prvé malé indície, kde sa to všetko pokazilo. Ukazujú sa tu prvé výsledky spôsobu života niektorých gangsterov. Niektorí teraz zabíjajú ľudí, ako je to v prípade Tokio Mandžikai, iní povesili svoju tvrdú stránku na klinec už dávno, ďalší sa snažia proste len prežiť.

Nielen silní muži

Primárnymi postavami v druhej knihe sú Mikey a Draken, predovšetkým ich zaujímavý vzťah. Obaja majú druhú stránku a skvelo sa dopĺňajú. Dynamika tohto dua drží celý zväzok pospolu. Dozvieme sa niečo aj z ich minulosti a nielen to, uvidíme ich aj mimo ich delikventskej stránky. Vďaka tomu pôsobia viac ako ľudia. Určite si nájdu medzi čitateľmi mnoho obľúbencov.

Veľký potlesk patrí stvárneniu Hinaty Tačibany. Manga je predovšetkým chlapecká záležitosť, dievčatá sa na ulici samozrejme (väčšinou) nemlátia. To ale neznamená, že ak sa nejaké to dievča v príbehu mihne, budú to len jemné kvetinky. Dokážu si vydobyť rešpekt, sú silné a neoblomné. Je to príjemná zmena od bežného roztomilého a prsatého štandardu v šónen žánri.

Zatiaľ mi najmenej sedí samotný protagonista. Postavy tvrdia, že Takemiči do istej miery dospel, a keď sa objavuje jeho staršie ja v minulosti, vraj je vyspelejšie. Zmenu v správaní zrejme má, nebude sa samozrejme správať rovnako, bohužiaľ priamo nevidíme, ako sa správal predtým. Skôr než o dospievanie ide o viac odvahy. Má k tomu dôvod, snaží sa zabrániť smrti dôležitej osoby. Mimo toho je to ale neuveriteľne nevyspelý zelenáč a od pätnásťročného chlapca sa zase toľko nelíši.

 

Prosím vysvetlite to poriadne…

Už druhým skokom do minulosti je jasné, že ovplyvnených faktorov bolo niekoľko. Minulosť sa zrazu mení, čím sa postupne ovplyvňuje prítomnosť. Stále ale chýba riadne vysvetlenie celého biznisu za cestovaním v čase. Keď sa mení prítomnosť, menia sa s ňou aj spomienky, alebo si postavy pamätajú niečo iné, než sa stalo? Robí im to v hlave neplechu? Pokiaľ teda zmenia minulosť, prepíše sa realita, alebo vznikne alternatívny svet?

Verím a dúfam, že autor má pripravené vysvetlenie a niekde v budúcich zväzkoch celý časový paradox vysvetlí. Mohol to zobrať lenivejšou cestou, kedy by Takemiči skočil do minulosti raz a vrátil sa už na hotovú… to by ale nebolo tak zábavné. Miesto toho sledujeme postupne stupňujúcu sa situáciu plnú otáznikov. Takemiči nezisťuje stav len v minulosti, má k dispozícii tiež súčasný internet a policajné spisy. Na koľko sú presné je jedna z vecí, ktoré bude musieť sám zistiť.

Podmanivý dej s parádnou kresbou

Aj keď má príbeh zatiaľ svoje muchy, dej plynie rovnomerným tempom. Nenudí, nespomaľuje a ani príliš neletí. Prechody medzi minulosťou a prítomnosťou sú otázkou vkusu, niekto by preferoval hlavný záber na Takemičiho mladosť, niekto ďalší zase uprednostní meniace sa prostredie čím ho núti stále dávať pozor. Zatiaľ najväčším kameňom úrazu je neistota ako autor uchopí logiku cestovania časom. Z pohľadu grafického tu nie je čo vytknúť. Panely sú plné energie, prekypujú živou atmosférou, charaktery pôsobia dôveryhodne, a to aj v prípade ich rôznych modrín po roztržkách.

Vzhľadom na tému, Tokyo Revengers nemusí byť každému po chuti. Dovolím si ale tvrdiť, že pre cieľovú skupinu je prostredie bojujúcich gangov určite príťažlivé. Autorovi sa podarilo vytvoriť presne sadnúcu atmosféru plnú zaujímavých postáv. Budem dúfať, že sa to pri postupnom odhaľovaní príbehu nikde nepokazí.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Tokyo Revengers (vychádzajúca séria)
  • Autor: Ken Wakui
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 204
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076792296

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.