Júken Enma je prosperujúci študent s talentom v mečiarskom umení kendó. Čaká ho veľký turnaj, v žilách cíti odhodlanie, keď ho večer po ceste domov zrazí konský záprah. A on sa ocitá vo svete Twisted Wonderlandu na akadémii Night Raven, čarodejnej škole plnej duchov, príšer a čarodejov. Musí nájsť spôsob, ako sa dostať domov, čo nie je tak jednoduché bez magického nadania a faktu, že jeho spolužiaci medzi sebou odmietajú spolupracovať. Podarí sa mu rozhádaných prvákov sceliť tak, aby mu pomohli?
Keď sa skĺbi Disney, Harry Potter a Kingdom Hearts
Premisa je jednoduchá, študenti sú rozdelení do siedmych internátov (česky koleje) inšpirovaných záporákmi z Disneyoviek. Prvá séria Twisted Wonderlandu má štyri knižky a sústreďuje sa na postavy inšpirované Alicou v krajine zázrakov.
Disney referenciami sa to len hemží, rovnako tak je viditeľná inšpirácia určitého čarodejníka s jazvou na čele. Na rozdiel od Harryho Pottera ale študenti nedokážu až tak dobre čarovať. Každý sa špecializuje na jeden typ mágie, ktorý je prevzatý z Disneyoviek, takže áno, budú padať hlavy. Ale nie doslova.
Všetci študenti sú mladí fešní chlapci so stereotypickým anime správaním. Tu vidím jeden z viacerých kameňov úrazu. Postavy sú sympaticky nakreslené, určite si každý nájde svojho bišónena. Ale čo po tom, keď osobnostne sú ako plochý kartón. Neprinášajú nič nové, správajú sa afektovane ako malé deti, každá jedna emócia znásobená do okamžitého konfliktu. Logikou oplýva len Júken Enma. Manga ponúka málo náhľadu do hláv postáv, aby sme si k nim vytvorili väčšie puto.
Manga podľa hry
Kresby sa ujala Jana Toboso, mangaka najznámejšia vďaka sérii Black Butler (Kurošicudži). Kto túto autorku a jej mangu pozná vie, že Twised Wonderland musí mať nádhernú kresbu. A skutočne to tak je. Myslím, že lepšiu ilustrátorku si nemohli pre mangu vybrať.
U kresby bohužiaľ väčšina pozitív končí. Problémom českého vydania mangy je fakt, že pôvodná hra u nás nie je veľmi známa, pretože nie je dostupná. Manga slúži primárne ako doplnok k hre, preto pôsobí chaoticky bez hlbšieho príbehu.
Prvá knižka načrtne veľa, ale málo toho zodpovie. Nakoniec som neodolala a do zvyšku série sa pustila v anglickom znení z čistého rozmaru. Koniec koncov, som skalný fanúšik pôvodných Disneyoviek a v Disneylande som strávila až krásnych 5 dní.
Úplne nový svet, neznáme postavy, mágia, záhadný vedúci mág… Nič z toho nedostane riadne predstavenie a o odpovediach môžete snívať. V mange sa toho deje strašne veľa naraz, ale štyri zväzky sú žalostne málo na akúkoľvek snahu o príbeh.
Najväčšia podpásovka prichádza na koniec. Júkenove dobrodružstvo pokračuje v ďalšej sérii Príbeh zo Savannahclawu, tentokrát inšpirovaných Levím kráľom. Bez spoileru sa dá povedať, že jeho snaha o návrat domov bola v prvej sérii vlastne minimálna, takže zatiaľ neuspel. Ale Júken už nie je Júkenom. Teraz je to Juka Hirasaka. Dej pokračuje ako nič, čitateľ je zmätený. Čo sa stalo? Totiž, v hre si každý mohol protagonistu vybrať. A autorom mangy prišlo ako dobrý nápad preto každý set obmeniť hlavnú postavu. Namiesto kendó ovláda džudo, ale inak sa všetko ostatné odohralo rovnako. Ako keby sme sa presunuli do alternatívnej reality tejto alternatívnej reality. Nebolí vás ešte hlava?
K Twisted Wonderland som mala veľké očakávania, ale asi zablúdili v bludisku Krajiny zázrakov. Séria je skôr fanservisom pre fanúšikov Disneyoviek a bišíkov. Mohla to byť príjemná jednohubka, bohužiaľ si autori zakusli do príliš veľkého sústa.
Recenzovaná verzia:
- Názov: Twisted Wonderland: Příběh z Heartslabyulu 1
- Séria: Twisted Wonderland: Příběh z Heartslabyulu (4 knihy)
- Vydavateľstvo: Crew
- Autor: Jana Toboso, Wakana Hazuki (príbeh), Sumire Kóno (kresba)
- Preklad: Markéta Audy Masopustová
- Väzba: brožovaná
- Jazyk: český
- Počet strán: 204
- Rozmer: 128 × 182 mm
- Rok vydania: 2025
- ISBN: 9788076798953





