Kino no Tabi: The Beautiful World – The Animated Series

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Mnoho anime fanúšikov „starej školy“ vám povie, že najlepšie anime vychádzali asi tak do roku 2006 a potom sa počet kvalitných/zaujímavých kúskov každým rokom zmenšoval. K tomuto názoru som sa prikláňala aj ja, a stále mu z časti verím, aj keď netvrdím, že by po 2006 nič kvalitné nevyšlo. A práve počas tých „kvalitných rokov“, konkrétne v roku 2003 vyšla aj prvá trinásť epizódová adaptácia novely Kino no Tabi: The Beautiful World spod pera spisovateľa Keiičiho Sigsawy. O pätnásť rokov neskôr sa Kino opäť vracia v alternatívnej verzii série.

Kino je cestovateľ, ktorý jazdí na motorradovi (akási alternatíva motorky tohto sveta, ktorá má vlastnú inteligenciu a vie rozprávať) Hermesovi. Cestuje z krajiny do krajiny a objavuje čaro sveta. V každej krajine ostane vždy len tri dni, počas ktorých sa stihne zoznámiť s obyčajnými aj dôležitými ľuďmi a odhaliť ich zvyky. Kino tak okrem zvykov každej krajiny tak spoznáva aj samú seba (áno, presne tak, nemá zmysel skrývať pohlavie tejto mladej ženy, teda aspoň v novej adaptácii to je podstatne viditeľnejšie ako v tej starej) a možno práve preto zostáva na cestách…

Touto adaptáciou som bola milo prekvapená a zároveň som sa aj mierne bála, či by naozaj Kino mohol byť znova tým zaujímavým vyčnievajúcim kúskom na špičke ľadovca mainstreamových anime. Dôvodom bola hlavne veľká zmena animácie. Pre porovnanie, takto pôvodne anime vyzeralo:

Z ukážky určite jasne vyplýva celý vtedajší štýl. Kino sa naozaj od chlapca nedá rozoznať a celé anime sa nesie v zemitých farbách. V novom anime, ktoré bežalo od 6. októbra do 22. decembra 2017 určite nikomu neunikne moderná a hlavne veľmi široká paleta sýtych farieb. Farby ale samozrejme nie sú jedinou zmenou, ale samotný výzor postáv sa viac podobá na generickú kresbu každého druhého anime terajšej doby. Postavy sú podstatne chudšie a pôsobia vyššie, Kino sa tak podobá  na bišónena viac ako kedykoľvek predtým.

Kresba je síce menej unikátna, za to ale stále veľmi pekná a animátori sa vyhrali hlavne s nádhernými scenériami prírody. Nebáli sa ani experimentovať so svetlom, aby mohli vytvoriť svojskú atmosféru pre každý mini príbeh v rámci príbehu o danej krajine. A najväčší rozdiel medzi obomi sériami je hlave samotný dej. Kino už nie je jediná ústredná postava a niektoré epizódy budú venované iným cestovateľom. Toto rozhodnutie tvorcovia urobili na základe rebríčku najobľúbenejších príbehov Kino no Tabi novely od fanúšikov z roku 2015. A je to jedno z tých rozhodnutí, ktoré musím naozaj pochváliť. Ak by toto nové anime bolo len prerábkou starého, nebolo by tu okrem kresby naozaj nič nové. Namiesto toho sa Kinove cesty priamo či nepriamo pretnú s inými cestovateľmi, ktorí dostanú vlastný priestor, aby sme ich tak mohli spoznať lepšie a nahliadnuť do ich nemenej zaujímavých príhod počas ich dobrodružstiev.

A okrem zmeny deja, je vidieť, že Kino z 2017 je cielený na podstatne širšie spektrum publika. „Pôvodný“ Kino je viac zameraný na psychológiu a sebapoznávanie ako na akciu, zatiaľ čo u nového prvky psychológie ostávajú, ale je to práve akčnosť, ktorá sa snaží predrať do popredia. Nebudem ale tvrdiť, že by práve toto anime bolo stelesnenie akcie ako to je u bojových šónen anime, pretože Kino sa stále nesie svojím vlastným nerušeným rytmom.

Hudba je veľmi príjemná, nemám jej čo vytknúť, otváracia pieseň „here and there“ od Nagi Janagi a uzatváracia „Satótama no Cuki“ taktiež od Nagi sa určite stane obľúbenou piesňou sezóny niektorých anime fanúšikov. Dobre vybrané sú aj hlasy postáv, i keď je škoda, že sa nevrátila Maeda Ai, aby Kinovi znovu prepožičala hlas. Oživiť cestovateľku sa ale podarilo mladučkej, ale za to nesmierne talentovanej Júki Aoi (Cuju Asui z Boku no Hero Academia, Mina Tepes z Dance in the Vampire Bund, Madoka Kaname z Mahó Šódžo Madoka Magica, Tanya Degurechaff z Jódžo Senki…), a Hermesovi prepožičal hlas Sóma Saito (Tacumi z Akame ga Kill, Tadaši Jamaguči z Hakijú…)

Aby som pomaly uzavrela túto analýzu, spomeniem ešte poslednú epizódu. Tá prišla ako paródia oproti celku. Prečo? To už musíte zistiť, poviem vám len, že Kino sa tu stretne so zvieratkami 🙂 Zaujímavý výber na ukončenie série jednoznačne, a vôbec nie zlý nápad.

A aby som si ubránila moje finálne hodnotenie, spomeniem nejaké to moje osobné negatívum. Tentokrát je naozaj zvláštne, a tým sú farby očí. Spomínané zmeny farieb pre dodanie atmosféry v rôznych epizódach sa totiž hrajú s Kinovou farbou očí. Tie síce očividne odrážajú farby okolia ako zrkadlo do duše, ale skôr to vyzeralo miestami na odlišné farebné šošovky. Kino tak má síce po väčšinu času akýsi odtieň zelenej, ktorý sa taktiež rôzne mení, ale nájdu sa niekde aj modrá, či dokonca fialová. A ešte jedným malým negatívom je použitie počítačovej animácie na rozpohybovanie motorrada Hermesa. Motorrad sa miestami na ceste priam kĺže ako po naleštenej podlahe a raz dokonca mierne levitoval nad zemou, taký malý detail, ale môže mierne znehodnotiť celkový pohľad.

Kino no Tabi: The Beautiful World – The Animated Series je určite dobrým kúskom. Ľutujem len toho, že už nedokáže navodiť úplne rovnakú atmosféru ako jeho predchodca z roku 2003, čo je ale možno dobre. Práve vďaka menšej psychologickosti tak určite osloví širšie publikum. Aj napriek tomu si myslím, že kým je toto anime určite jedným z výraznejších kúskov roku 2017, nedokázalo kompletne poraziť pôvodnú adaptáciu. Ak by teda Kino z roku 2003 dostal hodnotenie 8 z 10, potom je to teda úplne jasné.

Japonský názov: キノの旅 -the Beautiful World- the Animated Series
Anglický prepis: Kino no Tabi: The Beautiful World – The Animated Series
Anglický názov: Kino’s Journey -the Beautiful World- the Animated Series
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2017

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.