Mentálna choroba nie je žiadna zábava. Ľudia trpiaci depresiou, sebapoškodzovaním, anorexiou a inými nepríjemnými stavmi si svoju cestu nevybrali. Nemôžete povedať človeku s depresiou: „Vidíš to príliš čierno, vôbec to nie je tak zlé, usmej sa!“ a očakávať, že zmenia pohľad na svet, poďakujú vám a problém je vyriešený. Nepoviete anorektikovi alebo bulimikovi: „Jedz primerane, ono sa to spraví,“ a oni naozaj začnú jesť len koľko treba a všetko bude OK. Akurát, že presne to si veľa ľudí naozaj myslí. Prípadne si to proste neuvedomuje, že ich kamarát alebo rodina trpí chorobou postupne požierajúc ich myseľ.
Poruchy osobnosti a iné neduhy, ktorými sa niektorí ľudia trápia boli ešte donedávna často prehliadaným artiklom medicíny. Ako sa mení doba a stresových faktorov pribúda, pribúdajú aj častejšie prípady frustrovaných ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Doktori si preto začali uvedomovať dôležitosť chorôb, ktoré tu boli od počiatku ľudstva, ale nedali sa liečiť gázami, tabletkami od bolesti či fyzioterapiou. Problém ale nastáva aj v tom, že túto chorobu je treba si priznať. A povedzme si na rovinu, kto by si takúto závažnú vec priznal dobrovoľne? Je k tomu treba skutočne veľké množstvo odvahy, priznať si, že potrebujete pomoc a následne vyhľadať profesionála. Čo ak sa vám vysmeje okolie? Ako vás vezme rodina? Čo kamaráti a škola či práca? Nebolo by najlepšie, keby ste sa mohli pred svetom v takom momente proste len schovať?
Okno do sveta trpiacej duše
28 rokov.
Bez sebadôvery.
Bez žiadneho smeru.
Nikdy nemala sex.
Takto sa definuje hlavná hrdinka a zároveň autorka mangy Sabišisugite Lesbian Fuuzoku ni Ikimašita Report (anglicky My Lesbian Experience with Loneliness), Kabi Nagata. Manga je jej autobiografiou, v ktorej rozpráva svoj príbeh o nájdení samej seba, predovšetkým o nájdení vnútornej pohody a prieskume vlastnej sexuality. V jednej krátkej knihe zvládne previesť čitateľa svojimi pocitmi a útrapami a spôsobmi, akými sa s problémami vyrovnávala. To zahŕňa jej pocit menejcennosti, depresiu, rodinné strasti a poruchu príjmu potravy. Táto autobiografia v podobe mangy sa stala senzáciou japonskej platformy Pixiv určenej umelcom
Nikoho neprekvapí, že kniha patrí k ťažším čítaniam. Z jednej strany má čitateľ útly zväzok prečítaný za chvíľku, pocity ale ostávajú v útrobách podstatne dlhšie. Citlivejšie povahy môžu mať problém dielo dočítať pre jeho ťažkú atmosféru. Kabi priznáva myšlienky na samovraždu aj sebapoškodzovanie. Dôverné zobrazenie života autorky zatrasie vašimi vnútornosťami. Našťastie tento príbeh nie je len o tom zlom, Kabi sa krôčik po krôčiku učí prijať samú seba, pričom znovu získava stratenú stabilitu.
Kresba sa podobá skicám, nie je to klasicky očakávaný štandard. V tomto štýle by som očakávala skôr jonkomu, čo je formát komiksových stripov o štyroch paneloch. Nie je to najdetailnejšie dielo, ale akosi sa toto grafické stvárnenie ku knihe hodí. Hrdinka má veľmi expresívnu mimiku tváre a jej myšlienky sa priam derú z panelov von.
Silné posolstvo pre všetkých
Sabišisugite Lesbian Fuuzoku ni Ikimašita Report hovorí o zložitých situáciách, v ktorých sa môže ocitnúť každý z nás. Kabi Nagata si vytrpela dosť a našla odvahu podeliť sa so svetom. Jej príbeh je smutný a pútavý zároveň. Ale hlavne, dáva nádej ďalším trpiacim. Pre tých ostatných, ktorých život nie je tak trpký slúži manga ako okienko otvárajúce oči, vďaka ktorým sa budú môcť lepšie vcítiť do kože niekoho iného.
Recenzovaná verzia:
- Vydavateľstvo: Seven Seas Entertainment
- Autor: Kabi Nagata (príbeh a kresba)
- Väzba: brožovaná
- Jazyk: anglický
- Rozmer: 149 x 210 mm
- Počet strán: 145
- Rok vydania: 2017
- ISBN: 978-1-626926-03-5