Bojový anděl Alita 4: Dobytí Salemu

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Mesiace prešli ako voda a marec 2019 nám priniesol finálny diel Ality. Z hrdzavého anjela sa stal nádherný, rýchly a neľútostný zabijak, ktorý sa nebojí poslať do pekla kohokoľvek, kto sa mu postaví do cesty.

Desať rokov sme spolu s hlavnou hrdinkou hľadali Idóa… Po ďalšom nebezpečnom súboji sa Alita tentokrát prebúdza v rukách na pohľad nežného fešáka Kaosa. Jej prenasledovanie šialeného vedca, Desty Novy, sa však nekončí, Alita mu konečne začína šliapať na päty a zdá sa, že aj Idó už nie je tak ďaleko ako predtým. Odboj proti Salemu však rastie a krehký mier sa stráca v šialenom krviprelievaní. Prečo by si Salemčania mali žiť ako vyvolení, keď sú to ľudia podobní tým z Vrakoviska? Alita bude musieť čeliť viacerým neľahkým rozhodnutiam.

Lidé majú své hranice. A boj spočívá v tom, že se v rámci těch hranic snažíš získat co největší slobodu! Vstaň, neboj se bloudit! To přece k hledání cesty patří!

Pripravte sa na úžasné, vskutku veľkolepé súboje v poslednej knihe uzatvárajúcej prvú sériu o kráske Alite. Akcia, bezmocnosť, zúfalosť, ale aj nádej vo víťazstvo a lepšie zajtrajšky, toto všetko budú postavy vo veľkom finále zažívať. Výsledok ich snaženia sa však môže od vášho očakávania podstatne líšiť.

Jukito Kiširo je naozajstný majster akcie, všetky štyri knihy sú toho dôkazom. A aj tak sa tu nájde problém, ktorý čitateľ jednoducho neprehliadne – rozprávač a jeho rozprávanie. Na začiatku nám totiž samotný rozprávač naznačí jasné ciele, a potom to odrazu vyzerá tak, ako keby si to všetko rozmyslel. Príbeh odsúva do úzadia, pozornosť obracia na úplne iné jeho zložky či aspekty, ktoré mu ale nepridávajú na kráse, pretože tvoria pomerne zdĺhavé odbočky. Tieto dejové odbočky sú zároveň i nekonzistentné a celý príbeh je skôr podkladom pre výborné a majstrovsky zvládnuté akčné scény.

Kresba je stále ohromujúca. Predovšetkým megalomanské bitky, ktoré na čitateľov v tomto diele čakajú, ohromia svojou kompozíciou, perspektívou, dynamikou a vlastne celkovým spracovaním. Rovnako tak sa i dizajn postáv, ako aj šialené výstrelky Desty Novy, drží svoju vysokú latku nadštandardného výtvarného spracovania. Na druhú stranu by som však veľmi rada vytkla vzťahy medzi postavami. A to konkrétne lásku medzi Alitou a Figurem. Títo dvaja protagonisti sa nakrátko stretli v tretej časti mangy. Veľa interakcie medzi nimi nebolo, nebolo ani jasné to, či Alita môže myslieť aj na niekoho iného ako na Idóa. A predsa tu prebehla akási zvláštna chemická reakcia. Obaja protagonisti k sebe odrazu cítia istú náklonnosť, avšak tá neprekročí hranice, nepremení sa na niečo romantické či láskavé, aj keď sám rozprávač v istých momentoch tvrdí niečo úplne iné… ostatne viac-menej visieť vo vzduchu a čitateľa jednoducho trápiť tým, či sa z tejto zvláštnej iskry smie tešiť, alebo je to len ďalší výstrelok pána Jukita Kiširoa. No ani v jedno či v druhom prípade na vás nepôsobí prirodzene. A možno je to spôsobené aj tým, že sme predsa vo svete plnom kyborgov a psychopatov, alebo ešte horšie, kyborgovských psychopatov, takže láske vo svojej rýdzej podobe nie je dopriate!

Príbeh o Alite má dva konce. Ten prvý je vlastne alternatívny a zároveň slúži ako podklad k devätnásť zväzkovému pokračovaniu s podtitulom Last Order. Ten originálny koniec, ktorý autor sám neskôr zmenil, sa k nám dostáva ako bonusová kapitola s názvom Dobytí Salemu. Tento názov nesie i štvrtá kniha. Dovolím si však tvrdiť, že v oboch prípadoch budete stránky čítať s výrazom čistého zúfalstva. V hlave vám budú víriť otázky typu:

„Čože? A to je akože koniec?“
„Ako sa toto mohlo stať, autor snáď niečo užíval?“  
„Skutočne?!“

… a zo zmätku, ktorý prinesú, sa jednoducho nevymotáte.

Ak by som mala v rýchlosti zhodnotiť znovu celú sériu, vyzeralo by to zrejme takto:

 • prvý diel je super, pretože má úvodný epizodický príbeh, zaujímavý svet a postavy;
 • druhý zväzok má výbornú akciu, ale absentuje tu dej, ktorý by veci posunul dopredu;
 • tretia časť bola zbytočne rozdelená na niekoľko menších tematických celkov, ktoré so sebou prinášali zbytočné otázky bez odpovedí, miestami vlastne úplne stagnovala a kdesi pred koncom nabrala svoj druhý dych;>
 • štvrtá kniha pôsobí miestami ako zvláštny mix všetkého možného, vrátane predchádzajúcich častí, a koniec navodí zvláštny, akýsi aj uspokojivý, aj neuspokojivý pocit, z ktorého sa neviete vysomáriť, pretože ste si záver predstavovali jednoducho inak. Je teda veľmi ťažké hodnotiť sériu ako jeden celok. Alita nie je najjednoduchšie čítanie a možno si pred finálnym verdiktom zaslúži ešte jedno prečítanie… ktovie…

Pozn.: Bohužiaľ sa tentokrát do českého vydania od vydavateľstva CREW votrela chybička. Týka sa vlastne tretieho zväzku, kde Kaos mal zamenené meno za Keisuke. Vo štvrtej časti je to už opravené, ale bohužiaľ napraviť sa to už nedá.

Recenzovaná verzia:

 • Vydavateľstvo: CREW
 • Séria: Bojový Anděl Alita (4 zväzky)
 • Autor: Jukito Kiširo
 • Väzba: brožovaná
 • Jazyk: český
 • Počet strán: 588
 • Rozmer: 131 × 183 mm
 • Rok vydania: 2019
 • ISBN: 9788074496745

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.