Zombie Land Saga

Joey
0 komentárov

Nie som veľký fanúšik anime o idoloch. Všetky sú zvyčajne o tom istom, kde dievča alebo skupina dievčat ide za svojím cieľom stať sa idolmi. Celý koncept príbehu je tak určený skôr pre dievčenskú časť publika. Výnimkou sú zvyčajne momenty, kedy choreografia zahŕňa viac vyzývavejšie kostýmy, inými slovami fanservis. A aj keď vystúpení v tomto anime je niekoľko, na moje prekvapenie príbeh sa viac sústredí na iné aspekty a nie sú určité prvky príliš tlačené do popredia. Dôvody, prečo som sa rozhodol toto dielo pozrieť a čo ho zároveň robia výnimočným sú zrejmé. Idolmi sa majú stať chodiace mŕtvoly a predstava, že majú byť populárne ich zo začiatku veľmi neláka.

Nemajú však na výber. Nemajú kam ísť a pravdu musia skrývať. Navyše oživené boli pre určitý dôvod, ktorý ale popravde nie je veľmi dobré vysvetlený. Musia sa stať idolmi, aby zachránili Sagu. (Saga je prefektúra v Japonsku – niečo ako kraj u nás.) Avšak v príbehu nie je vysvetlené prečo. Toto považujem za drobný kameň úrazu. Niektoré veci vôbec nie sú vysvetlené, niektoré časti príbehu by potrebovali viac času a naopak niektoré pasáže sa vlečú viac, ako by bolo vhodné. Aj keď snaha o určitú hĺbku tam je, vo väčšine času mi príbeh prišiel plytký a veľmi ťažko sa mi tvorili akékoľvek sympatie k hlavným postavám.

Keď už ale prídu momenty s potrebnou hĺbkou, tak tie sú zapracované veľmi dobre. Príbeh ťaží z faktu, že dievčatá zomreli veľmi mladé a stratili svoju rodinu a kamarátov. Musia zabudnúť na minulosť a tváriť sa, že svojich priateľov nepoznajú, aj keď stoja priamo pred nimi. Vznikne tak niekoľko smutných okamihov, pri ktorých si možno aj trochu poplačete. Vďaka tomu príbeh nadobúda zaujímavú žánrovú pestrosť, kde humor strieda smútok, do toho sa pridávajú trápne scénky a okorenené je to občasným čiernym humorom.

Príbeh sa snaží venovať takmer každej protagonistke, ale dá sa povedať, že akousi ústrednou postavou je Sakura Minamoto. Je to študentka strednej školy, ktorá sa rozhodne stať idolom. V deň jej konkurzu ju ale zrazí dodávka. A to je vlastne začiatok príbehu. Počas toho ako letí vzduchom začne hrať akási trash metalová hudba a do toho úvodné titulky s kvapkami krvi. Hneď som si povedal, že to bude nezvyčajné anime. Sakura ako jediná si nič nepamätá, než sa stala zombie (ak nepočítam jedno špeciálne indivíduum v rámci skupiny, ktoré ale slúži na komické odľahčenie) a jej spomienky sa formujú len na základe neúplných obrázkov.

Vizuálna stránka je veľmi pekná a postavy majú svoje osobnostné črty. Počas vystúpení sa grafika mení z ručne kreslenej na plne 3D. Dôvodom je zjavne plynulosť pohybov jednotlivých postáv. Pri ručne kreslenej scéne je veľmi ťažké zapracovať pohyby všetkých postáv súčasne. 3D býva tak jediným východiskom, pretože môžu choreografiu zapracovať pre každú postavú zvlášť. Aj keď si autori dali záležať, aby to nebolo vidieť, prechod medzi 2D a 3D je stále mierne znateľný. Hlavne samotné postavy ako 3D modely majú o niečo plnšie krivky oproti kresleným verziám. Vidieť to hlavne na stehnách, ktoré sú o niečo plnšie, čo ale neznamená, že je to zlé… hehe. Taktiež som si všimol, že pri kresbe minimálne v dvoch momentoch autori trochu prestrelili výšku postavy a nakreslili v spomienkach postavu o trochu dospelejšiu.

Aj keď anime malo svoj potenciál vďaka výnimočným prvkom v príbehu, celkovo ho radím len na veľmi mierny nadpriemer. Tých niekoľko dobrých momentov kazí plytkosť príbehu a je tak veľmi ťažké sa s postavami stotožniť, či vytvoriť si sympatie. Autori nezabudli pridať na úplnom konci malú vsuvku, ktorá necháva príbeh otvorený pre možnú druhú sériu. Ja osobne však nevidím dôvod, aby som sa k anime vrátil. I keď veľa otázok zostalo nezodpovedaných, to najpodstatnejšie bolo povedané a umelé naťahovanie povedie len k ďalším nezodpovedaným otázkam.

Japonský názov: ゾンビランドサガ
Anglický názov: Zombie Land Saga
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2018

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.