Planeta Nippon

0 komentárov

Keď v roku 2014 vyšla útla knižka Made in Japan: Eseje o současné japonské popkultuře, nikto nečakal, že sa tým možno otvoria dvere pre ďalšie publikácie o Japonsku. Kým komunita českých a slovenských otaku je dostatočne hlučná, stále však nie je tak veľká, aby sa mohla zaradiť do mainstreamu literatúry a zaistiť predaje literárnym dielam spod pier zručných autorov a odborníkov na kultúru Krajiny vychádzajúceho slnka. Časť autorov Made in Japan sa však rozhodlo publikovať znovu, a tentokrát v obšírnejšom diele Planeta Nippon.

Knižka Vás prevedie cez jedenásť kapitol, začína sa samozrejme najznámejším žánrom šónen, neopomenie sa mecha, samozrejme nesmú chýbať ani žánre pre dospelých a výlet sa končí späť na stanici v ČR. Spôsob výkladu je deskriptívny, využíva chronologickosť. Budú spomenuté mnohé veľké mená anime a manga priemyslu, s tým samozrejme ruka v ruke idú aj samotné diela. Okrem už zabehnutých pojmov sa zoznámime aj so slovíčkami novými. Kto sa japonskej popkultúre venuje aspoň chvíľu a nezaujíma ho vždy len súčasná sezóna vychádzajúcich anime si o jeho tvorbe a histórii určite už niečo našiel. Aj keď základy už väčšina pozná, Planéta Nippon určite prekvapí mnohých (ak nie všetkých) slušnou dávkou detailov a veľmi podrobným výkladom.

Zoznam kapitol:
Karel Veselý: Kluci, kteří nechtějí vyrůst
Antonín Tesař: Opravdový japonský hrdina
Anna Křivánková: Dívka mnoha tváří
Karel Veselý: Národ robotů
Anna Křivánková: Pod vlajkou vycházejícího slunce
Antonín Tesař: Obcování s obscenitou
Anna Křivánková: Viditelně neviditelní
Antonín Tesař: Fantastické bytosti japonských lesů, vod a strání
Karel Veselý: Atak roztomilosti
Antonín Tesař: Člověk vs. stroj
Karel Veselý: Fandom je naše kultura
Anna Křivánková: Signály z planety Nippon

Ako je vidieť zo zoznamu, spektrum tém je skutočne široké. Kapitoly navyše dobre slúžia aj samostatne, pokiaľ je čitateľ zainteresovaný len na jednu tému, napr. fenomén kawaii alebo prečo je chlapecká láska a jaoi v skutočnosti tak populárna medzi ženami. Čo kapitola, to iný svet, cez ktorý vás autori postupne sprevádzajú. Ružové okuliare pri tejto exkurzii ale nechajte v puzdre. Bez ohľadu na to, ako mimozemský tento štát je, ani Japonci nie sú bezchybní a autori informujú o všetkom bez pozlátka a predsudkov.

 

Publikácii by prospela dodatočná jazyková korektúra. Vzhľadom na to, že autori sú v jazykovej sfére vzdelaní, možno korektúru nevideli ako potrebnú. Opak je však pravdou, síce kniha nemá žiadne jazykové hrúbky, stále sa tu nájdu miesta, kde by kontrola textu bola prospešná. Ide predovšetkým o časté zlé delenia slov, zrejme prevzaté z pôvodne písaného textu v editore, napr. na strane 200 sa v cca strede strany nachádza: “…klíčová díla japon-ské literatury pozdní éry Hieian…” takýchto zlých delení slov ako v prípade japon-ské sa nachádza v knihe ešte niekoľko a škaredo narúšajú konzistenciu textu. Okrem toho sa mnohokrát opakuje aj skratka mj. (mimojiné), ktorá sa na niektorých stranách mohla zjaviť rovno niekoľkokrát a vďaka tomu hodne bila do očí. Raz sa objavil i preklep, slovo „zeyničteli“ vás na chvíľku zmätie.

Už sú to roky, čo konata.cz zaujala incentívu spustiť online encyklopédiu otaku pojmov. Kým projekt stroskotal už na začiatku na primalej ochote komunity, teoreticky sa táto encyklopédia otaku kultúry dostala na svetlo sveta v upravenej podobe Planéty Nippon. Síce sa nejedná priamo o otaku slovníček, určite sa však jedná o výbornú príručku otaku kultúry pre znalých aj neznalých. Odporúčam si na túto publikáciu vyhradiť dostatočný čas, pretože príval informácií sa určite bude spracovávať dosť dlho. Zarytí fanúšikovia však nemusia dostať presne to čo čakali. Pokiaľ si už o japonskej pop-kultúre sami naštudovali vo voľnom čase, kniha pre nich možno bude mať podstatne menej nových informácií ako by si priali. Knižka je preto ideálna hlavne pre človeka, ktorého by som ja možno nazvala „casual otaku“.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Karel Veselý, Anna Křivánková, Antonín Tesař
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 344
  • Rozmer: 146 × 215 mm
  • Rok vydania: 2017
  • ISBN: 978-80-7449-491-8

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.