Gundam 00F

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Nebešťania (Celestial Being), tajná vojenská organizácia, sa rozhodnú zmiesť vojny zo sveta za pomoci štyroch Gundam jednotiek. Tieto jednotky sú poháňané špeciálnym pohonom GN Drive. V dosiahnutí gólu ich podporuje vlastný ochranný anjel vo forme tajnej organizácie Fereshte (perzsky Anjel) s piatym GN pohonom, založenou bývalým Gundam pilotom Chall Acusticou, o ktorej nevedia ani samotní Gundam majstri od Nebešťanov.

Hlavnou postavou je psychopatický, trocha geniálny a nebezpečný Gundam Majster Fon Spaak. Fon je natoľko nedôveryhodná osoba, že ani samotná organizácia mu dostatočne neverí a na krku nosí výbušný obojok, a ruky má permanentne spútané s výnimkou misií. Fon síce nezdieľa ideály Fereshte a Nebešťanov, predstava moci v podobe Gundamu, s ktorou môže zmeniť svet sa mu však prisľubuje.

Manga ďalej rozširuje Anno Domini univerzum (pozn. Anno Domini je vek, v ktorom sa odohráva celá Gundam 00 séria, iné série sa odohrávajú v ďalších vekoch ako napr. pôvodný Gundam odohrávajúci sa v Universal Century) a dáva nové poznatky o fungovaní organizácie založenej Aeolia Schenbergom za účelom zničenia každej vojny vo svete. Je teda ideálna skôr pre fanúšikov anime série, ako Gundam laikov.

Dejstvo sa ťahá cez obe anime série, nedá sa tak pozrieť len jedna a následne čítať táto manga. Samotný Gundam 00F je súčasťou vlastnej série spolu s pokračovaním Gundam 00I a 00I 2314 a vedľajšou novelou Gundam 00P. Oficiálne dostupným je u nás však len 00F a na ostatné sa človek musí naučiť japonsky čo je veľká škoda, pretože svet Anno Domini ponúka veľa nevyužitého potenciálu.

Autorom mangy je Kóiči Tokita, skúsený mangaka venujúci sa čisto Gundam mange. Musím povedať že nakresliť mecha jednotky na 100% v zhode s anime, na ktorom pracuje oveľa viac ľudí je úctyhodné a vždy to u mňa vzbudzovalo rešpekt u každej mecha mangy. Tokita sa vie vyhrať nielen s Gundam jednotkami, ale aj s výrazmi postáv a tieňovaním.  V Gundam ságe samozrejme nesmie chýbať maskot Haro – guľatá mechanická hračka či v tomto prípade skôr terminál s umelou inteligenciou. Tokita dal Haro v tejto mange upravený dizajn založený na mačke a dokonca aj vlastnú osobnosť a meno. Rušivo ale pôsobia prvky lolita módy u charakterov Hanajo a Hajana, ktoré pre Gundamy nie sú  štandardné.

V mange je možno pár vecí nedostatočne vysvetlených, i keď to môže byť spôsobené absenciou anglických vydaní novely 00P. Samotná manga je pôsobivým rozšírením univerza a je príjemným čítaním pre fanúšika mecha a predovšetkým Gundamov.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Bandai Entertainment
  • Autor: Kóiči Tokita
  • Séria: Mobile Suint Gundam 00F (4 zväzky)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 170, 180, 180, 180
  • Rozmer: 124,46 x 187,96 mm
  • Rok vydania: 2009 – 2010

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.