Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira

Shimie
0 komentárov

Ktosi: „Bol, ako obyčajne, sám. Úplne opustený, ako kôl v plote. Vždy robil spoločnosť len a iba sebe samému. Nikdy tu preňho nikto nebol. Nikto, s kým by mohol hrať, nebol tu preňho nikto. Muž žijúci v snoch. To je to, kým bol…“

Cowboya by som asi prirovnal k milovaniu sa s cudzou ženou, či k rande na slepo, ktoré vám na sobotu večer zorganizovala vaša nápomocná, milovaná a rozhodne aj zbožňovaná mamička. Spočiatku to je všetko pre vás len odmietaná skutočnosť. Niečo nepohodlné, čím si proste musíte prejsť. Časom si však zvyknete, budete to akceptovať ako fakt, s ktorým sa treba zmieriť. A až potom, po spoznaní a objavení ozajstných kvalít CB (Cowboy Bebop), až potom si ho zamilujete. V tom momente si konečne pomaly začnete uvedomovať všetky súvislosti. Uvedomíte si, ako ste tomuto starcovi nakoniec po vôli a odovzdane podľahli. Uvedomíte si, čo je CB naozaj zač…

Jet: „This was the most special of the special…“
Jet: „It was an emergency ration for true emergencies…“
Jet: „… that was saved for the last of the last resorts.“
Jet: „All I’m asking is who ate this.“

Cowboy Bebop je dvadsaťšesť dielna anime TV séria a celovečerný veľko-rozpočtový film, ktorý je neradno podceňovať…

Spike: „Ako je na tom Morgan?“
Jet: „Je samá diera…“
Spike: „Problém… mal nám priniesť jedlo…“
Rocko: „Nemáš v sebe trošku súcitu?“
Spike: „Súcit? O tú vlastnosť som už dávno prišiel.“

Film bol na svetlo sveta prinesený vďaka bezpochyby úspešnej a sladké plody prinášajúcej spolupráce americko-japonskej koprodukcie. O tomto dielku, pretože ono rozhodne aj veľkolepým dielkom je, by sa dalo básniť hodiny a pri tom nevyriecť zhola nič a naopak, prehodiť len zopár nesúvislých slov a tým obsiahnuť celú jeho podstatu. Dielku patriacemu k takým celebritám a ostrieľaným profesionálom, akými sú napr. Mononoke Hime a mnohé iné…

Ktosi: „Akú má cenu?“
Spike: „Aj s kufrom asi tak 200.“
Ktosi: „200 000?“
Spike: „Nie, iba 200.“

Nespočetné to blýskajúce sa, jagavé diamanty a perly tých najrozmanitejších tvarov, veľkostí a farieb. Z hlavy samotného Šinira Watanabeho boli bravúrne a so všetkou gráciou k tomu bezpochyby patriacou precízne poskladané do dych berúcej mozaiky. Mozaiky zatieňujúcej všetko a všetkých. Do príbehu odohrávajúceho sa kdesi veľmi, veľmi ďaleko, v zastretej a nejasnej budúcnosti akéhosi to ľudstva. Príbehu na prvý pohľad nijako inovatívneho či svetoborného, no z bližšia tak pútavého a ohromujúceho, že to človeka až núti zamyslieť sa nad samotnou jeho podstatou, nad jeho zmyslom. A preto sa vás teraz pýtam myšlienku filmu samotnú…

„Žijeme v skutočnom svete?“

Všadeprítomný a všemocný tok času, letopočet sa práve, momentálne pozastavil. Spočinul svojim tvrdým, neúprosným a nekompromisným pohľadom na konkrétnom čísle 2071 a žiarivá budúcnosť je ešte stále v nedohľadne. V dobách, kedy cestovanie vesmírom nie je ani zďaleka takým problémom, ako by sa nám zdalo. Kedy spozorovať vesmírnu loď brázdiacu univerzum skrz-naskrz, plaviac, hrnúc sa v ústrety novým začiatkom; horúcim a zvodným krivkám spanilých to slečien, či výbušných divožienok i poriadne vyhroteným stretom; je asi tak ťažké ako dnes uvidieť „automobil“, zázrak našej modernej vedy a techniky, či prinajmenšom nechať sa kdesi v temných uličkách veľkomesta zabiť, odpraviť…

Ľudstvo si zatiaľ kráti zdĺhavé a neuveriteľne nudné čakanie na svetlé zajtrajšky osídľovaním slnečnej sústavy, k čomu mu pomáhajú i obrie teleporty umiestnené na obežných dráhach tuctov a tuctov rôznych planét od výmyslu sveta.

A my ľudia sa teda, povedzme si úprimne, dostaneme prakticky naozaj úplne všade. Dokonca aj planetárne mesiace solárnej sústavy sa pred nami musia mať na veľkom pozore. Éra kolonizácie, dobývania nekonečného to vesmíru práve nami, bezbrannými živočíchmi, cicavcami, respektíve, ako by povedal tvorca všetkých „Stopárov“ Dougles Adamas, „bytosťami na báze uhlíka“. Viac než čokoľvek iného najskôr pripomína divoký západ s medziplanetárnymi banditami, lovcami hláv pomaly na každom rohu a pištoľníkmi s diabolsky presnou muškou…

Vincent: „Vieš niečo o očistci?“
Spojka: „Čo?“
Vincent: „Je to miesto medzi nebom a zemou, kde sú hriešnici, čo zostali pozadu a nie sú schopní dostať sa do neba, zanechaní svojmu osudu a trpia nehlučne ďalej… Miesto bolesti, strachu a hrôzy. Inými slovami, svet v ktorom sme teraz my sami…“

Ku koncu recenzie mi už zostáva len tento skvost svetovej anime scény ohodnotiť…

Celý film je rozhodne pôsobivý, to mu ja nijako neodopieram a odopierať ani nemienim. Nesie sa v duchu ľahkého a vtipného humoru prislúchajúceho k vekovej kategórii približne tak 15+ až vyše 99, aj keď starším osobám by som už sledovanie „Cowboy Bebop The Movie“ radšej neodporúčal.

Časovanie je v podstate spracované veľmi dobre a garantujem vám, že počas tých v prepočte dvoch hodín by sa nemal nudiť nikto. Všetci, každý si tam niečo nájde. Je to sci-fi, no o akčné scény ako napríklad z Van Hellsinga, či Ghost in the Shell a im podobným tam naozaj núdze niet. Celý dej príjemne podfarbuje hudba v rytme „jazz“ a sladkých ležérnych tónov „blues“ z dielne nikoho menej slávneho ako Joko Kanno. Ak by to bolo len na mne, dal by som Spikeovi a jeho parte žoldnierov božských desať, avšak len na mne to nie je. Príbeh, ako som už ostatne na začiatku spomínal, v podstate nie je ničím novým, i keď je na pohyblivé filmové plátno vyobrazený vskutku priam dokonale. Jediné, čo mi asi vadilo, respektíve prekážalo, bolo až prílišné amerikanizovanie a občas kostrbatá kresba, teda v preklade, animácia. Spočiatku som uvažoval nad pridelením deviatky, ale nakoniec som sa rozhodol pre sladkých osem…

Jedno veľké plus je však, podľa mňa, aj staronový nádych, ktorý sama atmosféra filmu má. Film je síce akčné sci-fi, no všetko je akoby zaodeté, zahalené v tajomnom závoji „ala“ retro štýlu z dôb talianskej mafie „Cosa Nostra“ a legendárnych modelov áut „old mobil“, ako napr. Ford 35, 33, či slávny to Bentley…

Taktiež i nesporný nádych internacionalizmu, kde sa pod jednou strechou stretávajú, snúbia všetky svetové rasy, náboženstvá a jazyky…

Každopádne, v očiach mojich, i napriek môjmu terajšiemu bodovému ohodnoteniu, je Cowboy Bebop film, aký som ešte nevidel. Film tak dobrý, že ho len ťažko niečo, či niekto, niekedy prekoná… Len a iba jediná jasne žiariaca hviezda na inak úplne prázdnej nočnej oblohe…

Ktosi: „Sú tu, aby zachránili planétu a s ňou i nás… Samozrejme, nie zadarmo…“

Japonský názov: カウボーイビバップ 天国の扉
Anglický prepis: Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira
Anglický názov: Cowboy Bebop: The Movie
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2001

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.