Učiť sa japončinu je snom snáď každého fanúšika anime a mangy u nás, málokto to však aj urobí a ešte menej ľudí sa Japončinu nakoniec aj naučí. Treba si však uvedomiť, že niekedy je koníček to, čo nás môže živiť profesionálne a inokedy je lepšie koníček prenechať len koníčku.
Môžete byť dobrí v hrách, úspech v kariére vám to ale určite nezaručí. Chcete sa učiť japonsky? Aký máte vlastne dôvod? Ak poviete že chcete len rozumieť anime bez titulkov, tak vám rovno poviem, že vám stačia anglické titulky. Pokiaľ však nerozumiete ani tým, naučte sa najskôr riadne anglicky, a potom rozmýšľajte nad iným jazykom. Nie každý má navyše jazykový talent a učenie tohto jazyka vám akurát tak môže podkopať sebavedomie, keď pritom môžete excelovať v iných vedných disciplínach.
Pokiaľ sa ju ale fakt chcete naučiť, tak prvým veľkým plusom japončiny bude profesionálne uplatnenie. Japonci sú výborní v technológiách a lídri sveta v mnohých technologicky založených odboroch. Pokiaľ teda chcete ovládať Japončinu mimo svojich koníčkov animovanej a komixovej/knižnej tvorby, určite sa môžete uplatniť samozrejme ako prekladateľ a tlmočník, pokiaľ máte rýchle myslenie a pohotovú reakciu vo viacerých jazykoch naraz, alebo vo veľkých firmách ako zamestnanec, či rovno manažér, v marketingových a technologických oblastiach. Japoncov je 127 miliónov a tento jazyk neovláda mnoho ľudí mimo nich. Určite sa teda hodí v rôznych biznisových aktivitách. Japonci sú všeobecne známi „negramotnosťou“ v cudzích jazykoch, preto im rodný jazyk bude určite bližší.
Na druhú stranu má až 3 abecedy, z ktorých dve treba ovládať perfektne a v tej tretej sa môžete zdokonaľovať celý život a nikdy ju nezvládnete celú. Z písomného hľadiska je teda určite spolu s kórejským a čínskym jazykom asi to najhoršie, čo vás môže stretnúť. Nehovoriac o vetnej stavbe, totálne opačnej a pre nás nelogickej. Slovosled je naozaj chaotický a trvá veľmi dlhú dobu, kým si naň študujúci zvyknú.
Ďalším dôvodom, prečo sa japončina ťažko učí, je správanie a zdvorilosť Japoncov zakomponované priamo do jazyka. Pre Japoncov sú zdvorilostné frázy, sufixy a podobne samozrejmosťou, pre Európanov je to chaos v hlave, kedy musíte rozmýšľať najskôr nad tým, či je človek podradený, nadradený, v akej situácii čo a prečo. Potom vášho Japonského partnera nazvete príponou –san namiesto –sensei alebo sa pri ďakovaní dostatočne neukloníte a poviete len plané arigató namiesto arigató gozaimas a máte problémy na svete.
Japončina je ale aj malým náhľadovým okienkom do vzdialenej exotickej kultúry Krajiny vychádzajúceho slnka. Nielen že naštudovaním zdvorilostí a zvykov obmedzíme chyby v hovorenom a písanom styku, odokryjú sa tak aj záhady japonského myslenia, veľmi odlišnému od európskeho stereotypu.
Aby som to zhrnula, je veľmi dôležité zvážiť, či sa tento jazyk chcete učiť. Možnosti u nás sú stále z časti obmedzené a nie každý sa vôbec dostane k nejakému učiteľovi, preto prevažná väčšina ľudí musí vsadiť na samovýučbu, u čoho nie každý vydrží. Z druhej strany, pokiaľ je človek naozaj namotivovaný a rád by sa japončinou aj živil, určite by som tomu nebránila. Učebnice japončiny sa dajú zohnať aj v češtine, u nás je najpopulárnejší set troch kníh od Ledy od autoriek Denisy Vostrej, Dity nymburskej a Mami Sawatari. Nezabúdajte však na to, že popri jazyku je dobré zvoliť si aj odbor, japanológia Vám pravdepodobne živobytie v dnešnej dobe nezaručí.