Biomega

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Tento príbeh začína ďaleko v budúcnosti. Zoiči Kanoe je umelý človek a agent TOA Heavy Industries s cieľom nájsť v  zamorenom svete osobu, ktorá odoláva infekcii N5S. Pomáha mu v tom umelá inteligencia zabudovaná v motorke, Fuju Kanoe. Táto choroba z Marsu premenila väčšinu ľudstva na kreatúry podobné zombii nazývané Drony.

Cutomu Nihei je známy predovšetkým sériou Blame! (1997 – 2003). Biomega (2004 – 2009) je jeho druhou sériou po Blame!, ktorá sa dočkala uznania. Premisa príbehu je jednoduchá: zombie apokalypsa a záporák, ktorý vidí v potenciál vo vytvorení nového typu ľudí. Hlavnou postavou je cool agent v čiernom s motorkou a strelnými zbraňami, podobne ako v Matrixe. Dej neodbočuje, sústredí sa na hlavnú úlohu. Na začiatku sú ukázané všetky dôležité postavy a lokácie, potom začne dej rapídne odsýpať a naberať každou knihou na rýchlosti.

Prvé tri zväzky sa držia nohami na zemi, ale druhá polovica sa akoby odtrhne z reťaze. Kým na začiatku má človek pocit, že sa bude jednať skôr o oddychový kúsok s ponurou atmosférou a dobrou akciou, v polovici sa celá záležitosť skomplikuje. Z komplexity 1 skočí dej na komplexitu 5. Príbeh začne byť ťažký na uchopenie, textu na stránkach je požehane. To môže veľa čitateľov odradiť, pretože je veľmi ťažké udržať pozornosť na príbehu, ktorý sa začne nekontrolovateľne niekam rútiť bez poriadneho kontextu. Prakticky nič nenasvedčovalo, kam sa dej uberá, prečo sa veci stali tak, ako sa stali.

Kresba je nádherná, extrémne detailná, kričí z nej cyberpunk. Čierno-biela kresba plná detailov od technológie cez dizajn postáv až po prostredie sú prepletené výbuchmi aj švihmi mečov. Občasne autor využíva aj farebné ilustrácie, ktoré sú vybranými farbami veľmi gýčové. Taktiež mnoho panelov je do počtu, vizuálne sú krásne, ale ich výpovedná hodnota je minimálna.

Biomega je manga, na ktorú som sa veľmi tešila a nakoniec sa stala sklamaním. Nevyvážený dej, ktorý ku koncu akoby skáče dopredu bez vysvetlenia spôsobuje trpkú chuť na jazyku a nezachráni to ani zaujímavá kresba.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: VIZ Media
  • Séria: Biomega (6 väzkov)
  • Autor: Cutomu Nihei
  • Edícia: ebook
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 212, 216, 216, 192, 200, 200
  • Rok vydania: 2012 – 2013

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.