Druhy -dere alebo stereotypy v anime a mange

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

V anime a mange, prípadne aj hrách sa nachádzajú postavy, ktoré niekedy zdieľajú podobné povahové črty. Tieto črty majú svoj názov končiaci na príponu –dere a pomáhajú tak ľahšie charakterizovať vaše obľúbené postavy. Zvyčajne sa jedná o dievčatá, -dere sa ale nevyhnú ani chlapci.

Cundere (Tsundere) (ツンデレ)

Asi najviac populárny charakter v anime a mange. Nechcú dávať lásku najavo, často sa svojho partnera snažia uraziť alebo tvrdiť že im na nich nezáleží. Niekedy ich postava na začiatku nenávidí a následne zmení postoj, alebo niekedy len preto, že nevedia ako lásku vyjadriť. Cundere sú často považované za nositeľov kawaii (chutných, roztomilých) čŕt. Predpona cun- vznikla zo slova cuncun (tsuntsun) čo znamená odkloniť zrak v znechutení.
Príklady postáv: Asuka Langley (Neon Genesis Evangelion), Kjou Sóma (Fruits Basket), Aisaka Taiga (Toradora)

Dandere (だんデレ)

Dandere sú tiché charaktery, niekedy hanblivé inokedy proste nie príliš kolektívne. Aj napriek ich tichosti sa však stále starajú o tých, ktorých majú radi a práve pri nich sa im jazyk troška rozviaže a srdce znova otvorí. Časť slova dan- pochádza z danmari, čo znamená tichý.
Príklady postáv: Mio Akijama (K-on!),  Nagisa Furukawa (Clannad), Mikuru Asahina (Suzumija Haruhi séria)

Deredere (デレデレ)

Sú to milé, šťastné a energetické postavy. Nezáleží na tom, čo sa stane/stalo, vždy sa budú snažiť druhého povzbudiť milým úsmevom. Sú to ideálne charaktery pre povzbudenie atmosféry v každom anime, nedá sa nemať ich rád.
Príklady postáv: Sora Naegino (Kaleido Star)

Himedere (ひめデレ)

Hime znamená princezná a tieto dievčatá si jednoducho želajú partnerov prístup ako k princezničkám aj napriek tomu, že s urodzeným rodom nemajú nič spoločné.
Príklady postáv: Mio Aojama (Kami nomi zo Širu Sekai), Benio Amakusa (Ouran Kókó Host Club)

Jandere (Yandere) (ヤンデレ)

Nežné a milé charaktery na začiatku, z ktorých sa vykľuje temný, posadnutý psychopat. Prenasledovanie, násilie či dokonca vražda v mene lásky je pre nich normálna vec. Časť slova jan- je odvodená z janderu, čo znamená byť mentálne/citovo chorý.
Príklady postáv: Kotonoha Kacura (School Days), Lucy (Elfen Lied), Sendžógahara Hitagi (Bakemonogatari)

Kamidere (かみデレ)

Ako už z názvu vyplýva (kami = Boh), táto postava má božský komplex. Sú arogantní a príliš pyšní, vždy dokonalí a každý musí o nich vedieť.
Príklady postáv: Jagami Light (Death Note), Lelouch vi Britannia (Code Geass), Gilgamesh (Fate/ séria)

Kuudere (クーデレ)

Predpona kuu- je odvodená od anglického „cool“. Tieto postavy sú chladné, cynické a otvorene hovoria čo si myslia. Navonok sú veľmi ľadové, vo vnútri ale ustarané, hlavne ak ide o ich lásky.
Príklady postáv: Rei Ajanami (Neon Genesis Evangelion), Akemi Homura (Mahó Šódžo Madoka Magica)

Majadere (Mayadere) (まやデレ)

Zvyčajne nebezpečný nepriateľ, ktorý zmení strany po zamilovaní sa do inej postavy.
Príklady postáv: Golden Darkness (To Love-ru), Sačiko Šinozaki (Corpse Party séria)

Ódžidere (Oujidere) (おうじデレ)

Je to ekvivalent himedere, kedy si chlapec/muž želá byť braný ako urodzený princ.
Príklady postáv: Hikaru a Kaoru Hitačiin (Ouran Kókó Host Club)

Undere (ウンデレ)

Tieto charaktery povedia áno na všetko, čo po nich ich láska chce len preto, aby sa jej páčili.  Un- je krátke slovo pre áno.  V anime sa až tak často nenachádza, častejšie sa dá nájsť vo vizuálnych novelách.
Príklady postáv:  Hikari Hinamoto (Tokimeki Memorial 2)

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.