Japonský Nový Rok

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

kagami moči

Nový Rok (Šogacu, 正月) sa oslavuje 1. januára podľa gregoriánskeho kalendára, ktorý používame aj my, od roku 1873. Prvý novoročný deň sa nazýva Gandžicu (元日).  Zvláštnosťou je, že oslavy Nového Roku trvajú od 31. decembra až do 4. januára. Okrem nášho Nového Roku sa stále slávi aj tradičný podľa čínskeho lunárneho kalendára.

Na stôl sa podávajú špeciálne upravené „bentó“ boxy s výberom jedál v priehradkách nazývané oseči (dlhým menom oseči-rjóri). Táto tradícia začala už v období Hieian (794 – 1185). Tieto špeciálne bentó škatule majú tiež vlastný názov: džúbako.  V každej priehradke škatuľky sa nachádza iné jedlo s iným významom. Napríklad kuro mame (čierne fazuľky) sa spájajú s pevným zdravím a pracovitosťou, zatiaľ čo tamago (vajíčková roláda) sa spája so slnečnými dňami a pekným počasím.  Na pitie sa podáva otoso (お屠蘇), saké s čínskymi bylinkami, taktiež spojené so zdravím rodiny. K novému roku patria aj ryžové koláčiky moči, tie majú okrem jedla aj využitie v dekorácii.

šimakezari

K oslavám samozrejme patrí aj výzdoba. Tá sa skladá z kagami moči (zrkadlové moči, 鏡餅), ktoré sa skladá z dvoch moči, väčšieho dole a menšieho na vrchu, položeného na seba a daidai (druh kyslého pomaranča) s lístkom. Všetko toto môže byť postavené na konbu, veľkom plátku riasy. Tradícia kagami moči siaha už do periódy Muromači (1333 – 1573). Kagami moči je takou malou obeťou pre šintoistického boha daného roku.  Pred dvere sa umiestňuje kadomacu (門松), bambusová dekorácia.  Poslednou ozdobou je šimakezari, príbuzný šimenawy. Šimenawa, pletené lano známe zo šintoistických svätýň slúži ako ochrana pred zlými duchmi. Novoročný šimakezari v obydliach je spracovaný do kruhu, prizdobený môže byť mandarínkou alebo iným citrusovým ovocím a cikcakovým papierom šide.

Poslednou zaujímavosťou je návšteva budhistických chrámov. Tie majú vyslovene návaly návštevníkov. O polnoci na Nový Rok všetky chrámy rozoznejú svoje zvony rovných 108-krát. Podľa budhizmu má človek rovných 108 hriechov a zvony sa majú všetkých ľudských hriechov za minulý rok zbaviť , aby do nového roku mohli Japonci vkročiť očistení. Prvých 107 cinknutí zvonov je v starom roku a posledný už v novom po polnoci.

Zdroje:
Fae’s Twist & Tango
Muza-chan’s Gate to Japan

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.