Kizumonogatari III: Reikecu-hen

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Araragi Kojomi porazí troch lovcov upírov a teraz už ho len čaká sľúbená odmena: môže sa znovu stať človekom. Nastane tu ale však jedna zásadná otázka… Chce sa naozaj stať človekom a nechať Kiss-shot voľnú vo svojom meste? A navyše, ako je možné, že on ako radový upír dokázal poraziť lovcov, ktorých ani mocná Kiss-shot Acerola-orion Heart-under-blade nedokázala zabiť? Môže jej naozaj veriť, že mu navráti ľudskosť? Musí sa však rýchlo rozhodnúť a to nemusí byť ani jednoduché, ani bezbolestné.

Predošlé dva filmy sa tvárili ako neoddeliteľné súčasti celku, ktorý si nezaslúžil byť predelený do troch hodinových epizód. Kým boli veľmi dobré, s menším odstupom času môžem skonštatovať, že sa mi tak trochu zliali do jedného. Až tretia časť ale vyniká viac, určite tomu je tak aj vďaka akčnosti. Uzatvára sa tak ďalšia kapitola v Monogatari sérii a filmom sa nielen podarilo objasniť príbehy postáv spred začiatku Bakemonogatari a ďalej, ale aj krásne prepojiť celú sériu ako celok.

Hra farieb a prostredí je ako už ukázali predošlé filmy zvládnutá na jednotku, animácia je proste stále úžasná. Divák ale môže cítiť nekonzistenciu, pretože štýl oproti prvým dvom častiam sa dramaticky zmenil. V trojke sú farby už oveľa výraznejšie a používa sa už aj iná paleta, ako napríklad výrazná svetlá zelená. Rozprávanie a pojatie príbehu je navyše kapitola sama o sebe. Všetky tri filmy sú pojaté veľmi experimentálne a to sa odráža aj na spôsobe rozprávania príbehu. Ten je väčšinou podaný hlavne formou konverzácií a osobných chvíľ, ktoré sú vložené do tichého, pomaly plynúceho prostredia.

Čo je naozaj oceniteľné je vývoj postáv a ich skutky. Film sa zameriava na následky konania postáv z predošlých častí, vďaka tomu pôsobí naozaj vierohodne. Logika myslenia charakterov býva v mnohých iných dielach naozaj mizerná a to býva mnohokrát kameň úrazu, ktorý dokáže potopiť celú sériu. Je teda veľmi príjemné vidieť film, ktorý sa drží kvality nielen v animačnej a hudobnej sfére, ale aj v tej postavovej. Vytknúť musím len jednu scénu v asi strede filmu, ktorá bola síce prekvapivá, mierne šteklivá a nakoniec komedická, ktorá sa zbytočne ťahala dlhšie ako by mala len za účelom uspokojenia tej nadržanejšej časti publika. Síce ma prekvapila a aj som sa nasmiala, nie som si ale úplne istá, či to bola ideálna voľba.

Reikecu-hen je výborným finále trilógie, ktoré nesklame ani toho najskalnejšieho fanúšika. Ku koncu dostal perfektné vyvrcholenie v rámci súboja a následne nás dostane viac otvoreným koncom, na ktorý môže plynule nadviazať práve prvá séria Bakemonogatari.

Japonský názov: 傷物語〈Ⅲ冷血篇〉
Anglický prepis: Kizumonogatari III: Reiketsu-hen
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2017

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.