Nanbaka a Nanbaka 2

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ľudia čo ma poznajú veľmi dobre vedia, že novšie anime kúsky často nepozerám. Nie že by som ich nechcela vidieť, ale proste už mám iné preferencie a všeobecne bohužiaľ vychádza menej kvalitnejších kúskov ako kedysi, čo samozrejme znamená extenzívnejšie hľadanie kvalitných kúskov a úprimne, kto na to dnes má čas?

Samozrejme, z času na čas vám aj cinkne niečo len tak do nosa a po odmlke niekoľko mesiacov si konečne zase len tak sadnete a rozhodnete sa dať si maratón. A po dopozeraní pre mňa iného menej kvalitného anime som sa rozhodla pustiť rovno do prvej série Nanbaka (a tú druhú som si pozrela asi o mesiac neskôr).

Niekde na neurčitej lokácii, ktorá nesmie byť prezradená sa nachádza väzenie Nanba. Tento plávajúci ostrov najvyššej bezpečnosti je nedobytná pevnosť, z ktorej sa ešte žiadny väzeň nedostal. A to nielen vďaka najnovšej technológii, ale taktiež najlepším strážnikom z celého sveta. Dokonca ani slávny Alcatraz Nanbe nesiaha ani po členky. A tu, v cele 13 budovy 13 sa nachádza štvorica podivínov, ktorí sú asi tými najproblémovejšími väzňami, akí kedy mohli existovať.

Džúgo – číslo 15
Kým Džúgo nemá absolútne žiadny talent a je to svojím spôsobom len zaháľač, je tu predsa len niečo, čo tento šestnásťročný introvert vie. Je to kľúč ku všetkému na zemi, a to vyslovene. Dokáže otvoriť akýkoľvek zámok, vylúštiť kódy a hlavolamy. Táto geniálna myseľ ale nemá žiadny cieľ a jediná vec, čo ho baví je stále utekať a robiť nervy strážnikom len preto, aby sa do cely sám neskôr vrátil.
Uno – číslo 11
Tento anglický závislák na hraní je ako starší brat celej skupiny. Starostlivý a trpezlivý Uno má výborné reflexy, ktoré si vyvinul pri rôznych stávkach a hrách. Tie uplatňuje nielen u automatov ale aj pri utekaní z rôznych väzení, až sa nakoniec dostal práve do Nanby. Zvláštnosťou je, že jeho úteky zvyčajne súviseli nie s hernými automatmi, ale so ženami.
Nico – číslo 25
Malý Nico bol obeťou drogových dílerov. Bez jeho riadneho vedomia predával drogy v amerických slumoch kým ho nezadržala polícia a nedostal sa do väzenia. Až tam sa zistilo, že má mnoho chorôb a dokonca je na väčšinu (ak nie všetky) liekov imúnny. Okrem nemilej minulosti je ale obrovským fanúšikom anime a mangy aj napriek tomu, že nevie čítať. Jeho snom je stať sa superhrdinom.
Rock – číslo 69
Vo väzení pre začatie gangové povstanie, Rock je vášnivý bitkár a jedák. Chýba mu však akákoľvek trpezlivosť. Zdá sa však, že to ale nie je len kopa svalov, ale má aj mozog, pretože je dostatočne všímavý a má aj nejaký ten sedliacky rozum. Jeho obľúbeným jedlom sú sladké šišky (doughnuty, aby som bola presná) a očividne má rád mačky.

Nanbaka patrí k tým unikátnejším kúskom čo sa týka animácie. Je hodne trblietavá, krikľavá, zveličujúca a dodáva dôraz špecifickým rysom. Už len kresba vám povie, že sa z veľkej časti pozeráme na paródiu iných anime. Pozadia sú mnohokrát naschvál jednofarebné, ale nie sú to bledé a nevýrazné farby alebo odtiene šedej ako zvyčajne, najčastejšie to je skôr ružová. Už tak mnohofarebné charaktery tu tak vyniknú. Samotní strážnici väzenských blokov sú asociované s rôznymi zvieratami a to nie len vzhľadom, ale aj niektorými schopnosťami. Je to teda vyslovene zverinec.

Problémom ale je, že sa tvorcovia nevedia rozhodnúť medzi komédiou a drámou. Tieto dva prvky sa tam až príliš bijú. Keby sa anime nieslo v parodickom duchu, ako to na začiatku vyzeralo, bolo by to podstatne lepšie. Dramatická časť, teda vlastne hlavná dejová línia, je príliš jednoduchá, nedoriešená a navyše sa tam strká aj keď nemusí. Okrem toho má ešte aj miznúcu tendenciu, kedy sledujeme niekoľko epizodických častí plných humoru a potom z ničoho nič dostanete dramatizujúcu facku, ktorá sa len tak zjaví, potom keď už očakávate ďalšie dejstvo sa vytratí a o pár epizód po ďalšom humore sa zase sama pripomenie. Tým pádom sa mi samozrejme zdalo, že kvalita degradovala. Prvá epizóda prvej série ma rozosmiala hneď na začiatku a potom som sa smiala už ale menej a menej až som nakoniec postupne skôr častejšie krútila hlavou. Džúgo tomu moc nepomáha, pretože tento až príliš nešťastný charakter je navyše neschopný vyjadriť akýkoľvek pocit a veľa humoru tiež nepobral.

Vďaka tejto chaotickej dráme, ktorá sa objavuje a mizne ako nejaký herpes, pribúdajú len nezodpovedané otázky. Hlavne v druhej sérii ich pribudne ešte podstatne viac, pretože aj napriek dvanástim ONA epizódam sa žiadneho vyvrcholenia a rozuzlenia nedočkáme. Finále nikde a tucet nezodpovedaných otázok vám len napovedá, že ani tretia séria ich všetky dostatočne nezodpovie, pokiaľ sa bude snažiť byť ako tak kvalitná.

Z anime ako takého tak mám dvojité pocity. Komédia to je skvelá, ale vážna stránka je hrozná. Vtesnať do tohto parodického diela dej nebol proste najlepší nápad. Alebo, možno by aj bol, keby to bolo urobené poriadne. Druhá séria ani nie je séria, ako nejaký jeden arc, ešte k tomu neukončený. Bolo by podstatne lepšie, keby anime ostalo u čistého humoru a po prvých trinástich epizódach ukončilo denné dobrodružstvá štyroch väzňov. Prvá séria mi všeobecne prišla o niečo lepšia, ako tá druhá, preto musím moje finálne hodnotenie spriemerovať.

Japonský názov: ナンバカ   |   ナンバカ 2期
Anglický názov: Nanbaka   |   Nanbaka: Season 2
Počet epizód: 13 (1. TV séria), 12 (2. séria, ONA)
Rok vydania v Japonsku: 2016, 2017

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.