Pokémon: Red a Blue 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Trvalo to síce dlho, ale aj pokémonský fenomén nakoniec dorazil  k nám. Vydavateľstvo Crew sa posledné roky s mangou nakoniec rozšuplo. Po klasikách aj novších mangách sa dostalo na radu aj na sériu, ktorú väčšina, ak nie všetci kategorizujeme ako prvé anime nášho detstva. Neboli by to Japonci, keby svoje populárne značky nedojili do poslednej kvapky. Cez tisíc epizód anime, desiatky hier, tisícky kartičiek, nezrátateľné množstvo plyšákov a figúrok,… a jedna dlhá manga séria z roku 1997 bežiaca do dnes.

Kedysi stvoriteľ Pokémonov, Satoši Tadžiri vyhlásil, že manga sa k adaptácii jeho vymysleného sveta blíži najviac zo všetkého. A mne neostáva než potvrdiť, že séria Pokémon Adventures, ako sa originálne nazýva, je naozaj dobrá. Kto pozná seriál ale hry nehral, je treba hneď na úvod spomenúť, že manga je k hrám bližšie. Hlavnou postavou v prvom príbehovom celku je Red, ktorý je herným ekvivalentom Asha Ketchuma (alebo ak chcete, Satošiho). Na rozdiel od Asha je ale Red hneď na začiatku o poznanie skúsenejší a svojho prvého pokémona už má.

Manga adaptuje hry a zároveň berie to najlepšie zo seriálu. Red cestuje po regióne s vidinou chytenia všetkých pokémonov a snom stať sa najlepším z najlepších. Pri tom získa nových kamarátov aj rivala a zistí, že Rakeťáci plánujú niečo nekalého. Dej je kapitolový, ale nie je to len zhluk menších príbehov bez ničoho. Nechýbajú poučenia pre mladších čitateľov, ukážka kamarátstva a postavy majú dokonca aj osobnostný vývoj.

Starší fanúšikovia pokémonov si mangu tiež užijú. Okrem toho, že sa v pokémonskom svete všetci radi stratíme, niekedy je to docela masaker. Kým v anime a hrách pokémoni nanajvýš omdleli, smrť v tejto mange nie je neznáma. Nehovoriac o tom, že škaredý osud môže zastihnúť aj deti. Brutálnejšie vyobrazenie a temnejší podtón znamená, že aj dospelý si na zgustne a to bez výhrad.

Pokémoni sú prvá manga od Crwe orientovaná priamo na deti, aj keď si viem predstaviť, že prví fanúšikovia, ktorí obsadili touto mangou svoje police zrejme boli dospelí tak ako ja. Nostalgia je proste silná čarodejka. Mimochodom, vydavateľstvo sa rozhodlo pojať preklad mangy trošku inak. Stále známe názvy z TV série tak niekedy nahradia nové. Je to však skutočne problém? Ani príliš nie. Tak ako si ľudia zvykli na českú transkripciu japonských názvov, určite si zvyknú aj na túto drobnosť. Hlavné je, že to je naozaj zábava!

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Pokémon Red a Blue (7 zväzkov)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 208
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2020

Ďakujeme vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.