Spice & Wolf 1 a 2

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kto nepočul o vlčej bohyni Horo, akoby fanúšikom anime ani nebol. Aspoň tak to kedysi bolo. Časy sa menia, novšia generácia o Horo možno počula len nejaký šum, či už cez VR hru Spice&Wolf VR od Spicytails štúdia či správy, že séria dostane nový anime projekt.

Kraft Lawrence je 25 ročný skúsený kupec cestujúci s vagónom medzi mestami. Jeho cieľ je postupne zarobiť dosť peňazí, aby sa mohol usadiť a postaviť si vlastný obchod. Počas jeho návštevy mestečka Pasloe nájde v konskom povoze spať mladé dievča s vlčími ušami a chvostom. Jej meno je Horo, je to lokálna bohyňa žatvy. Kedysi dávno sľúbila lokálnym domorodcom úrodné obdobie ak ju budú oslavovať. Storočia plynú a ľudia na Horo zabúdajú, ako postupne objavujú nové metódy sadenia a zberu úrody. Niektorí ju dokonca kritizujú, vraj je príliš vrtká, pretože ich zem nie je každý rok úrodná rovnako. Dotknutá Horo sa tak necíti už viac spätá svojim slovom a rada by sa vrátila späť na sever domov. Pritom by rada videla ako sa za celú tú dobu svet zmenil. Uzavrie tak dohodu s Lawrenceom, aby ju vzal sebou smerom na sever. Jej múdrosť mu prinesie veľa zaujímavých a hlavne plodných obchodov, ale zároveň priťahuje rovno niekoľko problémov, napríklad aj nechcený záujem cirkvi.

Novely, manga a anime

Celý boom okolo vlčej bohyne cestujúcej s kupcom vznikol v roku 2005, kedy autor Isuna Hasekura vydal prvú novelu. Novela bola pôvodne príspevkom do súťaže dvanásteho ročníku Dengeki Novel Prize, v ktorej získala striebro. V roku 2007 sa dielo umiestnilo na prvej priečke v sprievodcovi noviel Kono Light Novel ga Sugoi! (Táto novela je úžasná!). Novela pôvodne vychádzala do roku 2011, kedy skončila sedemnástou knihou. Autor sa k dielu však vrátil nanovo v roku 2016, kedy naviazal na príbeh o pár rokov neskôr kratšími poviedkami. Momentálne má séria dokopy 23 kníh, všetky sa dajú kúpiť aj v anglickom preklade.

Manga adaptácia začala vychádzať v novembri 2007, o ilustrácie sa postaral Keito Koume.  Manga vychádzala do roku 2017 a dokopy má 16 zväzkov o 108 kapitolách. Dočkala sa anglického prekladu od Yen Press a vyšla tiež u našich susedov v poľštine.

U nás bol Spice & Wolf, či japonsky Ókami to Koušinrjó populárny hlavne pre anime seriál. Zaujímavé je, že každú sériu vydalo iné štúdio. Prvá séria, ktorá sa viac uberala k téme obchodníctva premiešaného s občasnou drámou zanimovalo štúdio Imagin, ktoré produkovalo v rokoch 2002 – 2009. Druhá séria od štúdia Brain’s Base (Kamiču!, Baccano!, Nacume Júdžinčó, Durarara!, Fumetsu no Anata e) zaostrila viac na romantickú časť. Fanúšikovská základňa je rozpoltená v názore, ktorá séria bola lepšia. Mne prišli rovnako dobré, možno že prvá séria mi apelovala o trošičku viac.

Horo ukradla srdce nejednému človeku

Holo patrí k najviac milovaným dievčatám medzi otaku. Na rozdiel od bežných anime dievčat nezruinuje čo chytí, nie je závislá na iných, má rada alkohol a jej poprsie patrí k bežnej veľkosti. Je to mrška, ale so srdcom na správnom mieste. Samozrejme je aj pekná a má skutočne hlas bohyne. Navyše je racionálnejšia než väčšina populácie. Je tak nejak nad vecou, ale neznamená to, že by hľadela na ľudí ako na odpad, aj keď sa rada vychvaľuje do nebies.

V kombinácii s veľmi jemnou romantikou a zároveň aj fanservisom dáva fanúšikom perfektne vyvážený koktejl. Hlavne pozor, tento fanservis neznamená náhodné ukĺznutie a spadnutie rozkročmo na hlavného hrdinu so skvelým záberom na prsia, a podobné srandy. Jedná sa o jemnú nahotu dostatočne ospravedlniteľnú situáciou či pohľadom na vec. Zvyčajne je pohladenie fanúšikovskej duše spôsobené skôr občasným uhlom pohľadu kamery než záberom na spodnú bielizeň alebo príliš blízkym záberom na príťažlivé časti tela.

Spracovanie

Príbeh je rozdelený na príbehové časti o 6 epizódach. Dokopy tak dávajú štyri celky s jednou spájajúcou epizódou medzi sériami. Počas nich sa naučíte základy makroekonomiky prepletenej trochou fantastična. Prostredie je inšpirované stredovekou Európou, hlavne Nemeckom. Dej plynie pomalšie, ale zároveň je dobre naporciovaný, takže epizódu hltáte jednu po druhej.

Nie každému fanúšikovi nových anime príde animácia Spice & Wolf krásna, ale zároveň je krajšia ako väčšiny iných anime rokov 2008 a 2009. Prostredia sú kreslené ručne, majú klasický nádych vodových farieb. Raz za čas sa na pár sekúnd mihne horšie CGI spracovanie prostredia kaziace dojem. Klasicky, u niektorých scén animácia zakolíše.

Najväčším zádrhom diela je dramatizácia. Keď niečo nejde podľa plánu, autori majú tendenciu všetko vylíčiť v podstatne horšom svetle, než to môže byť. Scény naťahujú, využívajú zábery na rozhorčenú tvár či zatnutú päsť, ale atmosféra ostáva nezmenená. Toto anime nie je drámou a akékoľvek pokusy o zmenu žánru nie sú vykonané správne. A mimochodom, Lawrence má zvyčajne šťastie, že má okolo seba dosť dobrých ľudí, inak by tá dráma bola skutočne reálna.

Verdikt

Séria dokáže očariť aj po toľkých rokoch. Pomalšie tempo, skvelá hlavná hrdinka a príjemná atmosféra. Unikátne skĺbenie ekonómie a jemnej romantiky v alternatívnom svete sa často nevidí. Je veľká škoda, že anime sa v tej dobe nedočkalo ďalšej série. Naozaj dúfam, že príbeh Lawrenceho a Horo sa uzavrie v pripravovanom anime projekte.

Japonský názov: 狼と香辛料
Anglický prepis: Ookami to Koushinryou
Anglický názov: Spice and Wolf
Počet epizód: 13 (1. TV séria), 1 (OVA), 12. (2. TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2008 (1. séria), 2009 (OVA), 2009 (2. séria)

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.