Vocaloid

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Vocaloid, Vocaloid 2 a Vocaloid 3 sú hlasové syntetizéry, ktoré pomáhajú užívateľovi vytvoriť spev pomocou melódie a textu. Používa pri tom syntetizačnú technológiu a špeciálne nahratý hlas speváka/speváčky.
Pôvod má v exotickom Španielsku, kde ho vyvinuli na Pompeau Fabra University v Barcelone v spolupráci s firmou YAMAHA.  Vývoj vocaloidov začal ešte v roku 2000. Softvér bol pôvodne v anglickom a japonskom jazyku, avšak s novou generáciou Vocaloidov 3 bude postupne vydaná aj čínska, španielska a kórejská verzia.
Pokým nebola stvorená virtuálna diva Miku Hatsune, bol tento počin vnímaný ako obyčajný program. Popularita Vocaloidov stúpla vďaka Nico Nico Douga, keď táto japonská obdoba youtube začal uverejňovať videá vytvorené pomocou MMD programu.

MMD (Miku Miku Dance)

MMD je freeware (voľne šíriteľný program) od Vocaloid Promotion Video Project. Tvorcom programu je Yu Higuchi (vývojár 3D programov pre Vocaloidy. Softvér bol vyvinutý nezávisle na Vocaloid projekte, vďaka čomu nie je závislý na žiadnom syntetizéri – pokiaľ nie ste vlastníkmi Vocaloidov, program vás nijak neobmedzuje, jediný problém je ten, že vaše video nebude obsahovať žiaden zvuk, pokým ho tam nevložíte. MMD je perfektný predovšetkým na tvorenie krátkych videí, klipov a animácií s jedným či viac modelmi vocaloidov. Dá sa veľmi ľahko stiahnuť aj v anglickej verzii, čo podporilo samotnú obľúbenosť Vocaloidov mimo Japonska. Veľkú výhodu tvorí aj fakt, že modely pre MMD si môže vytvoriť každý, stačí na to určitá počítačová zručnosť, fantázia a skúsenosti s grafikou.

Append Verzia Miku vytvorená a rozpohybovaná v MMD Autor: Kurando P

Práca v MMD programe. Červené čiary sú ako „kosti“, ohýbame ich podľa potrieb a vytvárame celkový pohyb postavy.

MMD Cup

„Turnaj“ pravidelne usporiadaný na Nico Nico Douga. Súťažiacim je zadaná téma (na prevedení nezáleží, môže to byť scénka, klip, krátky film…) a tí následne vytvoria dielo, ktoré musí ostatných zaujať. Každý Cup je ohlásený krátkym promotion videom. Ohlási sa dátum začatia súťaže, ale téma je zadaná až neskôr. Súťažiaci majú na prípravu krátkej ukážky svojho diela asi mesiac. Tieto ukážky sa potom prezerajú a určia sa, kto postúpi. Postupujúci potom musia dodať celé video, ktoré znovu ohodnotí porota. Na záver sú uvedené výsledky a koná sa záverečný ceremoniál.

Aj napriek popularite MMD a súťažiam MMD Cup, Ju Higuči ohlásil odstúpenie od projektu MikuMikuDance a od 26. mája 2011 k tomuto programu nepribudnú žiadne vylepšenia.

Hry

Vzhľadom na popularitu sa Vocaloidi dočkali aj hier na konzoly, predovšetkým playstation. Avšak tieto hry  nie sú vo väčšine prípadoch v Európe dostupné, preto si ich len vymenujeme. Jedná sa o rytmické hry, ktorých princíp je podobný ako u pohybových tanečných hier Dance Dance Revolution. Po obrazovke behajú rôzne farebné ikony a vašou úlohou je presne načasovať stlačenie tlačidla na ovládači do rytmu piesne. Prvou vocaloid hrou v sérii bola Hatsune Miku: Project Diva na PSP v 2009.  Postupne sa vocaloidi rozšírili na niekoľko hier cez viacero platforiem ako sú aj Nintendo a samozrejme mobily. 

Zberateľstvo

Každý fanúšik striehne v obchodoch na svoju obľúbenú vec, otaku nie sú výnimkou. Keďže japonský zábavný priemysel je naozaj kvalitne rozvinutý, merchandise s vocaloidmi je ako rýb vo veľkom jazere. Koniec koncov, stal sa z nich pomerne veľký fandom. Zberatelia vocaloid merchandise dokážu zbierať úplne všetko, čo je spojené s ich obľúbeným vocaloidom, a teda existuje relatívne veľa spoločností s rôznymi produktmi. Figúrky ako jedny z najkvalitnejších, ale aj kľúčenky, plyšáky, prívesky a iné doplnky. Za všetky spoločnosti, ktoré vyrábajú figúrky vocaloidov (alebo iný merchandise) spomeniem Good Smile Company, Max Factory a SEGA, asi tri najpreferovanejšie spoločnosti vôbec. Figúrky a plyšáky sú asi najčastejšie zbierané cennosti pre otakov. GSC, Max Factory a SEGA vám zaručujú krásu a kvalitu, dve slová, ktoré pri figúrkach musíte počuť vždy, aby ste si povedali „Toto je model pre mňa!“ Ak vám GSC a Max Factory nič nehovorí, čo takto spomenúť značky Nendoroid a Figma? Tie už určite niečo hovoria. GSC má na svedomí práve Nendoroidov a Max Factory zase Figmu. Max Factory využíva distribúcie GSC, čiže ak ste boli v domnienke, že Figma aj Nendoroidi sú od jednej firmy, teraz už viete prečo.

V prípade, že by ste si chceli aj vy kúpiť nejakú figúrku, určite neodporúčam čínske e-shopy. Aj keby ste odtiaľ získali lacnú figúrku, nebude to originál a už vôbec nebude rovnakej kvality. V prípade nendoroidov, ktorí sú u vocaloidov najpopulárnejší, sa dajú výrobné chyby čínskej figúrky ľahko rozpoznať.

Koncerty

Vocaloidi a koncerty? Pre Japoncov všetko možné! I keď nie sú skutoční, hologramy dokážu naozaj schopné veci. Živá kapela, hologram, tisícky fanúšikov, naozaj pohľad, ktorý za to stojí. A čo viac, nezostali sme len na japonskej pôde, Amerika sa tiež dočkala nástupu virtuálnych hviezd a možno bude čoskoro na rade aj Európa, kto vie.

Možné otázky

Je Kasane Teto vocaloid?

Kasane Teto nie je vocaloid. Originálne je Teto žartík z 1. apríla vytvorený fanúšikmi. Dnes je veľmi známa ako UTAU – softvér podobný vocaloidom, ktorý je freeware.

V akom príbuzenstve s vocaloidmi je Black Rock Shooter?

To, že sa BRS veľmi podobá na Miku, všetci vieme. Skutočnosť je ale taká, že nie je vocaloid, ani ním nikdy nebude. BRS vytvoril ilustrátor huke. Skladateľ vocaloid piesní ryo bol BRS tak očarený, že sa rozhodol stvoriť pieseň pomocou Miku Hatsune – Black Rock Shooter (album Supercell). huke vytvoril pre pieseň aj krátke video, po ktorom nakoniec prišlo OVA a anime. Crypton Future Media poprel akékoľvek príbuzenstvo s vocaloidmi, aj možnosť vytvorenia BRS ako vocaloida.

Vyhľadal/a som MMD alebo pesničku, kde boli postavy podobné vocaloidom, ale nie sú spomenuté v zozname vocaloidov na internete, čo sú zač?

Tu ide pravdepodobne o Utaite (Pozor na Utau a Utaite! Utau je syntetizér!) Utaite sú speváci, ktorí robia tzv. „covery“ na prevažne anime piesne. (Prespievajú ich do vlastnej verzie.) Covery na vocaloid piesne sú veľmi obľúbené alebo aj priama spolupráca s vocaloidmi je veľmi častá, ako napr. 96Neko s Kagamine Len. Títo speváci pôsobia online na NND alebo youtube a majú vlastný anime avatar (zväčša) alebo aj vlastné MMD modely.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.