Gallery Fake

Norubaki
0 komentárov

Anime som začal aktívne pozerať v roku 2006. Jediným jeho zdrojom bol vtedy pre mňa Animax. (Ten nanešťastie odvtedy dosť „zdegeneroval“ a neskôr úplne umrel.) Samozrejme, už predtým som videl viacero titulov, avšak nevedel som si ich zaradiť. (Podobne, ako si aj dnes málokto uvedomuje, že aj Pokémon je vlastne anime.)

Gallery Fake je práve jedno z tých prvých diel, o ktorých som vedel, že sú anime. Ide o unikátne dielo a doteraz som nevidel nič, čo by sa mu podobalo, či už v kvalite, alebo množstve nových informácií, o ktoré ma obohatilo.

Hlavnými postavami tohto anime sú Fudžita, majiteľ „Gallery Fake“, obchodník s pofidérnou povesťou a tajomnou minulosťou, a Sara, Fudžitova pôvabná asistentka, ktorej minulosť je takisto ako Fudžitova zo začiatku zahalená tajomstvom.

V priebehu deja vystupuje veľa vedľajších postáv. Niektoré sú naviazané na jednu epizódu, iné sa v príbehu vyskytnú viackrát. Spomedzi týchto ostatných postáv ešte spomeniem Sajako Mitamuru, prísne pôsobiacu riaditeľku Takadovho Múzea umenia a Ramosa, dobrodruha a lovca pokladov. V anime je všadeprítomný dôraz na realizmus, čo sa odráža aj na výzore postáv, ich činoch a správaní. Fudžita v príbehu občas vystupuje ako anime verzia MacGyvera. Je síce väčšinou odborníkov podceňovaný, ale jeho schopnosti ďaleko prevyšujú jeho povesť, čo je možné vidieť vo viacerých situáciách.

Anime tiež ukazuje, že on sám je väčšinou lepší ako väčšina týchto „pokryteckých“ odborníkov. Nie je len suchým obchodníkom s umením, ale i dobrodruhom s veľkým množstvom kontaktov, čo ho často dostáva do absurdných situácií. Je len málo anime, ktoré sú poučné a zároveň majú príbeh, ktorý dokáže diváka zaujať tak, ako toto anime. Možno je toto len môj osobný dojem, ale už po vzhliadnutí prvých dielov som mal silný pocit, že tvorca diela, na základe ktorého vzniklo toto anime, úprimne obdivuje umenie, hlavne to západné a takisto aj s ním spojenú kultúru. Bolo to badateľné hlavne vtom, s akou „úctou“ vysvetľoval narátor, či už Fudžita alebo rozprávač, umelecké techniky a opisoval umelecké diela.

Mňa osobne sa hlavne týmto prístupom anime dosť pozitívne dotklo. Takýto štýl výkladu u mňa vyvolal nadchnutie pre niečo, čo ma dovtedy až tak nezaujímalo. Samozrejme veľkú úlohu pri tomto pocite zohrala súhra deja, dobrého narátora a hudby, ku ktorej sa ale dostanem neskôr. Gallery fake sa neobmedzuje len na umenie. Rieši aj ľudské vzťahy, konflikt moderného sveta a tradícií, no aj také udalosti, ako je napríklad vojna. Hlavne pri vojne je vidieť známy japonský antivojnový sentiment. Postavy sú vykresľované do hĺbky a nie sú pridávané len do počtu. To je ďalšia vec, ktorú na tomto anime oceňujem.

Takisto samotný dej sa neobmedzuje len na Japonsko, ale odohráva sa aj v iných lokalitách – v Ázii, Európe a Amerike. Jedna celkom zaujímavá časť sa odohráva aj v africkej púšti. Pri spomínaní opisu diel padlo aj slovo hudba. Soundtrack tohto anime je výrazný, nemá pôsobiť len ako pozadie, ale výrazne pomáha pri dotváraní deja, výkladu alebo emócií. Obsahuje jednak klasickú časť, ale aj noir/jazzovú časť, ktorá hrá pri Fudžitových „výstrelkoch“ a akčných alebo vtipných situáciách.

Kvalita samotnej animácie je myslím štandardná na svoju dobu. Postavy vyzerajú tak, ako majú. Pri zobrazeniach samotných umeleckých diel alebo objektov a prostredia v príbehu sa anime snaží byt veľmi realistické, čo niekedy vyzerá úsmevne.

Celkový dojem z tohto anime je pravdepodobne najdôležitejší bod môjho hodnotenia, keďže by malo ísť práve o spojenie všetkých doterajších. Ako som už spomenul, štýl akým toto anime podáva informácie, sa mi veľmi páčil a tento pocit mi v podstate ostal doteraz, vždy keď si naň spomeniem. Z Gallery fake cítiť lásku k umeniu a to si vážim. Toto anime by som určite odporučil každému priaznivcovi umenia a histórie, ale aj iným fanúšikom. Nejde o anime depresívne, aj keď má svoje silné scény. Má prímes humoru a mierny nádych akčnosti. Niektorým iným anime tento prístup celkom nevyšiel, no v tomto prípade to dopadlo nanajvýš uspokojivo.

Japonský názov: ギャラリーフェイク
Anglický prepis: Gallery Fake
Počet epizód: 37 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2005

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.