Lucky☆Star

Joey
0 komentárov

Toto anime som začal pozerať s veľkými obavami. Po prvej epizóde, ktorá bola príbehovo nejednotná, chaotická a poriadne urečnená, som mal chuť to zabaliť. Rozhodol som sa však dať tomuto anime druhú šancu. Pravdou je, že po ďalších pár epizódach sa moja mienka trochu (ale vážne len trochu) zmenila.

Ak si myslíte, že teraz vám poviem niečo o príbehu, o tom aké som mal pocity a ako sa mi páčil, tak vás sklamem. Príbeh tam nehľadajte. Žiadny príbeh to bohužiaľ nemá (nie, ani pod stolom nie je). Koniec koncov, je to komédia zo školského prostredia a tie väčšinou žiadny príbeh nemajú. Navyše v tomto prípade sa pridáva aj paródia, čo je už priveľa pre súvislý dej. Ostatné prvky sú na tom podstatne lepšie. Hlavne snaha diváka rozosmiať. Každá epizóda sa skladá z krátkych scén, ktoré vždy vyvrcholia nejakou humornou pointou. Teda ako sa to vezme. Priznávam, že miestami som sa aj zasmial, niekedy aj s chuťou. Pomerne často však jednotlivé scény končili nejakou grimasou tváre niektorej z postáv. Tento prvok je už dosť „okukaný“ a človek, ktorý videl množstvo komediálnych anime, sa na to nechytí. Ale, napriek tejto chybe vás anime zaručene nudiť nebude. Parodovaných vecí je tam naozaj požehnane.

Kagami: „Ahoj, čo robíš?“
Konata: „Pozerám mecha anime.“
Kagami: „Zasa? Máš rada robotov?“
Konata: „Ak mám pravdu povedať, tak ani nie.“
Kagami: „Tak prečo to pozeráš?“
Konata: „U mecha anime sú chalani a dievčatá vždy najviac sexy.“

Na začiatku vystupujú štyri hlavné postavy, a od polovice sa k nim pridá osem ďalších. (žeby došli nápady?) Asi najzaujímavejšia z prvej štvorice je Izumi Konata. Je to zarytý otaku, anime a manga fanynka. Práve ona má najlepšie hlášky, pretože sa nehanbí povedať to, čo si práve myslí. Ako sa vraví, čo na srdci, to na jazyku. Navyše, čím viac ju sledujete, tým viac máte pocit, že je rovnaká ako vy… Prečo? Má rada počítačové hry (prevažne MMO alebo v Japonsku obľúbené simulácie randenia), rada číta mangu (hlavne hentai) a pozerá anime. Veľmi rada kvôli týmto veciam ponocuje a otec ju v tom dokonca aj finančne podporuje (pretože je tiež otaku). Skôr či neskôr u nej nájdete črtu, ktorú s ňou máte určite spoločnú. Vďaka týmto vlastnostiam sa na rad dostáva paródia. Všetky veci z anime rada porovnáva s reálnym svetom. Každú udalosť automaticky prekrúca a aplikuje ich do hier a anime.

Konata: „Síce začali letné prázdniny, ale i tak budem s našou triednou každý deň.“
Kagami: „Prečo? Nebodaj si začala chodiť do letnej školy?“
Konata: „Nie. Len s ňou hrávam MMO. Ona je Wizard a ja som Tanker. Je neuveriteľné, koľko expa spolu nazbierame.“

Vďaka veľkému vplyvu otakizmu prejavujúci sa u Konaty, tam pospomínajú rôzne druhy anime. Najčastejšie je to Full Metal Panic! a Haruhi (Masívna reklama…) Ostatné anime sa objavujú len ojedinele. Za všetky spomeniem napr. Code Geass, Gundam, ToHeart.

Zvyšné tri hlavné postavy sú skôr do počtu. Každá má špecifické správanie, ktoré si určite zamilujete, ale sú bežné aj v iných anime.

Celé anime by nebolo ničím zaujímavé, keby sa v ňom nerozoberali každodenné dievčenské, chlapčenské, študentské a otaku problémy. Skôr či neskôr narazíte na scénu, ktorá je vám až príliš povedomá. Buď ste ju zažili, alebo viedli podobný rozhovor s vašimi priateľmi. V tomto smere je Lucky Star výnimočný od ostatných humorne založených anime. Berie si na paškál problémy všedných dní.

Kagami: „Zaujímalo by ma, prečo si chlapci neberú dáždniky, keď prší.“
Konata: „Pretože sa nemusia báť, že im budú presvitať prsia cez premoknuté oblečenie.“

Bohužiaľ to je asi jediná dobrá vec na celom anime. Grafické spracovanie postáv a prostredia je dosť mizerné. Navyše vďaka štýlu kresby ma človek pocit, že sú to ešte malé deti, ktoré chodia do základnej školy. V skutočnosti majú 17 – 18 rokov a práve končia strednú školu. Autor sa možno snažil vyobraziť to tzv. kawaii štýlom (pozn. kawaii = rozkošný), ale reálnejšie línie by určite pomohli.

Už ostáva spomenúť iba hudbu. Autori vsadili na jednoduchosť a nič prevratné neurobili. Stále je to však lepšie ako animácia a príbeh. Melódie na pozadí sú vždy dobre zvolené a zapadnú do aktuálneho deja. Pri komédiách sa autor veľmi nenatrápi, pretože väčšinou je to kombinácia rôznych pazvukov a niekoľkých tónov. Aj v tomto prípade to nie je výnimkou. Iba v jednom momente bola použitá veľmi pekná melódia, ktorá sprevádza jedinú smutnejšiu scénu v celom anime. Opening je dosť diskutabilný. Zvolená skladba skôr ľudí odrádza od pozerania. Týka sa to hlavne tých skôr narodených. Nemôžem si pomôcť, ale znie príliš detsky. Čo je irónia, pretože humor použitý v tomto anime je určený prevažne pre staršie ročníky. Mladší mnohým veciam neporozumejú. Inými slovami, opening je nevhodný. Odporúčam ho preskakovať, aby na vás nedoľahla frustrácia. Spracovanie endingu je omnoho zaujímavejšie a hlavne veľmi humorné. Tam sa spevácky vybláznili nielen hlavné postavy, ale aj producenti anime.

Absencia príbehu a grafické nedostatky posúvajú moje hodnotenie nadol. Hudba tiež veľmi nevyniká, i keď oproti ostatným prvkom je na tom relatívne dobre. Od paródie sa ale nedá veľa očakávať. Výborne som sa zabavil, ale humor nie je všetko. Páčilo sa mi, ako autor zapracoval do deja každodenné problémy obyčajných ľudí a zobrazil to zábavným štýlom. V každom prípade, odporúčam si toto dielo pozrieť. Na zabitie nudy a zlej nálady je ako stvorené. Celkovo ho však radím do priemeru.

Japonský názov: らき☆すた
Anglický prepis: Lucky☆Star
Anglický názov: Lucky☆Star
Počet epizód: 24 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.