Pozor na falošné figúrky!

Joey
0 komentárov

Patríte k tým, ktorí davajú prednosť lepšej cene? V tejto dobe takmer každý odpovie na túto otázku kladne. Ako to už všetci dobre poznáme, lacné niekedy nemusí znamenať aj kvalitné. A to platí aj o figúrkach.

Každá originálna figúrka je v podstate umelecké dielo. A každé umelecké dielo sa snaží niekto napodobniť lacným falzifikátom. Častokrát ani netušíte, že to, čo doma máte, je iba verná kópia nejakého originálu. Zberatelia figúrok a odborníci v tejto oblasti vedia veľmi dobre rozoznať originál od kópie. Ale čo ostatní? Vedeli by ste to aj vy?

V tomto článku sa dočítate ako rozoznať nechutnú kópiu od originálu. Hovoríme hlavne o figúrkach vyrábaných japonskou spoločnosťou Good smile company (Nendoroid, Nendoroid Petite, Figma), avšak veľa bodov platí aj pre iné spoločnosti. Keď už vieme, kto vyrába originál, predstavme si aj tých, ktorí robia kópie. Väčšina z vás to určite uhádne na prvýkrát. Nikoho asi neprekvapí, že najväčší výrobca a dodávateľ falošných figúrok je Čína.

Zarážajúcejšie je, že ich vyrábajú a predávajú pod oficiálnou značkou Good smile company, čo je v podstate zneužitie ochrannej známky. Navyše ochranný obal ako aj samotná figúrka sú takmer identické s japonským originálom. Na prvý pohľad je veľmi ťažké rozoznať, čo je čo. Avšak kópie trpia výrobnými nedostatkami a chybičkami krásy, vďaka ktorým rozpoznáte a označíte falzifikát.

Najistejšie je kupovať figúrky od overených japonských obchodov, ktoré zasielajú tovar aj na Slovensko. Takými najznámejšími sú Amiami, HLJ, Hobby Search. Od určitého času na Slovensko zasiela figúrky priamo aj spoločnosť Good Smile Company cez ich e-shop. U nich si ale pripatíte za poštovné pretože posielajú tovar výhradne cez kuriéra. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu sú vymenované obchody vylúčené z vášho hladáčika, tu je niekoľko rád, ako sa vyhnúť kúpe falzifikátu resp. ako rozoznať originál a kópiu.

V prvom rade musíte figúrku resp. postavičku dobre poznať. Lahšie tak budete schopní rozpoznať individuálne rozdiely na danej figúrke. Nasledujúce tipy sú skôr všeobencné a ukazujú, akých chýb sa čínsky výrobcovia kópií najviac dopúšťajú.

Zistenie falzifikátu ešte pred kúpou (cez e-shop)

Pokiaľ nakupujete cez internet, len veľmi ťažko zistíte, čo kupujete. Predajca môže mať v katalógu obrázky originálu, ale pošle vám kópiu. Pri nákupe online nikdy nemáte istotu. Pokiaľ predajca na svojich stránkach deklaruje, že ide o originál, je väčšia pravdepodobnosť, že vám aj bude zaslaný, ale ani to nie je úplná istota. Na čo sa treba zamerať alebo čoho sa vyvarovať pri kúpe figúrky cez internet?

1. Nikdy nekupujte figúrky cez:

a.) čínské e-shopy – aj keď sa tvária ako americké, treba si vždy zistiť, odkiaľ posielajú produkty. Ak je to Hong-Kong alebo iná čínska provincia, je jasné, odkiaľ vietor fúka.
b.) e-shopy, ktoré nie je možné identifikovať – pokiaľ na stránke chýbajú kontaktné údaje, informácie o spoločnosti a ďalšie informácie ohľadom poštovného, balného a prepravy, radšej sa im vyhnite veľkým oblúkom. Tu vám nemusia poslať ani tú čínsku napodobneninu.
c.) internetové nákupné centrá – napr. ebay, amazon.

2. Cena

Práve cena môže byť kľúčová pri identifikácii falzifikátu. Cena jednej Nendoroid figúrky je v Japonsku minimálne 35 Eur. Podobne stoja aj Figma figúrky a Nendoroid Petite set zvyčajne štartuje na cene 25 Eur. V Amerike sa cena za Nendoroid pohybuje v rozmedzí 50 až 65 dolárov a v Európe v rozpätí od 45 do 60 Eur. Niektoré zberateľské alebo limitované verzie sú ešte drahšie.

Čiže ak vám nejaký internetový obchod ponúka Nendoroid figúrku hlboko pod uvedené ceny, je jasné, že ide o kópiu. Toto platí aj pri kúpe v kamennom obchode, kde sa ceny môžu posunúť ešte o pár Eur nahor.

Zistenie falzifikátu ešte pred kúpou (kamenný obchod)

Pokiaľ máte možnosť kupovať figúrky priamo z kamenného obchodu (čo na Slovensku v podstate nehrozí), máte výhodu, že obal produktu a prípadne aj samotný produkt si môžete dôkladne prezrieť ešte pred kúpou. Avšak predávajúci sa stavajú k rozbaľovaniu škatúľ pred kúpou dosť negatívne a častokrát nemáte šancu skontrolovať samotnú figúrku. Preto sa zameriame hlavne na obal produktu, ktorý veľakrát identifikuje falzifikát.

1. Farba a hrúbka obalu

Falzifikáty častokrát majú ostrejšie a tmavšie farby. Originál Nendoroid používa pevnejší kartónový obal (1 mm), zatiaľ čo kópie majú ani nie 0,5 mm kartónové obaly. Preto sa aj ľahšie poškodzujú pri preprave.

Vľavo originál, v pravo kópia. Kópia má tmavšie odtiene. Samozrejme pokiaľ nemáte s čím v obchode porovnávať, bude ťažké voľným okom rozlíšiť, že ide o falzifikát. Avšak veľa napomôže aj obrázok figúrky na zadnej strane obalu. Viac v ďalsom bode. Ďalší obrázok na porovnanie. Vidno, že kópia má tmavšie odtiene. Zatiaľ čo vľavo má figúrka modrú farbu vlasov, vpravo zachádza až do fialovej.

2. Obrysy a farba postavičiek na zadnej časti obalu

K identifikácii falzifikátu môže napomôcť aj vyobrazená postavička na zadnej strane obalu. Hlavne farba jej vlasov alebo obrysy môžu odhaliť kópiu veľmi jednoducho.

Nezdá sa vám niečo? Ružové vlasy Shany sú až do očí bijúce. Každý milovník tejto postavy dobre vie, že Shana má červené vlasy ako zobrazuje originál krabice na pravej strane. Toto je síce pomerne špecifická chyba, ktorá môže usvedčiť kópiu len pri niektorých figúrkach, ale všimnite si obrysy v spodných častiach. Jasne vidno, že falzifikát má obrys ružovej po celom obvode figúrky, zatiaľ čo originál iba z pravej strany. Taktiež mriežkovanie na pozadí originálu je zreteľnejšie a na falzifikáte úplne nevýrazné.

3. Čiarový kód

Toto je chyba, ktorá je takmer nespozorovateľná a bez porovnania s originálom si ju všimne málokto. Veľkosť a štýl písma na čiarovom kóde sú odlišné. Zatiaľ čo originál používa Times New Roman, na kópiách je zvyčajne iný štýl písma. Napr. na nasledujúcom obrázku je to Arial. Hlavne si treba všímať čísla 6 a 9. (Originál vľavo, kópia v pravo.)

4. Výstuž chrániaca figúrku

Ďalším usvedčujúcim dôkazom môže byť PVC obal vo vnútri škatule, ktorá chráni figúrku aj jednotlivé časti. Zatiaľ čo z prednej časti možno rozdiel nezbadáte, pri pohľade z obidvoch bočných strán môžete odhaliť zaujímavé rozdiely.

Vľavo originál, v pravo kópia. Ako je dobre vidieť, originál má plastovú výplň úplne čistú a priezračnú, zatiaľ čo v prípade kópie je to presne naopak. Pre porovnanie aj z druhej strany. Dojem zamasteného vnútrajška je jasne viditeľný.

Zistenie falzifikátu po kúpe

Keďže na Slovensku ešte neexistuje kamenný obchod zameraný priamo na anime a manga figúrky, spomínané znaky odlišujúce originálne a falošné figúrky môžete skontrolovať tak či tak až po kúpe cez nejaký internetový obchod. Takže predtým než figúrku rozbalíte, prejdite si všetky predošlé body. Ak už z nich bude jasné, že ide o falzifikát, obal ani nerozbaľujte a ihneď produkt pošlite na reklamáciu (v prípade, že je to možné).

Avšak aj v tejto veci treba byť obozretný. Ak samotný predávajúci nedeklaruje, že ide o Nendoroid a daný produkt označí alebo pomenuje inak, zjavne si je vedomý toho, čo predáva. Ak tovar aj tak kúpite a očakávate, že to bude originál Nendoroid, tak je jasné, že ostanete sklamaní. V tomto prípade ani nemôžete čakať, že vám pri reklamácii predávajúci vyhovie.

Ale pokračujme ďalej. Teraz je na rade samotná figúrka. Ak ste nenašli žiadne náznaky falzifikátu pri kontrole obalu, tu je niekoľko rád ohľadom toho, na čo sa treba zamerať pri kontrole samotnej figúrky.

1. Ušká a vnútorná výplň obalu

Ešte sa vrátim k obalu, ktorý má pri falzifikáte z vnútornej strany ďalšie chybičky krásy. Najskôr sa treba pozrieť na ušká. Na originálnych obaloch sú ušká veľké a pokrývajú 75% povrchu. Navyše obsahujú grafický čiarový kód produktu, licenciu alebo nejaké pokyny. Pri kópii sa môžete stretnúť s malými uškami, ktoré sú bez potlače.

Malé ušká a bez potlače. Jasný falzifikát. Posledným známym defektom na obale môže byť vnútorná výplň. Vždy obsahuje nápis Nendoroid poukladaný vedľa seba pod určitým uhlom. Nápis Nendoroid vždy smeruje zľava doprava a zospodu nahor. Nikdy inak. A hlavne nie tak ako na ukážke falzifikátu, kde je tento nápis opačne otočený. Taktiež nápis býva výrazný, nie ako na kópii.

2. Lesklý povrch figúrky

Síce doteraz nechápem, ako je možné, že výrobcovia falzifikátov túto skutočnosť úplne ignorujú, ale toto je zásadný rozdiel medzi originálom a kópiou. Zatiaľ čo Japonci vyrábajú figúrky z matného plastu a aj ich samotná farba je matná, (týka sa to hlavne pokožky, vlasov a oblečenia. Niektoré doplnky ako meče alebo brnenie môžu byť lesklé, avšak je to len ojedinelý jav u konkrétnej figúrky. Inak všetko býva vždy matné.) Číňania robia všetky figúrky z lesklého plastu a mnohokrát použijú aj lesklú farbu. Toto je dôležité si zapamätať. Ak sa teda vaša Nendoroid figúrka celá leskne, ako keby bola namočená do oleja, je jasné, že ide o falzifikát.

Na tomto obrázku zreteľne vidieť kvalitu originálu v porovnaní s kópiou.  Tvár sa leskne, a navyše vidieť aj kvalitu maľby.

3. Kvalita maľby

Použitá farba a kvalita spracovania robí originálne figúrky Nendoroid také neodolateľné. Oproti tomu kópie trpia mnohými výrobnými chybami, a to často veľmi výraznými. Práve pri tomto bode sa človek musí zamyslieť nad tým, či vyhodí 25 Eur za niečo, čo vyzerá otrasne, alebo investuje 50 Eur do niečoho, na čo je radosť sa pozerať. V nasledujúcej sade obrázkov presne vidieť, aký priepastný rozdiel je mnohokrát medzi originálom a falzifikátom.

Snežná Miku v celej svojej kráse. Zatiaľ čo originál vyzerá nádherne, v prípade falzifikátu sa to nedá úplne povedať. Okrem toho, že sa celá leskne, jej kravata je jednofarebná, bez správneho tónovania a tmavšia ako originál. Najväčším nepodarkom sú však ústa, kde je jasné, že boli farby zlé nanesené. A teraz porovnanie Nendoroid Petite. I keď v tomto prípade to výrobcovia falzifikátu zobrali z inej strany a to, čo bolo pôvodne figúrka, je teraz kľúčenka. V každom prípade vieme, odkiaľ čerpali nápad. Tuto je až na zaplakanie, ako vyzerá falzifikát. Lesknúca sa tvár je samozrejmosť. Avšak keď sa pozriete na kravatu, sukňu, ruky, oči, ústa, sponky vo vlasoch, cibuľu a porovnáte ich s originálom, vidíte neskutočné rozdiely v spracovaní.

 

I keď v tomto prípade falzifikát vyzerá o trošku lepšie ako v predchádzajúcom, stále je tam neobyčajne veľa nedostatkov, ktoré jednoznačne určujú, čo je originál. V tomto príklade sa neleskne len tvár, ale aj celé oblečenie. Kvietok je jednofarebný, oči sú zle namaľované a obočie na ľavom oku je zle nasmerované. Jediné, čo musím na falzifikáte pochváliť, je kratšia sukňa. Good job guys XD Teraz sa pozrime detailnejšie na niektoré časti Nendoroidov. Všetky originálne postavičky majú kvalitné farby. Okrem iného, tieňovanie očí je samozrejmosť. Toto tieňovanie bielka však väčšina falzifikátov nemá. Ďalšia vec, ktorá by mohla usvedčiť kópiu. Navyše, keď si pozriete, ako sú namaľované samotné bielka pri kópii, vidíte, že to nevyzerá pekne.

 

Nedomaľované časti, ktoré nie sú štandardne viditeľné pri poskladaní figúrky, sú typické pre falzifikáty. Aj v tomto prípade platí to, čo pri predošlom obrázku. Ďalším usvedčujúcim dôkazom sú kĺby a spoje, ktoré majú mať totožnú farbu s ostatnými časťami, na ktoré sa napájajú. Myslíte si, že aspoň toto je pri falzifikáte dodržiavané? Omyl! V mnohých prípadoch majú kĺby a spoje odlišnú farbu. Je to až na smiech.

4. Kvalita spracovania figúrky a doplnkov

Jeden z posledných bodov je trochu obšírnejší, ale pomôcť zistiť rozdiely medzi originálom a kópiou môže aj samotné spracovanie figúrky prípadne doplnkov. Myslím tým napríklad držanie jednotlivých dielov pokope, robustný stojan, ktorý je šitý na mieru, kĺby, ktoré presne zapadnú do vyhradených miest. Toto všetko sú veci, ktoré pri originálnych figúrkach musia fungovať. Pri falzifikátoch by ste takéto veci očakávali márne.

Nechce vám figúrka stáť na stojane? Stojan vôbec nepasuje k figúrke? Jednotlivé časti nechcú držať pokope alebo sa nedajú zložiť? Kĺby sa uvoľňujú alebo nepasujú do vyhradených miest? V tom prípade mám pre vás zlú správu: to, čo máte doma, je falzifikát.

Obrysy a línie nedotiahnuté do konca. Zle vyrezané. Farba, ktorá nie je natretá rovnomerne a všade. Doplnky, ktorým chýba detailnosť. To všetko sú znaky falzifikátu.

Zámer falzifikátu? Ťažko povedať, ale na druhej strane ľahko rozpoznateľný rozdiel. Originálna figúrka Miku má pri malom úsmeve pohľad upriamený dopredu, zatiaľ čo pri väčšom úsmeve sa pozerá doprava. Možno takmer žiadny rozdiel až na to, že falzifikát sa leskne a vlas smeruje kamsi doľava. Možno len malý detail, ale okrem toho, že aj v tomto prípade sa červená farba falzifikátu leskne, spodná časť kresla nemá obrysovú čiaru a originál vyzerá celkovo vyhladenejšie, zatiaľ čo pri kópii to vyzerá, ako keby sa to kreslo išlo čoskoro rozpadnúť.

Treba si vždy všímať detaily. Pretože mnohokrát práve pri detailoch viete zistiť či to, čo držíme v ruke, je originál alebo len kópia.

5. Copyright na podstavci/stojane pre figúrku

Poslednou vecou, vďaka ktorej môžete veľmi ľahko určiť falzifikát, je samotný stojan/podstavec pre figúrku.

Každý originálny Nendoroid musí mať na podstavci napísaný Copyright pre danú figúrku + ďalšie informácie. Falzifikát tam má jednoducho len nápis „Made in China“ alebo niekedy vôbec nič.

Na záver

Toto boli všetky známe rozdiely medzi originálom a kópiou Nendoroid a Figma figúrok. Vďaka týmto bodom si môžete skontrolovať, či náhodou aj vaša figúrka nie je podvrh. Tí, ktorým je jedno, že doma vlastnia iba falzifikát, nech porozmýšľajú, či tie vyhodené peniaze sa nemohli zužitkovať aj iným spôsobom. Feeling, ktorý doslova vyžaruje z originálnej figúrky je nenahraditeľný. Precíznosť, dokonalosť, farebná hĺbka a roztomilosť pri každej z nich je na nezaplatenie.

Zdroje:
Fake Nendoroids alert!
http://www.toypusher.com/figures/spotting-fake-nendoroids-figures/
http://www.figure.fm/post/en/24632/Nendoroid+Fake+Comparison.html

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.