Kumo desu ga, Nani ka?

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Občasne príde čas, kedy si aj milovník vážnejších diel potrebuje oddýchnuť. Studnica anime diel je hlboká, skrýva takmer nelimitovaný počet námetov od výmyslu sveta. Isekai z pomedzi všetkých žánrov väčšinou vždy sľubuje divokú jazdu s príbehom, u ktorého sa dá vypnúť. Hrdina reinkarnovaný ako postava z hry, alebo dokonca predmety ako stroj na nápoje a meč. Tak, teraz prišiel na radu pavúk. Trpíte arachnofóbiou? Radšej toto anime nepozerajte. A vlastne, aj keď ste s pavúkmi za dobre, tejto sérii sa vyhnite.

Táto hrdinka, neoficiálne nazývaná Kumoko (pavúčie dieťa), sa reinkarnovala ako pavúčie monštrum. Z pomedzi všetkých príšer je to tá najslabšia rasa a na vrch nepridáva ani fakt, že sa nachádza v najnebezpečnejšej jaskyni sveta. Pamätá si svoj predošlý ľudský život ako tichý otaku (ako inak). Malý pavúčik má čo robiť aby prežil, našiel si domov a vyleveloval sa.

Prečo zase herné prvky?

Kumoko sa narodí do brutálneho sveta, kde vlastní požierajú vlastných. Ostatné príšery si na článkonožcoch pochutnajú s radosťou jednoduchej koristi, ľudia ich prenasledujú prakticky prirodzene. Osud, ktorý by väčšinu ľudí zdeptal okamžite a možno by sa rozhodli to znovu ukončiť. Tento antisociál, ktorý si zrejme nevážil života v predošlom svete sa s tým všetkým zmieri za pár chvíľok.

Medzitým zistí, že svet majú bežné herné prvky. Aktivity pridávajú skúsenosti a tie odomykajú levely. Po dosiahnutí určitej úrovne sa odomykajú nové cesty, pričom pavúčik je schopný sa evolvovať na silnejšieho tvora. To všetko je spracované formou textu vo vzduchu, ktorý Kumoko vidí. Pretože aj tento pavúčik musel byť zhovadený bežnou formulkou božskej moci podobne ako modrý sliz, po pár epizódach má toľko schopností, že sa ledva zmestia na divácku obrazovku.

Tvorivosť sa tak začne limitovať na vymýšľanie, aké schopnosti kombinovať, miesto toho, aby pavúčica kreatívne naučila triky prírody. Pred reinkarnáciou nič nenasvedčovalo tomu, že tento svet bude podobný videohre. Okrem otaku pavúka sa do sveta dostali aj ďalší spolužiaci. A tí hry zas tak často nehrávali. Prečo teda tento svet nemohol byť uchytený skôr ako bežné fantasy? To už sa nedozvieme.

Keď autori nevedia, ktorý dej chcú uprednostniť

To sa snáď v štúdiu nevedeli dohodnúť? Pavúk vs. deti v škole. Koho príbeh by ste sledovali radšej? Neviem ako je na tom originálny zdroj, teda v tomto prípade light novela, ale rozdelenie do dvoch úplne odlišných príbehov s totálne odlišnými postavami nikdy nie je dobrý nápad. Keď vás konečne zaujme časť príbehu, rýchlo vymeníte prostredie, hodíte tam iné postavy a divák ostáva čumieť v nemom úžase kompletne dezorientovaný. Možno, že v novele tento odvar nejako fungoval. Ale aj tam by som najradšej túto časť vyhodila. Koho zaujímajú obyčajné deti zo školy, ktoré sa dostali do isekai školy? Adaptácie majú povolené zdroj meniť, či zobraziť len časť. Kumo desu ga, Nani ka? by bolo podstatne zaujímavejším, keby sme sledovali len príbeh pavúka.

Nehovoriac o tom, že ľudské postavy sú zase raz klasické stereotypy, ktorých máme všetci dosť. Máme tu nafučanú sestričku staršieho brata so slovami: „Nemôžem uveriť, že sa len tak dotkla bračeka.“ Kto tam počul to zdvorilostné „nii-sama“ v japončine, má pravdu. Máme tu idealistu, ktorému padajú všetky dievčatá k nohám, príliš mladú a roztomilú učiteľku elfskej rasy a samozrejme agresívneho mladíka, ktorý verí, že všetko je o ňom nehladiac na jasné následky.

A potom tu samozrejme máme hlavného nepriateľa. Démona Ariel, klasickú loli v extrémne odhaľujúcom oblečení. Ani jeden hrdina či anti-hrdina nemá medzi sebou poriadnu chémiu, aby divák mal pocit, že ich boj alebo interakcia dávala skutočný zmysel. Čo sa stalo s dobou, kedy boli nepriatelia skutočne hroziví?

Ani vizuál neohúri

Keď som s pozeraním začala, zarazila má CGI animácia. Všetko týkajúce sa pavúka bolo robené hlavne v 3D, zatiaľ čo ľudská stránka bola prevažne klasicky kreslená. Jaskyňa príšer je skoro stále len šedá, skaly sú fádne, príšery zvláštne vyliezajú z pozadia, pričom niekto zabudol renderovať tiene. Jednoducho škaredá práca. Vtedy mi konečne napadlo pozrieť, z ktorého štúdia vlastne tento pavúk vyliezol. Puzzle do seba zapadli okamžite, je to to isté štúdio, ktoré v roku 2016 tak strašne dehonestovalo Berserka. Kumo desu ga, nani ka? je ich najvyššie hodnotené dielo podľa MyAnimeList.net a stále nie je dobré.

Neviem prečo sa týram, keď viem, že nemám veľmi rada isekai. Som od prírody veľmi zvedavá, takže trhnuté koncepty ma lákajú. Možno čakám, že konečne nájdem to správne isekai pre seba. Čím viac isekai vecí ale vidím, tým viac mám pocit, že tento žáner je skutočne braný len ako nástroj na ľahko zarobené peniaze pre anime priemysel. Nápady ešte ujdú, prevedenie ale hrozné. Nielen, že trh je už prehltený, ešte k tomu je veľká väčšina naozaj žalostnej kvality. Taká škoda, keď je dielo produkované naozaj len za účelom peňazí. Proste a jednoducho, toto je ďalšia séria, ktorá anime priemyslu nič nedala.

Budem strašne hnusná. Začínam raziť teóriu, že isekai dominuje v light novelách preto, že ako manga tvorcovia nie sú dostatočne talentovaní a väčšina fanúšikov zhltne aj nekvalitne napísanú hovadinu, pokiaľ to bude znieť dosť cool.

Japonský názov: 蜘蛛ですが、なにか?
Anglický prepis: Kumo desu ga, Nani ka?
Anglický názov: So I’m a Spider, So What?
Počet epizód: 24
Rok vydania v Japonsku: 2021

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.