Demi-čan wa Kataritai

Joey
0 komentárov

„Adžin“ známi aj pod pojmom „Demi“ sú z polovice ľudia a z polovice monštrá.* Prešlo len niekoľko rokov, odkedy sa prestali strániť ľudí a aj vďaka podpore vlády sa začali pomaly integrovať do spoločnosti. Tecuo Takahaši je stredoškolský učiteľ biológie, ktorého snom je urobiť interview s rôznymi Demi a napísať o nich knihu. Verí totižto, že aj napriek integrácii do spoločnosti, veľa ľudí o nich nevie v podstate nič. Získanými znalosťami by tak pomohol mladým ľudom ich lepšie chápať a ľahšie tak s nimi naviazať konverzáciu. Na jeho smolu však doteraz žiadneho Demi nestretol. To sa ale mení s príchodom nového školského roka, kedy do školy nastúpia hneď tri Demi študentky, ako aj nový učiteľ. Konečne má možnosť získať nejaké informácie, čo ale nie je až také jednoduché, ako si myslí.

Hikari Takanaši je prvá, s ktorou za náhodných okolností nadviaže konverzáciu. Ide o upírku s obrovským množstvom pozitívnej energie. Jej dobrá nálada je až nákazlivá. Bez zaváhania súhlasí s interview, z čoho je prekvapený aj samotný učiteľ. Ako aj u ostatných monštier, tak aj ona zdedila špeciálne schopnosti po niektorom z jej dávnych predkov a po generáciách sa prejavili až u nej. V jej prípade autor bral inšpiráciu z európskej mytológie.

Druhá sa do interview zapojí Kjóko Mači, Dullahan s dobrým srdcom a veľkými prednosťami. Ako jediná je fyzicky trochu odlišná od ostatných, keďže jej telo a jej hlava žijú oddelene. Aj tu sa autor opiera o európsku mytológiu u nás známu skôr ako jazdec bez hlavy.

Poslednou zo študentiek je Juki Kusakabe, veľmi plachá snežná žena. Pokiaľ je smutná alebo v strese, prostredie okolo nej ochladne o niekoľko stupňov. Pri rovnakých podmienkach sa jej slzy či pot automaticky menia na ľad. Autor tento krát vychádza z japonskej mytológie.

Nemenej dôležitou postavou je aj učiteľka Sakie Sató, ktorá sa z pochopiteľných dôvodov stráni opačnému pohlaviu. Je totižto succubus a jej hlavnou schopnosťou je afrodiziakum, ktoré má efekt na mužov a zvyšuje u nich apetít po sexe. Preto je celý čas oblečená v športovom úbore, nosí okuliare a potláča svoju schopnosť na maximum. Avšak pokiaľ zaspí alebo sa jej niekto dotkne, tak to nedokáže kontrolovať. Preto býva ďalej od civilizácie, chodí prvým vlakom a odchádza posledným, len aby sa vyhla preplneným spojom.

Aj keď Juki Kusakabe ako jediná považuje svoje schopnosti snežnej ženy za prekliatie, ironicky najhoršie na tom z môjho pohľadu je učiteľka, ktorá má dokonalú postavu a túži po vzťahu, avšak vďaka svojím schopnostiam musí nielenže nosiť fádne oblečenie, ale žiť aj veľmi osamelý život.

A do toho celého sa pridávajú aj predsudky spoločnosti a jednotlivcov. Na jednej strane sa vláda snaží pomôcť Demi ako sa dá (napr. pravidelným prísunmi krvi pre upírov), ale na druhu stranu chodí do školy inšpekcia a kontroluje, či je všetko v poriadku. Taktiež ostatní študenti sa vyhýbajú konverzáciám na určité témy, lebo sa boja, že ich urazia. Alebo naopak musia Demi čeliť ohováraniu za ich chrbtami. Celkovo je to ale stále veľmi jemné podanie toho, čo sa na školách bežne deje, keď je niekto odlišný ako ostatní.

Humor je ale stále hlavný prvok a je spracovaný veľmi dobre. Možno obsahuje niekoľko silených scénok, ale určite menej, ako je v tejto dobe bežné. Odľahčenie problematiky humorom v tomto príbehu prekvapivo funguje. Hikari vďaka svojej energetickej povahe si určite získala veľa fanúšikov, ale moja najobľúbenejšia postava je práve učiteľka. Aj keď jej osud nepraje, stále drží pozitívne myslenie a jej chvíľky slabosti sú najzábavnejšie a najroztomilejšie.

Toto je už druhé anime z minulého roka, ktoré ma milo prekvapivo nielen tým, že autor vynechal zabehnuté klišé, ale dokázal aj decentne poňať jednu z problematík moderného sveta. A i keď manga nie je ešte ukončená, v jej anime adaptácii je príbeh zaobalený do takej formy, že nikto sa snáď nebude hnevať, pokiaľ by už ďalšia sezóna nebola. Asi jediné väčšie negatívum vidím v tom, že samotný príbeh je nevýrazný, bez hlbšej myšlienky a pravdepodobne u väčšiny divákov nezanechá žiadny dojem.


* Slovo „Monštrum“ som síce použil v spojitosti s anglickým prekladom, tento pojem nie je úplne presný resp. neodzrkadľuje povahu schopností niektorých protagonistov. Pri tomto pojme si väčšina ľudí prestaví niekoho s fyzickou (vizuálnou) deformáciou, čo až na jednu výnimku (aj to diskutabilnú) sa v príbehu nikto taký nenachádza. V japonskom jazyku sú označované ako Demi resp. Demi-čan, čo je výstižný (menej agresívnejší) pojem, ktorý ale v slovenčine nemá žiadne vhodné zastúpenie.

Japonský názov: 亜人ちゃんは語りたい
Anglický prepis: Demi-chan wa Kataritai
Anglický názov: Interviews With Monster Girls
Počet epizód: 17 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2017

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.