Figúrky (1): Nendoroid a figma

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Týmto článkom by som chcela začať mini sériu o figúrkach, ktoré si fanúšik môže kúpiť.  Začnem tými asi najpopulárnejšími od známej firmy, nesúce meno nendoroid a trocha menej populárnymi, ale stále obľúbenými figma figúrkami.

Nendoroid

Nendoroid je značka figúrok od spoločnosti Good Smile Company vyznačujúca sa roztomilosťou, malým zvrastom, vymeniteľnými časťami a rôznymi doplnkami. Ich distribúcia začala v roku 2006. Klasická výška figúrok je 10 cm. Vďaka ich zavalitému telíčku a veľkej hlave však aj napriek malému vzrastu nezanikajú na výstavných policiach a patria k najpredávanejším figúrkam . Sú to kvalitné figúrky z  PVC  a ABS materiálu a mnoho ich častí (ako aj výrazy tvárí) sú vyrábané ručne. Vďaka vymeniteľným častiam sa dajú nielen rôzne upraviť podľa požiadaviek vlastníka, ale aj kombinovať s ďalšími nendoroidmi, vďaka čomu sa dáva prednosť kreativite. Súčasťou balenia je vždy aj stojan pre figúrku.

Priemerná cena:  2 560 – 4 000 jenov (cca 22 – 35 € podľa aktuálneho kurzu)

Mimo klasických Nendoroidov sa dajú kúpiť aj Petite verzie. Sú o niečo menšie (približne o polovicu) a častokrát sú súčasťou boxov s viac nendoroidmi v sérii. Petite figúrky nemajú vymeniteľné časti a teda sú to len klasické výstavné figúrky.

Nendoroid doplnkom sa vzťahuje značka Nendoroid More.  Sú to doplnky mimo hlavných balení rozširujúce možnosti ako sa „hrať“ s týmito figúrkami. Môžete tak svoju Nendoroid figúrku trocha upraviť podľa vlastných predstáv a preferencií.

Priemerná cena: 1 000 jenov (cca 9 €)

Okrem toho sú tu aj Nendoroid Plus, ktoré zahŕňajú všetky ostatné nefigúrkové veci (plyšáky, prívesky a i.).

figma

figmy sú vyrábané firmou Max Factory a distribuované Good Smile Company.  Sú to akčné figúrky s ohybnými kĺbmi, vymeniteľnými výrazmi tváre a doplnkami. Väčšinou sú zameriavané na populárne postavy z anime, hier a na vocaloidov. Mimo toho sa občas nájdu figúrky aj podľa reálnych ľudí a i. Materiál na nich je ABS a PVC plast. Zvláštnosťou je ich veľkosť, ktorá je rôzna a teda sa v anglickom jazyku označuje ako non-scale. Zvyčajne sú však veľké asi ako dĺžka dlane.  Súčasťou balenia figúrky je aj podstavec. Úplne prvou figmou bola Haruhi Suzumija vydaná v roku 2008. Motto figmy je Joku ugoku, kirei čo znamená hrubom v preklade “Dobre sa hýbe, vyzerá skvele.”

figmy sa rozdeľujú na normal, special a limited. Normálne figmy sa dajú bežne kúpiť v obchodoch, special figmy bývajú súčasťou rôznych balíčkov s DVD, mangou alebo hrami a limited sú určené na výlučne festivalový predaj.

Priemerná cena: 3400 –  6000 (v špeciálnych prípadov do 9000) jenov (cca 29 – 52/78 €)

Špeciálnymi podstavcami di:stage sa u figmy dajú zreplikovať scény z anime alebo reálneho života. Tieto podstavce majú cca 10 x 10 cm. Druhým veľkým doplnkom je ex:ride, séria vozidiel pre figmy od bicyklov, motoriek po autá a i. Mimo toho je tu ešte Little Armory – špeciálne dlane, kĺby a zbrane.

Good Smile Company

Good Smile Company či skratkou GSC je firma zaoberajúca sa výrobou kvalitných figúrok z rôznych anime a hier či dokonca podľa reálnych ľudí ako sú známi speváci. Firma bola založená v roku 2001 Akim Takamorim, súčasným prezidentom spoločnosti. Zo začiatku bol zámer vytvoriť skôr talentovú firmu, nakoniec sa však zameranie zmenilo vďaka spolupráci s ďalším výrobcom figúrok a iných produktov pre fanúšikov, firmou Max Factory. Ich úplne prvá figúrka vyšla až tri roky po založení v 2004. Firma je do dnes jednou z najpopulárnejších výrobcov zberateľských a akčných figúrok.

Max Factory

Max Factory bola založená už v roku 1987 v Tokiu. Hlavným zameraním spoločnosti je výroba figúrok a modelov áut. Ich najznámejšími výrobkami sú práve figma figúrky. Mimo Good Smile Company spolupracuje aj s ďalšími gigantmi v priemysle ako sú Hobby Japan, Kadokawa, Kodansha a Shueisha.

 

Zdroj: Good Smile Company oficiálne fotky

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.