2307 nášho letopočtu. Zem je rozdelená na tri veľmoci, ktoré sa navzájom dobiehajú vo vojnovom prvenstve. Vojenská organizácia Celestial Being (Nebešťania) sa pomocou obrovských mobilných mecha jednotiek – Gundamov – riadených vycvičenými pilotmi rozhodnú vybieliť vojny zo sveta. Ústrednou postavou je najmladší zo štyroch Gundam pilotov, šestnásťročný Secuna F Seiei. Cvičený odmala s vygumovaným mozgom je Secuna ideálny kandidát na znechutenosť zo súčasného sveta s potrebou s tým niečo robiť. Vojakovi stačí dať prostriedok a rozkaz a presne to Gundam majstri robia. Na rozdiel od iných však už teraz chápu, že presne tak to byť nemá. Vojak má pomáhať civilistom a nie viesť vojny z rozmaru politikov a páchať zverstvá na druhých. Vojak však nikdy nebude vedieť iné remeslo ako to vojenské, práve preto jedinou možnou k zmene sveta je práve cez boj…
Gundamy sú pre Secunu neporaziteľné a jedinečné a on sa s nimi stotožňuje. Spolu s Gundamom drží v ruke moc Boha zmeniť svet. Tento preoblečený božský komplex v podobe Gundamu, teda Gundam komplex, je citeľný nielen v originálnom anime, ale i v manga adaptácii.
Manga rovnako ako anime trpí deus ex machina (pre neznalých sa jedná o neočakávané, prudké rozriešenie zápletky), ktoré mám ja osobne rada, mnohým však môže prísť umelá či neprirodzená. Problémom ale je samozrejme krátkosť manga série. Celých 25 epizód je tu akosi narvaných do troch kníh. To samozrejme znamená ochudobnenie na počte postáv a malý či žiadny vývin charakterov do hĺbky. Pri tom práve pozadia príbehov postáv boli jedným z tých najlepších vecí v anime sérii. Prvé dve knihy sa navyše tvária, ako keby po nich malo prísť ešte minimálne ďalších 5 a idú o niečo pomalšie ako posledná tretia kniha, ktorá zrazu naberá na obrátkach a vyústi do finále skôr ako si to uvedomíte. Niektoré scény z anime boli i pozmenené zrejme k autorovmu vkusu. Tie zmeny nie sú zlé a aspoň vám dajú trochu viac ako len repete anime v knižnom podaní.
Jedným z najväčších plusov mangy je určite kresba. Z veľkej časti sa drží anime originálu no pribudnú tu nejaké výrazy tvárí navyše. Celé to pôsobí pekne plynule. Len mecha súboje, ktoré osobne už tak pripadajú zložité na stvárnenie boli chaotické, i keď vojna na samotnom bojisku bola vždy chaos a žiadny organizovaný boj. Cez rôzne uhly pohľadu s čiarami vystihujúce rýchlosť letu jednotky či streľbu s nábojmi sa tiahnu japonské citoslovcia či už väčšieho alebo menšieho vyobrazenia, ktoré sú v oficiálnej anglickej stále prítomné a popri nich v menšom formáte nájdete ich prepis.
Táto manga mala veľký potenciál, pretože anime bolo naozaj veľmi pekne spracované a odporúčam ho každému začiatočníkovi s Gundam sériou. Potenciál však ostal nevyužitý, i keď manga nie je katastrofálna, určite sa dala rozvinúť oveľa lepšie a jednoznačne by sa tam dokonca dali vsunúť nové vedľajšie príbehy a misie. Nie som si istá, koľko by táto manga dala obyčajnému čitateľovi, fanúšikovia ju určite ocenia aspoň do istej miery.
Recenzovaná verzia:
- Vydavateľstvo: Bandai Entertainment
- Autor: Kózó Ómori
- Séria: Mobile Suint Gundam 00 (3 zväzky)
- Väzba: brožovaná
- Jazyk: anglický
- Počet strán: 160, 180, 180
- Rozmer: 124,46 x 187,96 mm
- Rok vydania: 2009 – 2010