Vzdialenosť neznamená nič inšie, než štúdiom sa dopracovať k pravej ľudskosti.
Spoznávate tento úvodný citát? Či áno či nie, autorom je známy vojenský stratég Wu Sun. Prečo takto začínam? Aj keď východná kultúra je od nás vzdialená tisícky kilometrov či to vezmeme zľava či sprava, PRÁVE do našich životov zasiala toho veľmi veľa. Dala nám spôsob vraždiť sa na diaľku, aj keď pôvodný úmysel boli „Fireworks“, ako spieva Kejťí Peri; americký národ im zas na oplátku ukázal mierové účely jadrovej energie, pestovanie hmyzu, ktorému ukradneme zámotok za účelom výroby hodvábu, a okrem toho aj dôvod nášho web portálu, čiže anime a mangu.
Dnes sa pozrieme na to, čo konkrétne nám priniesli Japonci, a konkrétnejšie to bude z oblasti techniky. Skrátime to a vrhneme sa na vec, čo poviete
Starší z vás si pamätajú na kazety, ktoré po prehratí museli prekrúcať naspäť, aby si mohli svoju obľúbenú hudbu vychutnať znova. Títo predchodcovia CDčiek sa prehrávali v kazetových rádiách o veľkosti dvoch kvadier, nosené ako v starých černošských filmoch na pleci urasteného mladíka. Keď mi o tom rozprával môj otec, neudržal som hurónsky smiech na uzde. Kazeťák do ruky vynašla firma Sony v roku 1979, a bol predlohou k následnému CD prehrávaču a MP3 prehrávačom. Hold, bez Japoncov tu dodnes nosíme rádiá na zaťaženie ramena.
Nezbedník Sony si povedal, že walkman je síce fajn, ale prečo nepokračovať ďalej? A tak v roku 1982 Sony prišla na trh s beta verziou videokamery – ako kombináciou videokamery a nahrávača videa, na ktoré doposiaľ slúžili dve zariadenia obsluhujúce dvoma ľuďmi. Videokamera bola preto prelomovým vynálezom.
Matematické hlavy a každý človek, čo bol niekedy nútený používať rozsiahle matematické operácie, a neustále bazírovanie učiteľa „máš to všetko mať v hlave“ nepadlo na úrodnú pôdu, určite vzdajú hold vynájdeniu kalkulačky. Kalkulačka ako taká existovala už predtým s príchodom počítačov. Avšak vrecková kalkulačka miniatúrnych rozmerov bola pre vedu a techniku vo svete jednoznačne esenciálna. Písal sa rok 1960.
Na záver si dáme Troch statočných. Tri najznámejšie úschovne dát pred cloudom sú taktiež vyrobené Japoncami. Sú to VHS, Floppy disk (disketa) a Compact Disk (CD). VHS slúžila značke Sony od roku 1971 na nahrávanie videa. Patent na Floppy disk spadá pod IBM a rok 1952 sa pokladá za dátum vydania. V neposlednom rade sa Sony spojilo s firmou Philips a v roku 1970 spustili v Sony predaj CD prehrávača schopného prehrávať absolútnu novinku – kompaktné disky. Princíp CD tkvie v reflexnej odrazivosti média. Zápis na CD spočíva v zahriatí konkrétneho miesta na kompaktom disku na teplotu okolo 300 stupňov Celzia, pričom miesto už neodráža lúč a stmavne. Od CD sa následne vyvinuli odnože DVD a BluRay, všetko pod záštitou Sony.
Máte aj vy vynálezy japonskej technickej kultúry, ktoré neboli spomenuté? Napíšte mi o nich! Ja aj ostatní budeme určite radi za nové informácie.
Zdroje:
100 najlepších vynálezov minulého storočia
Sony vynálezy
Vrecková kalkulačka