Dragon Quest Builders 2

Joey
0 komentárov

Je to už skoro rok, čo sme priniesli recenziu na prvú hru, ktorá si od nás odniesla celkom pozitívne skóre. Preto je táto recenzia zameraná hlavne na veci, ktoré boli vylepšené, zhoršené alebo problémové. Ak by ste sa chceli dozvedieť niečo viac o základom fungovaní hry, prvá recenzia vám určite poskytne niektoré odpovede.

Po dizajnovej stránke sa veľa toho nezmenilo. Grafika je o kúsok lepšia a animácie postáv sú tiež mierne vylepšené. Užívateľské rozhranie prešlo niekoľkými zmenami, avšak najzásadnejšia je tá, že útočné zbrane a budovateľské nástroje majú teraz samostatné sloty. Nie je tak potrebné pod chvíľou prepínať medzi zbraňami. Sú k dispozícii nové nástroje na budovanie, ktoré výrazne uľahčia prácu. Džbán s vodou vám pomôže vytvárať jazerá, rieky či vodopády. Rukavica dáva možnosť prenášať akékoľvek veci či kvádre na vami želané miesto bez nutnosti zničenia. Perom si môžete označiť priestor alebo objekt, ktorý sa premení na blueprint. S murárskou lyžicou vybudujete alebo upravíte steny a podlahy miestností omnoho rýchlejšie a dlátom môžete zmeniť tvar stavebných kociek.

Vhodný výber postáv do partie pomôže pri boji s monštrami alebo zjednoduší hľadanie materiálu.

Príbeh je rovnako suchý ako v prvej hre. Slúži len ako tutoriál. Nebol by to až taký problém, nebyť samotnej dĺžky. Strávite pri tom 40 až 60 hodín a väčšina z toho sú omáčky. Po prvej kapitole som začal všetky konverzácie preskakovať. Dostanete príkaz vybudovať nejakú miestnosť, v jednej vete povedia čo má obsahovať a ďalších 19 viet sú nepotrebné informácie. Kým skončí konverzácia už ani neviete, čo od vás postava vlastne chcela.

Ostrovy sú výrazne väčšie. K dispozícii je centrálna mapa, ktorá obsahuje príbehové ostrovy, ostrovy na ktorých zbierate potrebný materiál a ostrovy na ktorých si môžete vybudovať čokoľvek. Všetky tieto ostrovy sa postupne otvárajú pri progrese príbehom a je možné medzi nimi kedykoľvek cestovať. Pribudli aj nové možnosti rýchleho presunu. Je možné plachtiť vzduchom vďaka padáku, objavovať podmorský svet a po dokončení príbehu získate aj vznášadlo. Väčšinu postáv z týchto ostrovov si môžete preniesť na domáci ostrov, kde vám pomôžu s budovaním a ostatnými činnosťami.

A keď už sme pri NPC, tie sa tiež dočkali výrazných zmien. Okrem každodenných rutín ako jedenie, vyprázdňovanie, umývanie sa a prezliekanie, majú aj svoje povolania ako farmár, barman, čašníčka, speváčka, kuchárka a pod. Takže ak postavíte napríklad bar, tak barman začne miešať drinky a čašníčka ich roznášať. Konečne tak nemáte pocit, že tie postavy sú len do počtu. Navyše ak máte blueprint nejakej stavby alebo miestnosti, tak stačí pri to položiť truhlicu s potrebným materiálom a postavia všetko za vás. Okrem dospelých postáv do hry pribudli aj detské postavy, domáce a poľnohospodárske zvieratá a spriateliť sa môžete aj s monštrami. Každá postava plní nejaký účel, takže je vhodné zobrať na ostrov každé povolanie či druh NPC postavy. Problémom je ale výrazne limitovaný počet. Osídľovať váš ostrov môže iba 60 postáv vrátane zvierat, čiže sa dopracujete k momentu, kedy budete nútení ich selektovať.

Pohľad z prvej osoby je zaujímavým spestrením. Pomôže hlavne pri budovaní.

Hra celkovo obsahuje pestrejší sortiment vecí na výrobu a väčšie možnosti pri budovaní. Len škoda, že niektoré z nich sú schované za DLC balíkmi. Pokiaľ si nepriplatíte ďalších 20 eur za season pass, ktorý obsahuje všetky tieto balíky, tak zostanete ochudobnený o zaujímavé veci alebo činnosti v hre. Tieto praktiky dodatočného obsahu veľmi neuznávam, hlavne keď samotná hra stojí 60 eur. Taktiež zoznam funkčných miestností sa pekne rozrástol, ale aj v tom je drobný háčik. Po dokončení príbehu sú sprístupnené len niektoré druhy miestností a vecí. Na ďalšie musíte v podstate nejakým záhadným spôsobom prísť sami. Niečo prezradia NPC postavy ale je toho veľmi málo. Hra neposkytuje dostatočné množstvo kľúčových informácii aj navzdory tomu, že celý príbeh funguje ako tutoriál. Veľké množstvo informácii som si musel dohľadať na internete aby som sa pohol z miesta. Toto považujem za veľký problém.

Celé je to navyše nejako divne nastavené tak, že po príbehovej časti nastáva určitý grind. Hlavná postava totižto zvyšuje úrovne a skúsenosti body získava zabíjaním nepriateľov a bosov. Od určitej úrovne sa progres extrémne spomalí. Celý systém slúži len kvôli HP lište a pár vecí, ktoré sa sprístupnia nadobudnutím určitej úrovne. Zo začiatku je potrebné častejšie behať medzi ostrovmi kvôli niektorým druhom limitovaného materiálu. Našťastie aspoň pre bežné druhy materiálu je možné získať neobmedzený prísun. Pokiaľ sa ale chcete plne sústrediť zveľaďovaním svojho ostrova, tak pod chvíľou budete musieť túto činnosť prerušiť, lebo vám bude chýbať nejaký materiál alebo budete riešiť iný problém. Nepomáha ani fakt, že striedanie dňa s nocou je stále strašne rýchle. Je to o kúsok lepšie ako v prvej hre, ale pre niekoho to môže byť dosť otravné. Taktiež pribudli čakacie doby pre výrobu niektorých surovín a potravy.

Ďalšou zaujímavou a zároveň mierne otravnou vecou sú akési body náklonnosti. Pokiaľ ostatným postavám zabezpečíte potravu a uspokojíte ich každodenné potreby, tak pravidelne z nich vypadávajú srdiečka. Zaujímavým aspektom je to, že podľa veľkosti srdiečka sa pripisujú body a tie slúžia na odblokovanie nových vecí alebo neskôr aj kupovaním vecí a limitovaného materiálu na výrobu, takže nie je potrebné tak často navštevovať iné ostrovy. Tou otravnou časťou je skutočnosť, že väčšinu týchto srdiečok musíte po celom ostrove zbierať manuálne. Takže neskôr nič iné človek nerobí, ako pol dňa zbiera srdiečka, než sa pustí do inej činnosti. A nie je možné si to nechať na neskôr, lebo srdiečka po čase miznú, pravdepodobne, keď je dosiahnutý limit. Táto funkcia jednoznačne mala byť automatická. Je to dobrá myšlienka, ale veľmi zle prevedená.

Relax po ťažkom dni.

Medzi nové funkcionality patrí aj autosave. V prvej hre veľmi chýbal a za to bola hra aj skritizovaná. Pokrok sa automaticky ukladá približne každých 5 minút, takže pokiaľ sa človek aj pozabudne, nemusí sa báť, že stratí niekoľko hodín svojej práce. Kolízny systém tiež prešiel úpravami, keďže pri súbojoch s nepriateľmi už hitboxy reagujú normálne. I keď ničenie zbraní a oblečenia som v predošlej hre nevidel ako problém (vždy sa dali vyrobiť nové), v dvojke odobrali túto vymoženosť a nie je tak potrebné si robiť v inventári zásoby zbraní a oblečenia. A poslednou novinkou, ktorú musím spomenúť je podpora co-op až pre 4 hráčov, kde si na svoj ostrov môžete pozvať kamarátov a vybudovať niečo spoločne.

Je ale jedna vec, ktorá mi znechutila celé hranie. Pre niekoho možno banalita, ale pre mňa je to kritický problém. Počet miestností, ktoré môžete na ostrove vytvoriť je limitovaný na 100. Áno iba toľko. Samozrejme hra túto informáciu neposkytne, to som sa opäť musel dozvedieť až z internetu a po tom, čo som už mal 1/5 ostrova prerobenú. Postavil som totižto dva veľké rodinné domy, kde jeden mal 30 miestností a druhý 20. Tým pádom som limit zaplnil na polovicu len týmito dvoma stavbami. Po dvoch týždňoch hrania a budovania som tak zostal zaskočený, že hra mi už neregistruje žiadnu ďalšiu miestnosť. A to ostrov nie je ani zďaleka zveľadený a zastavaný. Hlavne že celý koncept hry stavia na slobode budovania celého ostrova, ale zastaví vás extrémne nízky limit pre počet miestností a v podstate aj všetkého ostatného. Nechce sa mi veriť, žeby autori nepočítali s tým, že niektorí hráči si budú chcieť postaviť väčšie budovy s viacerými poschodiami. Situáciu komplikuje aj to, že priestory medzi dvoma miestnosťami sú tiež brané ako miestnosti i keď by nemuseli. Totižto, čokoľvek čo má dvere a steny vysoké dve kocky je automaticky brané ako miestnosť. Keby sa dalo hre nejakým spôsobom povedať, že to nemá registrovať ako miestnosť, tak by to pomohlo, ale 100 je stále veľmi nízky limit na tak veľký ostrov. Hrad som ani nezačal stavať, pyramída je zapracovaná len z časti a mám dva rodinné domy, pár farmárskych polí a pár špeciálnych miestností a bum, limit dovŕšený. A to hra odporúča pre každú postavu urobiť zvlášť izbu pre maximálnu produkciu srdiečok. Taktiež zoznam obsahuje 123 rôznych druhov miestností. Ako mám byť teda kreatívny s takýmto limitom?

Moja doterajšia práca. Vďaka limitom ale budem musieť obe stavby zdemolovať.

Hra vďaka svojmu žánru nemusí padnúť každému. Ak by ste ju chceli vyskúšať len kvôli príbehu, určite zostanete sklamaní. Pre kreatívnych ľudí naopak ponúka veľkú výzvu a až návykovú zábavu pri pretváraní ostrova na svoj vlastný svet. Len škoda tých limitov, ktoré môžu brzdiť zaujímavé nápady.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.