Japonsko pomáha Ukrajine, Rusko dostalo sankcie

Otaku Nest
0 komentárov

24. februára 2022 otriasla svetom správa o Putinovom útoku na Ukrajinu. Krehký mier padol, Európa sa ocitla v neistote. Začala vlna solidarity a ťažké sankcie mieriace nielen na Putinovu hlavu. Celý svet získal nových hrdinov. Historici si zapamätajú slnečnicovú ženu, hrdinov z Hadieho ostrova, farmárov kradnúcich tanky, Vitalija Skakuna, vojaka, ktorý obetoval život pri detonácii mostu a samozrejme Volodymira Zelenskeho, ukrajinského prezidenta s oceľovou voľou. Západ sa zomkol proti ruskému medveďovi, teraz začína reagovať už aj východná Ázia.

Japonsko sa od druhej svetovej vojny prevažne snaží vyhnúť angažovanosti v zahraničných konfliktoch a razia si svoju vlastnú cestu. Fanúšikovia anime a mangy ich v dielach často vnímajú ako izolovaný štát, preto mnohých prekvapí, že ani Tokio neostalo bez odpovede. Piatok, 4. marca 2022 oznámil premiér Fumio Kišida zmrazenie aktív a zrušenie víz ruských predstaviteľov, finančné sankcie proti trom ruským bankám a obmedzenia exportu. Rozhodli sa tiež priamo sankciovať Vladimíra Putina. V pláne majú taktiež vyradenie Ruskej federácie zo SWIFTu po vzore Európskej Únie.

Japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši (vľavo) jedná s ukrajinským ambasádorom Sergejom Korsunskym. Tokio, 2. marca 2022

Japonský premiér v piatok vyhlásil, že Ukrajine dodajú nepriestrelné vesty a ďalšie zásoby, ako sú helmy, stany, zimné oblečenie, jedlo, hygienické potreby… Bolo potvrdené, že dodávkou nebudú žiadne zbrane. Kišida po telefóne oznámil Zelenskému, že Japonsko tvrdo odsudzuje ruský útok na jadrovú elektráreň, vzhľadom na skúsenosti s Fukušimou. Mimo toho Japonsko neplánuje s humanitárnou pomocou prestať. Plánované je aj prijatie utečencov.

Ukrajinu podporujú aj rôzni japonskí autori, Tite Kubo, autor populárnej šónen mangy Bleach, zverejnil na Twitteri obrázok Ičiga Kurosakiho v ukrajinských farbách.

 

Zdroje:
ForeignPolicy.com
JapanTimes.co.jp
Tite Kubo – Twitter

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.