Kusudama (薬玉, doslovne liečebná lopta) je druh modulárneho origami a akýsi predchodca tejto odnože. To znamená že, zatiaľ čo na klasické origami potrebujete jeden kus papiera, kusudama je robená z viacerých, zvyčajne rovnakých modulov papiera. Najčastejšie sa na kusudamu používa štvorcový papier a najpopulárnejšie kreácie mávajú podobu kvetín.
Moduly do seba môžu prirodzene zapadať ale často sa lepia alebo aj zošívajú ako je možné vidieť vľavo na fotke po rozkliknutí. “Liečebná lopta” vychádza zo slov kusuri = medicína a tama = lopta. Kým dnes už kusudama neplní náplň liečenia, ale skôr tú dekoračnú, v minulosti bola zostavená z rôznych rastlín a predovšetkým sušených liečivých bylín. Je to tradícia naozaj stará, prvé kusudamy sa objavili už v 11. storočí, teda „len“ dve storočia po origami.
Niektorí zástanci tvrdia, že kusudama nie je súčasťou origami, pretože sa u nej používa viacero listov papiera a iné pomôcky. A to je z dôvodu, že “pravé origami” je skladané vždy len za pomoci jedného listu papiera, ktorý nie je upravovaný, teda ani strihaný či lepený. Na druhú stranu mnoho origami tvorcov priznáva, že v skorej podobe origami bolo bežné papier upravovať a aj strihať aby sa docielil finálny výsledok, preto je kusudama súčasťou, akýmsi typom, origami.
Origami vzniklo za účelom šintoistických obradov, pretože papier je v japonskej kultúre veľmi dôležitým aspektom. Aj to je zrejme dôvod, prečo zdieľa rovnaké slovo s božstvom. Slovo kami, označuje ako papier, tak aj bohov. Kusudama teda nemá len liečivý aspekt, ale zároveň slúžila ako dekorácia do domov, ktorá usmerňovala tok energie a odháňala zlých duchov.
Mimochodom, okrem toho, že kedysi boli kusudamy robené z bylín, tie sa do nich stále dajú dať, pretože kusudamy sú duté. Mnohokrát tak slúžia tiež ako priestor pre rôzne aromatiká, ktoré sa dajú vložiť dovnútra.
Ak by ste si chceli kusudamu vytvoriť a nebojíte sa výzvy, odporúčam dizajny od Ekateriny Lukashevy, ktorej kusudamy sú naozaj majstrovským dielom.
Proces vyzerá takto:
Dokončená kusudama: