Okamiden

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Okami je dnes legendou medzi hrami. Pôvodne vydaná na Nintendo Wii a Playstation 2, pre mnohých to bola hra na zozname prianí, bež možnosti si ju zahrať. Našťastie hra neskôr vyšla ako na PS3 tak neskôr aj na Steame. A kto vlastní Nintendo DS/3DS a ten si môže zahrať pokračovanie pod menom Okamiden pôvodne vydaného pre Nintendo DS.

Keď som konečne držala v rukách kópiu, ktorú som cez kamaráta kúpila v Anglicku, mala som neskutočnú radosť, ale aj obavy, ako sa Okami, ktorá bola predtým hraná na veľkom displeji s viac možnosťami sa zrazu dokázala vmestiť ako pokračovanie do malej obrazovky „zázračnej škatuľky“ ako volala Nintendo 3DS moja mama. A síce, ukázalo sa, že táto hra je pre DS/3DS konzolu ako stvorená.

Ocitneme sa v dedine deväť mesiacov po dejstve hry Okami, kde malý škriatok pripomínajúci cvrčka, Issun predáva kresby bohov. Issun bol pôvodne spoločníkom bielej vlčice Amaterasu, bohyne slnka. Aj napriek porážke temného pána Jami sa démoni začali znovu objavovať.  A princezná Sakuja volá o pomoc Amaterasu. Namiesto Amaterasu sa však objaví Čibiterasu, malé šteniatko. Issun sa rozhodne Čibiterasu  v úlohe zničenia démonov pomôcť, ale je zaneprázdnený jeho povinnosťami Nebeského vyslanca.

Väčšina postáv v hre sú deti pôvodných protagonistov. A tak vašou prvou úlohou si bude nájsť partnera v boji, ktorým nebude nik iný ako adoptívne dieťa Kuni, syn hrdinu z prvej hry Susana a jeho partnerky Kuši. Postupne však partnerov z rôznych okolností budeme striedať, s čím sa menia aj rôzne možnosti boja a riešenia úloh.

Čibiterasu ešte nie je dospelým vlkom a teda nemá silu akou oplývala Amaterasu. Súbojový systém sa však nemení a používanie nebeského štetca taktiež ostáva. Práve nebeský štetec sa ukázal byť ako ideálny pri používaní dotykového displeja u DS/3DS a využíva kompletný potenciál dotykovej obrazovky.  Rýchle ťahy pri boji či zložitejšie kresby na displeji nie sú najmenší problém. Okrem zhodného súbojového systému Okamiden zdedil aj špecifický grafický štýl inšpirovaný tradičnými japonskými kresbami a malú dávku humoru.  To sú presne tie vlastnosti, ktoré robili Okami jedinečnou hrou a Okamiden niečo také samozrejme len prospieva.

Hra má aj hodne hlavolamov, ktoré niekedy naozaj zamotajú hlavu. Pri ich riešení si musíte pomáhať rôznymi schopnosťami, ktoré ste počas dobrodružstva získali. Bossovia majú taktiež svoje vlastné finty, na ktoré budete musieť prísť. V hre je cítiť vplyv The Legend of Zelda hier práve vďaka hlavolamom, ale aj možnosťou rozbíjať/ničiť vázy, stromy atď.

Mimo bossov a niektorých hlavolamov je však hra pomerne jednoduchá a párkrát prejde do stereotypu pri malých démonoch, ktorým nakopete zadok a ideme ďalej. Kompenzáciu tvorí našťastie spôsob rozprávania príbehu, ktorý vás stiahne a nepustí tak skoro. Do toho ešte tá nádherná tradičná hudba podtrhujúca všetky udalosti a určite vám bude jedno, že z času na čas musíte robiť to isté. A ak hru porazíte, po odohraní milých záverečných titulkov vás čaká prekvapenie v podobe novej zbrane a skinu až si hru budete chcieť zahrať znovu.

Hru som hrala už 3x a pri písaní tejto recenzie ma láka znovu. Nevýhodou u hrania znovu sú scény v hre, ktoré sú pomerne dlhé (Japonci ľúbia niektoré veci naťahovať) a nedajú sa preskočiť. Keď už ich viete na ten tretíkrát naspamäť, boli by ste radšej, keby sa dali preskočiť. Vývojári asi s niečím takým nerátali. Napriek malým chybičkám krásy je to stále jedna z najlepších hier na prenosnú Nintendo DS konzolu a určite ju odporúčam fanúšikom adventúr a puzzle.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.