Akira Fudó bol vždy známy ako plačko. Skromný, slabý a žijúci v nevedomosti, mysliac len na dobro ostatných. Keď ho kamarát z detstva Rjó Asuka zatiahne do tajností odvrátenej stránky sveta, v ktorom existujú démoni, Akira s tým nemá problém. Aby diablov odhalili, dostanú sa na dekadentnú zábavu. Diabli posadnú účastníkov pri krviprelievaní a kompletne ich pretransformujú na monštrá odtrhnuté z reťaze. Keď sa toto všetko zvrtne, Akira sa v snahe ochrániť kamaráta sám stáva obeťou posadnutia. Jeho srdce ostalo ľudské, teraz nie je ani diabol ani človek, je to Devilman!
Z obyčajného chlapca sa stal ochranca ľudstva. Akira má teraz obrovskú silu, jeho telo sa zmenilo takmer na nepoznanie. Je vyšší, mužnejší, divokejší, nadržanejší… Iba srdce má stále na správnom mieste. Teraz, keď vie, že jeho milovaní môžu byť kedykoľvek ohrození, rozhodne sa začať lov na monštrá.
Rýchly príbeh plný akcie
Prvá epizóda vás prekvapí. Je divoká, neviazaná, zvláda byť aj temná a hororová. Dostanete z nej jasnú správu o svete, v ktorom sa Devilman: Crybaby odohráva. Zároveň je z nej však cítiť prílišné skákanie medzi témami a rozkúskovaná atmosféra, ktorá sa nedokáže utriasť až do finálnych epizód.
Dôvodom nesúrodosti je príliš urýchlený dej. Anime má len desať epizód, pričom do celkovej stopáže o 4h 12 min zmestili obsah hodný ďalších desiatich epizód. Rýchlosť a údernosť epizód je síce zaujímavá, ale spôsobila nelogickosť v správaní postáv a hlavne, ich zanedbaný vývoj. Vzťahy sa udiali z ničoho nič a na väčšine postáv vám príliš nezáleží, aj keď scéna môže byť srdcervúca.
Situáciu zachraňuje nepredvídateľnosť deja. Pokiaľ ste nečítali mangu alebo nevideli pôvodné anime, dejové zvraty prekvapia, ak priam nevyrazia dych. Základnou témou je súboj dobra a zla, čo nie je nič originálne, ale spôsob, ktorým je správa podaná je dosť unikátny. Očakávala som akčné gore, nakoniec som však rozmýšľala, či mi nebol naservírovaný nový Evangelion.
Zaujímavá animácia a zvuk
Pri prvom spustení okamžite zaujme opening zo žánru synth-pop. Ten zložilo hudobné duo Denki Groove. Z neho je jasné, že Devilman: Crybaby nebude klasický anime kúsok. Séria sa nebojí experimentovať s rôznymi uhlami pohľadu, farbami či dizajnami postáv. Animácia je čistá, pozadia sú väčšinou dosť jednoduché, ale nepôsobia lenivým dojmom podplateného animátora. Absentuje tu detailné tieňovanie u charakterov, čo sa zdá byť zámer. Na anime sa pozeralo dobre, ale kvalita spracovania kolísala. V niektorých častiach boli scény zbytočne statické a nezáživné. Z dobrého zážitku vytrhávala aj nekonzistentná forma, animácia bola niekedy prehnane karikatúrna, inokedy veľmi reálna.
Veľkým mínusom je využitie cudzích jazykov. Postavy hovoria viacerými jazykmi, napríklad. u správ v TV, ktoré sú v angličtine. Bohužiaľ, tu je to klasická „japangrish,“ neskutočne to trhá uši. Arabské titulky sú zase zmäťou znakov z abecedy bez rozmyslu. Tu si štáb vôbec nedal záležať. Autori mohli radšej využiť titulkovanie alebo to prehnať aspoň google prekladačom keď už nič iné.
Pre fanúšikov akcie a hororu
Devilman: Crybaby sa pyšní výbornou akciou a dobrým hororom. Dojem ale kazí prehnane rýchly príbeh plný nelogických postáv. Dej je roztrieskaný do všetkých možných žánrov. A síce, prevláda akcia a horor, nájde sa tu aj omrvinka romantiky, slušné etči, prakticky sa jedná tiež o fantasy a niekto by mohol spomenúť aj sci-fi prvky. Anime je jednoznačne šialené, explicitné, akčné a nájde si zástup fanúšikov. Využíva obyčajnú formulku dobra vs. zla ale dáva tomu unikátny nádych. Diváci sa však musia pripraviť na príliš veľa násilnosti aj nahotiny, čo môže a nemusí byť každému po chuti.
Japonský názov: DEVILMAN crybaby
Anglický názov: Devilman: Crybaby
Počet epizód: 10
Rok vydania v Japonsku: 2018