Anime Show 2017

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Je to už tri roky, čo som naposledy bola na nejakom cone. Naposledy to bol Comics Salón & Istro Con 2014. Vtedy to tam už riadne upadalo, ľudí bolo málo, mám fotku len jedného cosplay-u a celkovo to bola nuda. Neskôr sa mi naskytla príležitosť ísť na ročník 2016 a tú som nevyužila. U Anime Show však organizátori sľubovali zmenu, takže som sa rozhodla zistiť osobne, či tento ročník naozaj stojí za to. Kúpila som tak lístok na autobus z Prahy a modlila sa, aby to nebola strata času a peňazí za lístok (vstupenku som dostala ako VIP v rámci prekladov a korekcií od prekladateľskej skupiny GAW-subs, ktorá zabezpečuje časť premietania). Bohužiaľ som mohla ísť na sobotu vzhľadom na moje okolnosti.

Ráno som s kamarátkou Soňou (ktorá u nás spracovala reportáž z trnavského Uniconu) prišla okolo pol jedenástej ku DK Ružinov. Keďže som si myslela, že ranná rada zo začiatku opadne, a tak nebudeme musieť príliš čakať. To ma ešte len prekvapilo, že kamarátka v rade čakala dvadsať minút aby sa dostala dovnútra, zatiaľ čo ja som už svoj VIP náramok mala na ruke. Pri tom som pozerala, že tá rada tam síce bola, tak dlhá aby trvalo odbavenie dvadsať minút, zas nie.

Po vstupe nás uvítala viac festivalová ako conová atmosféra vďaka stánkom s občerstvením ako aj otvorenou trávnatou plochou, na ktorej sa hral luko boj, teda verzia paintballu s lukmi, kedy sa dve strany navzájom ostreľujú; tradičná lukostreľba a jazda na kobyle Kiare a poníkovi. Neskôr asi okolo dvanástej dokonca pribudol aj stánok s dravcami so sokolom a sovou plamienkou driemavou Adelou.

Cestou dovnútra, pred vchodom vás vítali dvaja Lego Batman-i a vo vnútri všetky štyri zmutované tínedžerské nindža korytnačky.  Oproti nim bol cosplay stánok so známymi cosplayermi, kde ste sa mohli zastaviť a prehodiť pár priateľských slov, alebo zakúpiť nejakú tú ich fotku. Mohli ste tak stretnúť Tyrael, GrumpyCait, Hemulku, Lady Felan, Lunu-chan, Hong-chan, ZARA, HAHA Cosplay a ďalších, ktorých práve ja nepoznám 😀

Ako sme pokračovali ďalej, ulička sa na pár krokov zúžila a po ľavej strane boli prvé dva stánky so zberateľskými figúrkami a na opačnej strane bol Anime Show Info stánok s tričkami, hrnčekmi a tombolou. Potom sa priestor konečne rozšíril a dostali sme sa do stredu diania. V strede parketu boli príjemné vaky na ležanie s veľkým plátnom, na ktorom sa premietali filmy bez zvuku, keďže okolo bolo mnoho herných automatov a samozrejme nechýbala legendárna Jump Festa, alebo ako by Japonec povedal: „Džampu Fesuta“.

Tu sme si konečne riadne prezreli program, ktorý sa priznám, som videla v sobotu prvýkrát. Jednej veci nechápem, a to prečo sa miestnosti volajú napríklad Korea Salon, keď polovica prednášok s tým nemá nič spoločné. Takže v tom spomínanom kórejskom salóne boli veci ako Lego prednáška, Pokemon Go, Ako začať a byť úspešný v commissions…. Nevravím že prednášky boli zlé, ale prečo potom dávať miestnostiam zameranie ak sa nedodržuje? Navyše či to je tým nešťastným fontom alebo nedostatkom korektúry, letáčik s programom má mnohé chyby.

Na prednášky som nikdy špeciálne nechodila, bola som v minulosti len na dvoch zo všetkých deväť návštev conov v SR. Mala som chuť na nejaké ísť a bohužiaľ všetko pre mňa zaujímavé sa prekrývalo, ako na potvoru. Nakoniec som sa rozhodla zbehnúť len na Cosplay súťaž do hlavnej sály a na krst knihy Xenoforming od Romana Porubského, ktorý som tu na webe nejakú dobu dozadu propagovala.

Potom sme so Soňou prešli dokola celé priestory, zastavili sa u Nintendo Switch stánkov, aby sme si podojili kravu cez 1-2-Switch hru a narazili na geniálny cosplay Freda Flinstona so „šliapacím autíčkom“, ktorý nájdete dole vo fotkách. Zastavili sme sa aj na malý pokec so zamestnancami Brloh stánku a prešli ich ponuku hier aj kníh. Ďalej sme našli už klasický veľký stánok s plyšákmi, kde tento rok ako sa dalo očakávať dominovali Pokémoni, i keď sa tam našlo aj mnoho Digimonov. Poviem vám, ten plyšový Rowlet a Vulpix boli veľmi lákaví 🙂 A samozrejme mnoho iných menších stánkov, tento rok ich bolo požehnane, čo je len dobre.

Jeden odstavec chcem ale venovať jednej česko-slovenskej hre na mobily. Neviem či vám niečo hovorí mobilná hra What the Hen! Mne osobne pred Anime Show nehovorila nič, keďže na mobile nehrávam. Hra je od štúdia Charged Monkey so sídlom v Prahe. Je to strategická duelová hra s rôznymi hrdinami. Tých môžete rôzne kombinovať a vytvoriť si tak vlastný tím. Hra je veľmi chytľavá a má peknú grafiku. Pokiaľ radi hrávate na mobile, môžete jej dať šancu, možno si nájdete novú zábavku.

Cosplayov bolo tento rok menej, za to boli veľmi vydarené. Bohužiaľ sa mi niektorí cosplayeri stratili a bolo za ťažko ich nájsť, tak mám pofotených len niekoľko. Videla som však troch Eziov z Assassin’s Creed, Jokera, Night Elfa z World of Warcraft, Noctisa, Lunu a Promta z Final Fantasy XV, Umbreona a Shiny Umbreona z Pokémonov, Wolverina, Hacune Miku samozrejme tiež nemohla chýbať, Červená čiapočka sa tiež prišla pozrieť a mnoho, mnoho ďalších z rôznych anime, filmov a hier. Menej cospalyerov sa odzrkadlilo aj na cosplay súťaži, kde súťažiacich bolo len deväť, za to boli veľmi kvalitní. Súťaž sa samozrejme nevyhla časovému sklzu asi dvadsať minút a malým technickým nezrovnalostiam, ako to už býva zvykom.

Problémom sú stále aj toalety, ktoré, ako to už býva, majú dlhé rady. Neviem ako pánske, ale ženy to majú vždy horšie, tak možno to je len z našej strany. Problémom boli malé priestory a pokazené WC, takže rady sa pomaly hýbali a už tradičné prezliekanie cosplayerov na toaletách tiež moc nepridávali. Za tie roky nechápem, prečo sa na prezliekanie do kostýmov nevyhradila nejaká miestnosť, aby chudáci nemuseli trčať pri verejných WC a ešte k tomu blokovať cestu ostatným.

Keď sa už blížil večer, prepadli sme retro sekciu s Crash Bandicoot 3: Warped, kde sme za celý deň za pomoci iných návštevníkov odomkli celú hru okrem boss súboja, ktorý nám nešiel. Crash bežal na originálnej PS1 bez pamäťovej karty a za výstup mal televíziu Orava, ktorý bola čierno-biela. Poviem vám, že čierno-biely Crash ešte aj v japonskej verzii je teda niečo.

O ôsmej večer sme to spokojné zabalili a odišli z AS, aby sme mohli v nedeľu cestovať do ČR. Obe sme boli veľmi unavené, ale za to spokojné. Organizátori sľubovali zmeny k lepšiemu a osobne si myslím, že im to vyšlo. Priniesli nové atrakcie, nové priestory, atraktívny program a mnoho stánkov. Atmosféra bola skvelá a konečne sme sa nenudili. Za mňa teda jednoznačne super con.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.