.hack//Sign

Gundam
0 komentárov

Výdobytok modernej techniky, u nás známy pod skratkou PC (personal computer), neslúži len ako nástroj, ktorý vás v priebehu niekoľkých sekúnd spojí s celým svetom vďaka extrémne rýchlemu internetu. Môžete ho pokojne „využiť“ i na šľachetnejšie a oveľa elegantnejšie ciele, akými sú napríklad príjemné posedenie pri filme, školské práce a v neposlednom rade vám dokonale poslúži ako nástroj na zabite času vďaka PC hrám. Nie nadarmo sa ľudia rozčuľujú, že práve počítač zabral v našom živote 80% miesta. Negatívne faktory, ktoré na nás tým pádom vplývajú, zatiaľ nikoho nezabili, podarilo sa im len jedno jediné: urobiť z homo sapiens sapiens malú ľudskú trosku – homo computer. A práve z tohto nepríjemného faktu si Ban Jukiko, Iwaoka Júko, Ósawa Satoši a Šiba Minako vzali mravný príklad. Výsledkom sa stalo dvadsaťšesťdielne anime s nič nehovoriacim názvom .hack//SIGN.Preto sa mnou podaná informácia ohľadom počítača a jeho virtuálneho sveta stala odrazovým mostíkom, podnetom na to, aby som siahla po niečom novom, aj napriek riziku, že vďaka svojej neschopnosti dohrať danú hru do konca, dokonale pochopím l´ideé secret (pre neznalých l´ideé secret = tajomstvo) v tomto anime. Nakoniec, nepodala som až taký zlý výkon a trúfalo môžem tvrdiť, že dielo splnilo účel a nielenže nadchlo, dokonca ma informovalo o tom, že i taká virtuálna postavička má hlbokú škálu citov a hra šíriaca sa webom je občas jediným správnym riešením pri úteku od reality.

K .hack//SIGN som sa dostala náhodou. Mala som chuť na nové anime a potom, čo som potýrala internet (vždy sa riadim nepísaným pravidlom – krásny obrázok, snáď to anime bude stáť za to), som došla k záveru, že stávka na čierneho koňa sa hádam vyplatí.

Toto anime sa v Japonsku začalo vysielať 3. apríla 2002. Svoju púť ukončilo presne 25. septembra toho istého roku a stanica, ktorá si čerstvú novinku vzala pod ochranné krídla, TV Tokio, nie je medzi masmédiami žiadny nováčik. Úspech si na svoje konto môže pripísať aj spoločnosť Bandai Visual, pretože sa jej podarilo zostaviť tím veľmi šikovných ľudí, ktorí nelenili a verejnosti poskytli naozaj famózne dielo. Na .hack//SIGN sa podieľali aj celebrity takých zvučných mien, ako napríklad Koiči Mašimo (narodený 25. júna 1952; má na svojom konte i taký skvost, akým je napríklad anime Noir), či Juki Kadžimura (narodená 6. augusta 1965; Aquarian Age, Madlax, My ZHiME i Orange Road filmy).

Prvá myšlienka, ktorá sa vám pri pozeraní anime preženie hlavou, je skôr konštatovaním, než otázkou: o čo tu vlastne ide? Jednoducho sa pousmejete a poviete si: Príliš jednoduché…

Opak je však pravdou. Dej sa síce rozbieha pomalými krokmi, tie sa však menia na preteky s časom každou jednou epizódou, ktorá vás delí od konca. Z jednoduchosti sa prepína na level hard a tým sa všetko komplikuje. Vyčítať by som mohla vec, ktorá nie je ojedinelým javom pri japonskej animovanej tvorbe – nezáživné dialógy medzi postavami a ich počiatočná pasivita. Prvých desať epizód človek prežíva v miernom spánkovom delíriu a snaží sa preskakovať jednotlivé monológy a vysvetlivky, ktoré nám vo forme odkazu zanechali samotní tvorcovia. Možno by nabudúce nezaškodilo celý dej zredukovať na menší počet častí… Ak však nechcete stratiť niť a pochopiť to, čo vám .hack//SIGN ponúka, mali by ste po ukončení úvodnej piesne naštartovať všetky životaschopné bunky a prekonať takzvaný úvod. Je to presne ako pri knihách – dve strany na jej zhodnotenie nestačia.

V skrátenej verzii a jednoducho podané: rok 2005 sa zapísal do ľudských dejín obrovským kolapsom. Pluto’s Kiss je označenie pre vírus, ktorý sa pohral s internetom a vyradil ho z funkčnosti na dobu neurčitú. Niekoľko rokov na to sa ním začala šíriť online hra (MMORPG) vytvárajúca úplne novú trojrozmernú dimenziu. „The World,“ alebo ak chcete „Svet,“ sa stáva útočiskom pre mnohých ľudí a napomáha im dosiahnuť sny, vytvoriť si lepšiu životnú perspektívu a hlavne umožňuje im prijateľnejšiu formu zábavy. Vami vytvorené postavy sú dokonalými maketami vášho druhého ja. Môžete sa za ne skryť a z pozadia riadiť svoj osud – bez metafory: priebeh hry. Výhoda spočíva v tom, že pri prihlásení sa do jednotlivých častí hry beriete na seba podobu vami vytvoreného charakteru, ktorý sa až na pár detailov ničím nelíši od skutočne žijúceho jedinca. Dýcha, cíti, dotýka sa, prežíva, umiera, rastie, mení sa – píše si vlastné dejiny.

Neznámy hráč – postava s menom Cukasa, sa jedného krásneho dňa zobudí a zistí, že odhlásiť sa z hry je nemožné. Tento zo začiatku malý problém narastá do abnormálnych rozmerov a Cukasa sa ocitá v bezvýchodiskovej situácii. Stretáva Mimiru, energické a veľmi hlučné žieňa, ktoré vďaka svojej empatii a veľkej zvedavosti začne „neznámeho“ hráča sledovať. Vzťah, ktorý si k nemu počas hry vytvorí, je veľmi krehký, vo veľkej miere komplikuje jej priebeh. Zároveň je však kľúčom k rozuzleniu tajomstva, ktoré sa vynára príchodom zvláštneho stvorenia. Zrodilo sa tak povediac z ničoho a jeho znamením je smrť – úplné zničenie charakteru.Neodporúčam dve veci: hľadať tu stopy po akčnosti a náznak bitky medzi dobrom a zlom. Toto anime má oveľa šľachetnejšie ciele a niekoľkohodinovými bitkami, rozloženými po desať a viac epizód, by zbytočne uberalo svojmu čaru. Zároveň šetrí nervy a i čas.

Druhé upozornenie je menším varovaním: neverte všetkému, čo uvidíte. Koniec by vás tak mohol sklamať, hlavne ak trpíte utkvelou predstavou, že hlavným hrdinom by mal byť výlučne bišónen.

Pár pozitív na záver: .hack//SIGN je všade hodnotené ako nadpriemerné, občas vážne skvelé anime. Známky i body stúpajú alebo klesajú v závislosti od náročnosti diváka a subjektívne názory sa rôznia. Takmer vždy je do nebies vyzdvihovaná hudba, ktorú si pod svoje ochranné krídla vzala talentovaná Kadžiura Juki. Nápad prideliť každej časti „Sveta“ špecifický hudobný doprovod zožal úspech a tak sa vytvorilo CD, na ktorom si môžete vypočuť všetky inštrumentálne časti OST-čiek, alebo si ich vo formáte MP3 stiahnuť na webe. Veľmi príjemným estetickým zážitkom je jemné prelínanie sa dvoch dejových línií informujúcich diváka o tom, že okrem trojrozmerného virtuálneho sveta existuje realita, kde obľúbení hrdinovia žijú svoj všedný život. Napriek tomu, že oba svety sú podané kreslenou formou, občas máte pocit, že daný príbeh skutočne prežívate. Grafika (zmes Noir a Neon Genesis Evangelion) má od špecifických ľudských čŕt, ako napríklad pri Narutovi, veľmi ďaleko. Rúčky váh privedie do vodorovnej polohy spŕška emócii a silná dejová línia – obe tieto ingrediencie sú namiešané v prijateľnom pomere a vďaka stále stúpajúcej popularite online hier sa tvorcom podaril naozaj excelentný kúsok. Ak by vám jedna séria nestačila, pokojne siahnite i po voľnom pokračovaní s názvom .hack// DUSK, či 4 dielnom OVA .hack/LIMINALITY, ktoré snáď splnia svoj účel a uhasia smäd po dobrom anime.

Japonský názov: .hack//SIGN
Anglický názov: .hack//SIGN
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2002

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.