Kidó Senši Gundam: Suisei no Madžó

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Suletta Mercury opustí domovskú planétu, aby nastúpila na prestížnu technologickú školu Asticassia. Na tejto škole platí jedno zásadné pravidlo – všetky spory sa riešia mecha duelom medzi študentami a najlepší z nich získa Miorine Rembran, dcéru zakladateľa školy a hlavy korporátu Benerit Group ako snúbenicu.

Sulettina otvorená povaha spôsobí, že sa dostane do roztržky medzi Guelom Jeturkom, najlepším pilotom na škole a Miorine. Guel očakáva, že sa Miorine k nemu presťahuje, čo jej nie je po chuti. Suletta ho preto vyzve na súboj, pričom sa z ničoho nič stáva šampiónom a novou snúbenicou Miorine. Jej výhra však neostane nepovšimnutá. Hrdinka je okamžite obvinená z pilotovania zakázaného typu mecha jednotky Gundam.

Svieži pohľad na známu značku

Prvý Gundam uzrel svetlo sveta na televíznych obrazovkách v roku 1979. Na začiatku sa všetky diela upínali na jednu dejovú linku, zvanú Universal Century. Postupom času vyšli aj separátne  série vo vlastných univerzách, ako sú napríklad Gundam 00, Gundam SEED alebo Gundam Iron-Blooded Orphans. Ani jedna z predošlých sérií za všetky dekády však nemala to, čo Gundam: Suisei no Madžó. Najnovšia séria nám priniesla prvú ženskú hlavnú postavu.

Nenechajte sa však oklamať, dievča v hlavnej roli neznamená automatickú „zženštilosť“ značky. Romantika bola a je súčasťou Gundamov, ale jedná sa stále o vedľajšiu záležitosť. Suletta nie je štandardná tínedžerka s klasickými problémami. V jej veku je nadväzovanie prvých vzťahov bežné úplne rovnako, ako u opačného pohlavia. Nerieši make-up, vzhľad, oblečenie či status, je úprimná, chce pomáhať a jej hlavnou prioritou je jej Gundam. Jej platonický vzťah k mecha jednotke je zvláštny, ale dostatočne opodstatnený. Postupom času bude aj vysvetlený, čo zanechá v divákovi skutočné prekvapenie.

Seriál sa snaží prilákať nových divákov k starej značke. Preto tvorcovia tiež trošku zaplávali do školskej témy tak obľúbenej v anime pre násťročných. Tento krok neocení každý, fanúšikov Gundamov môže upokojiť fakt, že školské prostredie je prioritou len prvej sezóny. Samozrejme sa o niečo viac aj apeluje na ženské publikum. Mecha žáner je primárne určený pre chlapcov, aj keď dievčenské publikum tam nejaké vždy bolo. Mužské postavy sú slušne extravagantné, na ich vzhľad je braný patričný dôraz. Svalstvo, účesy, doplnky, autori využili pestrú škálu módnych štýlov. Postavy nežnejšieho pohlavia tiež neboli zanedbané, i keď v tomto prípade pôsobili o trošku obyčajnejšie.

Veľa v malom…

Gundam: Suisei no Madžó je prvou sériou rozdelenou na dva dvanásť-epizódové prvky. Pre mecha sériu je toto novinka, podobne ako keď Gundam 00 prišiel prvýkrát s predelením na dve série o dvadsaťpäť epizódach. Dovtedy boli Gundamy vždy o úctyhodnej dĺžke 50 epizód. Kratšia dĺžka pridala na kvalite vďaka rozpočtu, ale má svoje úskalia. Anime síce ide s dobou, krátka dĺžka však sérii uškodila. Prvých 12 epizód je prakticky len úvod. Predstavuje postavy, svet, systém korporátu a školy, ale okrem vzťahovej zložky sa udeje len veľmi málo. Viac než o mecha sa jedná o školské anime. Prakticky prológ dal divákovi viac než väčšina prvej série. Potom udrie druhá polovica, ktorá sa začne valiť nezastaviteľnou rýchlosťou. Prichádza konflikt, smrť, neistota. Ten pravý a nefalšovaný Gundam. Až do predposlednej epizódy si budete hovoriť: „Tretia séria bude epická!“ Až na to, že tretia séria už nepríde. Dej skončil.

Politika a ekonomika sú mierne odsunuté na druhú koľaj. Máme tu jasné náznaky nerovnosti medzi študentami, ktoré plynú z ich socio-politickej situácie, ale na lepšie vysvetlenie je treba čakať. Škola sama o sebe pôsobí ako bublina, kde sú študenti do väčšej miery odstrihnutí od sveta. Reality sa ľudia nezbavia, takže aj na deti postupne príde. Či už je to pre mocenské hry ich rodičov alebo ich pôvod, Suletta aj divák zisťujú, že škola nie je tak dúhová, ako sa zdá.

Čo sa týka súbojov, premisa duelov je mierne prihlúpla. Častokrát sa jedná o vyťahovanie sa pred ostatnými či šikanu elity. Nie sú veľmi podstatné, spomaľujú dejový rozbeh. Najzaujímavejšie sú Gundamy, ktoré sú v tomto univerze skutočne zabijácke. Nielen, že sú veľmi silné a zdolávajú jedného oponenta za druhým s ľahkosťou, taktiež vysávajú život z ich pilota. Čím vyššia synchronizácia so systémom, tým lepší výkon. A zároveň tým väčší nápor na telo. Ostatné mechy sú síce dizajnovo pekné, ale kompletne zabudnuteľné.

Bežné Gundam trópy

Seriál začína neortodoxne, ale v druhej sezóne sa vracia ku koreňom. Gundamy bežne kritizujú politické javy, niekedy ich priamo adaptujú ako u originálnej sérii, inokedy z nich čerpá rôzne inšpirácie. Prešli sme si tak témami podobnými Druhej svetovej vojne, terorizmom aj inými rôznorodými vojenskými konfliktami. Tento Gundam ide s dobou, do parády  si berie korporácie.

Jednoduchá zápletka rýchlo vyústi v podstatne komplikovanejší konflikt. Seriál nezabúda na známe trópy. Experimentovanie s ľuďmi, zničené detské hlavičky plné násilia, Char má ďalší klon, Miorine je prakticky princeznou ako Marina Ismail v Gundam 00 či Lacus Clyne v Gundam SEED.

Druhá časť seriálu je naozaj nefalšovaný Gundam, na ktorý všetci čakali. Je jednoznačne kvalitnejším celkom s burácajúcim dejom bez jedinej prestávky. Čo prekvapí je tzv. killcount. Smrti je v Gundam: The Witch from Mercury prekvapivo málo. Autori akoby obmäkčili. Možno je to tým, že chceli Gundam priniesť novým divákom, keďže už tak riskovali ženu v hlavnej roli, preto nechceli riskovať pravidelné brutálne scény pre možné nové diváčky.

Prológ dáva hneď na začiatku do pléna veľa otázok, ktoré sa nakopia ako séria pokračuje. Druhá sezóna ich našťastie začne riešiť a dokonca aj slušne prekvapí. Tento Gundam nie je veľmi predvídateľný, čo je ohromný plus. Na druhú stranu ale pohorel inde. Koniec samotný prichádza veľmi rýchlo a je naozaj definitívny. Len 24 epizód tentokrát stačilo na to, aby si štáb povedal, že stačí. Pritom tu je naozaj široká paleta vedľajších postáv, ktoré mohli dostať vlastný priestor.

Preto asi nikoho neprekvapí, že vývoj postáv je veľmi rýchly. Okrem toho, že Suletta mení povahy ako ponožky – čo je mimochodom decentne vysvetlené – podobne sa správajú aj ostatné charaktery. Našťastie, iba hlavná postava je taký extrém. Ale ten fakt, že sledujete epický konflikt, všetky karty sú vyložené a zrazu bum, koniec. Zrazu seriál vychrlí všetky esá v posledných pár minútach. S tým zazvonil zvonec a tejto rozprávke je koniec. Pritom ešte do predposlednej epizódy to vyzeralo, že diváci dostanú ešte tretie pokračovanie. Anime by bez problémov unieslo aj dvojnásobný počet epizód, už len z titulu, koľko vedľajších postáv má. Viem, že toto bolo spomenuté už vyššie v recenzii, ale tentokrát je treba sa opakovať. Je to neuveriteľná škoda!

Všeobecne, táto Gundam séria prináša novú sviežosť do starej známej značky. Máme protagonistu nežného pohlavia, nepriateľom nie sú teroristi ani iné štáty. Animácia je nádherná, zvuková stránka prakticky dokonalá. Sprievodná hudba je epická, efekty u súbojov ako napríklad odrážanie projektilov sú veľmi uspokojujúce. Postavy majú pekný dizajn a sú rôznorodé. Keby nebol dej tak zbytočne urýchlený, bol by toto jeden z najlepších Gundamov vôbec. Momentálne sa dá aspoň zahlásiť, že je to príjemný vstup do sveta obľúbeného mecha, pokiaľ nechcete začínať nič staršie alebo dlhšie a chcete Gundamom dať šancu.

Japonský názov: 機動戦士ガンダム 水星の魔女
Anglický prepis: Kidou Senshi Gundam: Suisei no Majo
Anglický názov: Mobile Suit Gundam: The Witch from Mercury
Počet epizód: 1 (prológ), 24 (prvá a druhá séria)
Rok vydania v Japonsku: 2022 – 2023

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.